Зміна стратегії

Зміна стратегії

Photo: ua.depositphotos.com / kyolshin
3 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
560

Ще у жовтні 2021 року контури російського вторгнення в Україну були більш-менш зрозумілими. Уряди США, Великобританії та кількох інших країн надіслали Україні зброю для оборони. Однак, світ значною мірою проігнорував попередження думаючи, що Путін блефує.

Наприклад, до останнього моменту німецький уряд відмовлявся заморозити Північний потік -2, російсько-німецький газогін в обхід України, який знижував вартість війни для Росії. Після того, як Україна показала рішучість боротися з російською агресією, багато урядів на Заході змінили свою довгострокову політику непостачання зброї в зону конфлікту та надіслали (чи пообіцяли надіслати) зброю та обладнання в Україну. До Росії застосували економічні та фінансові санкції.

Однак, сьогодні Захід лише реагує на дії РФ. Санкції на Росію наклали ПІСЛЯ того, як вона вторглася в Україну. Широка коаліція з постачання зброї в Україну сформувалася ПІСЛЯ вторгнення. Зараз ми можемо лише гадати, що було б якби всі ці кроки були зроблені ДО потенційного вторгнення, але результат очевидний: вбито тисячі мирних мешканців Україні, руйнуються міста, багато біженців тікають від війни.

Світ не зміг утримати Путіна від жахливого акту агресії. Інструменти, які застосовувалися (перемовини, попередження тощо) не спрацювали. Міжнародна коаліція має змінити стратегію. Замість ескалювання санкцій та підвищення підтримки України після того, як одне з українських міст зрівняли з землею, коаліція має передбачати наступні кроки Росії та діяти на випередження. В економічній площині можна зробити такі кроки, щоб з зупинити російську агресію.

Економічні санкції підвищують вартість ведення бізнесу в Росії та з Росією. Однак, фінансові ринки дуже складні, й російський уряд шукатиме обхідних шляхів. Сбербанк, російський державний банк, все ще має доступ до SWIFT, мережі для міжнародних банківських переказів. Цей доступ – це велика діра у санкціях. Потрібно створити робочу групу з протидії таким спробам обійти санкції. Російський уряд та його посіпаки не повинні мати можливості сховати свої гроші у податкових гаванях, таких як Швейцарія, Кайманові острови, Панама тощо. 

Російський уряд використовує експорт енергоносіїв, щоб фінансувати агресію. Потрібно обрізати йому цю можливість. Є прецеденти, як можна досягти цього. Наприклад, Саддам Хуссейн, кривавий диктатор Іраку, міг продавати нафту, але міг використовувати доходи від цього лише щоб купувати гуманітарні товари – їжу, ліки тощо.

Хоча Західна Європа залежить від російських енергоносіїв, Росія так само залежить від доходів від їхнього продажу, особливо зараз, коли активи центробанку Росії заморожені. Рішення обмежити купівлю енергоносіїв у Росії підважить здатність російського уряду отримувати ресурси на війну у довгостроковому періоді.

Санкції негативно впливають на Росію, але вони також шкодять західному бізнесу. Щоб виступати єдиним фронтом, уряди мають підтримувати ці бізнеси та пом’якшувати їхні втрати. Наприклад, ЄЦБ може підтримати європейські банки зі значними зв’язками з російською банківською системою, щоб уникнути стресу. Російські активи, які тримають європейські банки, можуть бути сек’юритизовані та куплені ЄЦБ з відповідною знижкою.

Однак важливіше – підтримувати Україну. Війна не лише забирає життя, але й руйнує економіку. Україні потрібні ресурси та кошти, щоб продовжувати спротив. Гуманітарна допомога уже прямує до України. Український уряд має отримати гранти та кредити від міжнародних організацій (МВФ, Світовий банк тощо) та на двосторонній основі (наприклад, кредити гарантовані урядом США). Потрібно активувати програми ленд-лізу для постачання обладнання й матеріалів до України. Слід спростити процедурні та логістичні питання, щоб пришвидшити надходження коштів і ресурсів.

Стояти з Україною – це не стояти біля України. Вільний світ має усвідомити, що опції бути пасивним спостерігачем більше немає. Україна б’ється за свою свободу та свободу мільйонів людей у світі. Якщо Україна впаде, Путін буде на ваших кордонах.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний