Якщо платіжка за газ за попередній місяць вас не влаштовує, задумайтесь, чи не замінити вам постачальника газу. Цей процес нескладний, та ще й допоможе заощадити гроші.
Влітку в Україні почав діяти вільний ринок природного газу для населення. І побутові споживачі газу – тобто ті люди, які опалюють газом будинки чи користуються ним для приготування їжі – можуть вибирати, хто саме продаватиме їм газ. Так само, як ви на ринку обираєте, у якого продавця вигідніше купити яблука.
Змінити постачальника газу можуть мешканці і приватних, і багатоквартирних будинків.
Це можна зробити навіть онлайн – головне повідомити компанію, що ви хочете працювати з нею та підтвердити свою особу. Новий постачальник має бути певний, що ви дійсно маєте права на оселю, куди він постачатиме газ. Решту питань – як-от розірвання контракту з вашим попереднім постачальником – буде вирішувати уже нова компанія.
Крок 1: оберіть нового постачальника
Єдиного державного чи комунального сервісу, де можна було б подивитися пропозиції всіх постачальників у вашому місті чи по всій країні, поки що немає. Проте вже з’являються сервіси для порівняння цін та агрегатори, які щомісяця публікують цінові пропозиції від багатьох постачальників. Їх можна знайти в інтернеті – шукайте за фразою «постачальник газу назва міста». А ще звертайте увагу на свою поштову скриньку: нові провайдери найімовірніше самі вас шукатимуть і розсилатимуть рекламу – адже вони зацікавлені знайти більше споживачів та продавати їм більше газу.
Єдиним державним постачальником на всій території України залишається компанія «Нафтогаз України». Ціни конкретної компанії на поточний місяць чи період будуть у неї на сайті.
Крок 2: перевірте компанію
Обраний постачальник має бути ліцензований Нацкомісією з енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Перевірити таку ліцензію можна на сайті НКРЕКП. Компанія також обов`язково повинна мати сайт та контакт-центр. Наразі на ринку газу для населення працюють біля пів сотні компаній, хоча ліцензії мають значно більше – решта наразі постачають газ виключно підприємствам та організаціям.
Крок 3: подайте заявку
Надішліть обраному вами постачальнику заяву на приєднання встановленого зразка. Ви можете знайти та заповнити її безпосередньо на сайті нового постачальника. Або скачайте заяву з Типового договору постачання, заповніть, підпишіть і надішліть відскановану чи сфотографовану заяву на електронну пошту компанії чи через спеціальний сервіс на сайті обраного постачальника.
Для заяви вам знадобиться ваш унікальний номер як споживача природного газу – ЕІС-код. Його ви можете знайти на рахунку вашого старого постачальника або рахунку за доставку (розподіл) газу від облгазу. Якщо не знайшли там, то зверніться до контакт-центру облгазу телефоном або знайдіть код у вашому особистому кабінеті на офіційному сайті облгазу.
Разом із заявою потрібно підтвердити свою особу і права на нерухомість, для якої ви хочете змінити постачальника:
- документи права власності чи користування об’єктом;
- посвідчення особи споживача (зазвичай – паспорт) та реєстраційний номер платника податків.
Зверніть увагу, що деякі постачальники можуть попросити додаткові документи, наприклад, останній рахунок за постачання газу – аби знати, до кого звертатися про припинення попереднього контракту.
Крок 4: очікуйте підтвердження про перехід
Новий постачальник має повідомити вас, з якого числа він продаватиме вам газ. Перехід відбувається автоматично – газ під час зміни не відключатимуть.
Крок 5: розрахуйтеся з попереднім постачальником
Протягом шести тижнів ваш колишній постачальник має надіслати вам остаточний рахунок за газ спожитий до дати переходу до нового постачальника. Розрахуватись треба протягом 10 днів після отримання рахунку. Більше жодних заяв, документів чи рахунків зі старою компанією оформлювати не треба.
Вітаємо, ви змінили постачальника газу!
Робити це можна необмежену кількість разів таким чином зменшуючи суму в одній із платіжок. Проте змінити компанію, яка транспортує газ до вашої оселі (облгаз), ви не можете, адже це – природна монополія. Саме від неї вам надходить другий рахунок – за доставку газу. Трубами облгазів користуються усі постачальники газу. Адже погодьтеся, що немає сенсу прокладати другу газову трубу паралельно вже існуючій.
Уявіть це на прикладі яблук: ви можете щоразу купувати їх на ринку у іншого продавця, але їздитимете на ринок одним і тим самим маршрутом.
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний