Як запобігти фінансовому Чорнобилю в Україні | VoxUkraine

Як запобігти фінансовому Чорнобилю в Україні

Photo: Lynda.com
15 Листопада 2014
FacebookTwitterTelegram
1182

Сократ, Сучасник майбутнього і Людина з початку алфавіту, Каха Бендукідзе був твердим прихильником безжального різання витрат бюджету. Одна з останніх статей, в якій Каха був співавтором, відображає його розуміння пріоритетних покрокових дій для України, а також коротко підсумовує актуальні пропозиції щодо скорочення витрат. У двох словах [1], Україні необхідно скоротити державні витрати не менше ніж на 10% від ВВП, так як нинішнє бюджетне становище стає загрозою для національної безпеки України.

Кандидати для урізання:

  • Енергетичні субсидії (які, як очікується, складуть близько 10% від ВВП в 2014 році)
  • Старі номенклатури (з надзвичайно високою складовою державних пенсій – на суму більш ніж 18% ВВП, з яких майже 4% складають особливі пенсії)
  • Державні закупівлі
  • Надмірне регулювання і бюрократія
  • Статті витрат, що включають неефективні субсидії, які призначені для допомоги сім’ям з низьким рівнем доходу, але не служать цієй меті в реальності

Ця ідея розписана в наступній статті, яка заснована на вивченні бюджета групою авторів VoxUkraine, що складається з Дмитра Боярчука, Володимира Федорина, Сергія Марченка та Ілони Сологуб. Ця стаття також має особливе значення, так як ідея цього проекту народилася в ході бесіди з Кахою, а також тому, що стаття висвітлює контраст між цілеспрямованими тактиками і “діями, що ледь мають щось спільне з суспільним благом“.

Поки влада ділить портфелі, експерти зробили більш корисну справу: підрахували, як можна скоротити витрати держбюджету. Без цих заходів ділити буде нічого.

 

В Україні загострюється фінансова криза. Доходи державного бюджету падають, витрати оплачуються за допомогою друкарського верстата. Така політика не має перспективи. Єдиний відповідальний вихід із ситуації – скорочення роздутих держвидатків, які в 2014 році перевищать 50% ВВП. Бюджетний процес в Україні ніколи не був прозорим. У цьому році робота над бюджетом проходить на тлі переговорів про створення правлячої коаліції в парламенті, в умовах економічної кризи і грізних подій на Сході країни. Всі ці обставини тільки підвищують актуальність публічного і всебічного розгляду державного бюджету на 2015 год. Огляд витратних статей бюджету 2014 року дозволило робочій групі VoxUkraine в складі Дмитра Боярчука, Сергія Марченка, Ілони Сологуб і Володимира Федорина виділити три джерела економії державних витрат. Вже з 2015 року витрати можуть бути скорочені  на 41,9 млрд гривень (2,75% ВВП 2014 року). За умови заморожування інших витрат державного бюджету на рівні 2014 року це дозволить знизити навантаження бюджету на економіку з 29% до 22,8% ВВП. (це без урахування пенсійного фонду, місцевих бюджетів та Нафтогазу) Пропонується наступний підхід до надмірних держвидатків: частина скорочується з 1 січня 2015 року, частина – з 1 січня 2016, частина – в ході реформ освіти, охорони здоров’я та соціальної допомоги – протягом одного- трьох років.

  • За рамками розгляду залишилися бюджети Пенсійного фонду, Нафтогазу і місцевих бюджетів, які становлять 20-25% ВВП. Вважаємо, що там є не менший резерв для скорочення держвидатків. Зокрема, необхідно демонтувати систему “спеціальних” пенсій, витрати на які становили близько 4% ВВП в 2014 році . У розрахунках не враховано додаткові витрати, які можуть виникнути в ході ліквідації, реструктуризації та приватизації державних відомств, підприємств і функцій. Це означає, що для стабілізації держфінансів можуть знадобитися додаткові джерела економії (фінансування). Найбільш очевидний з них – приватизація.
  •  У перспективі одного-двох років необхідно злити всі соціальні фонди, включаючи Пенсійний. Можлива мета – повна консолідація цих витрат в державному бюджеті.
  • Необхідно провести аудит держпідприємств, що знаходяться у віданні центральних органів виконавчої влади. Частина з них повинна бути ліквідована, частина – приватизована. Цей захід дозволить знизити держвидатки і квазіфіскальний тиск на бізнес, отримати дохід від приватизації, знищити осередки корупції.
  •  В ході бюджетної реформи та перегляду функцій держави у 2015 році пропонується ліквідувати:

  •      Необхідно розглянути питання про ліквідацію Мінкультури, Міністерства екології (з виділенням Служби по надрах і Водного контролю), Міністерства енергетики.
  •     МЗС може бути додана функція просування і підтримки експорту і залучення інвестицій – з жорсткими KPI.
  •      Антимонопольна служба (АМС) повинна бути реорганізована шляхом поглинання “суміжних” служб, контролів і агентств (в тому числі ті, що відповідають за регулювання тарифів) і скасування корупціогенних функцій.
  •     Скорочення витрат на вищу освіту (в середньому – на 30%) має супроводжуватися передачею відомчих вузів під крило Міносвіти, з прискореної підготовкою приватизації або ліквідації навчальних закладів, які готують кадри для конкретних галузей економіки (наприклад, аграрних).
  •     Радикальна реформа науки, що передбачає роздержавлення всіх академій наук – НАНУ, Академії медичних наук, Академії мистецтв, Академії педагогічних наук, Академії аграрних наук, Академії правових наук.
  •     У сфері соціальних витрат – почати перехід на систему перевірки потреби при виділенні соціальних допомог та пільг (means tested).
  •   Ліквідувати чорнобильську зону, перевести пільги чорнобильцям на means-tested.
  •      При обчисленні дотацій вирівнювання необхідно змінити стимули таким чином, щоб у місцевої влади з’явилася мотивація для оптимізації бюджетної мережи.
  •      Перевести виплату допомоги матерям дітей до трьох років на місцевий рівень (запровадивши систему means-tested).
  •     В ході реформи МВС на місцях повинні бути створені компактні офіси (можливо, виборного) шерифа, що відповідають за злочини малої і середньої тяжкості, – замість громіздких загонів муніципальної міліції.
  •      В ході реформи СБУ у служби повинні бути вилучені всі функції, крім протидії російській агресії і тероризму.
  •     Необхідно створити більш детальну і прозору систему представлення даних про витрати головних розпорядників бюджету.
  •    Повинна бути створена нова система інформації щодо держзакупівель – щоб їх можна було відстежувати не тільки за фактом оголошення тендеру, а й на перспективу – і ставити питання про доцільність тих чи інших витрат.
  •    Бюджети держмонополій до їх приватизації або реструктуризації – Нафтогазу, Укрзалізниці, Енергоатом та ін – повинні затверджуватися разом з держбюджетом.

Стаття опублікована в Ліга.Бизнес

Примітки

Автори
  • Дмитро Боярчук (CASE Ukraine), Ілона Сологуб (Київська школа економіки), Сергей Марченко (Координаційний центр з впровадження економічних реформ при Президенті України), Володимир Федорін (публіцист, редактор-засновник Forbes Україна)

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний