ККД депутатів: що це таке? Що в ньому нового й корисного?
Який у ньому сенс? Та навіщо вам гроші?

VoxUkraine відповідає на запитання й зауваження читачів, з якими вони найчастіше зверталися до нас за перші 5 дні краудфандингової кампанії проекту “Коефіцієнт корисності депутатів”. Ми щиро дякуємо кожному з більше ніж 120 донорів, які вже підтримали проект на загальну суму понад 70 000 грн.

1

Навіщо запускати цей проект саме зараз? Що трапилось?

Парламентсько-президентській країні для сталого розвитку потрібен якісний та працездатний парламент. Очевидно, що для України це питання дуже актуально. У червні 2017-го спливає половина строку повноважень Верховної Ради 8-го скликання, і вже не так багато часу залишилося до передвиборної кампанії. Ми реалізуємо проект ККД для того, щоб, обираючи дев’ятий парламент, українці спиралися на факти й реальні досягнення політиків, а не на їхні обіцянки та яскраві звіти.

2

Що саме ви плануєте зробити?

Ми хочемо запровадити систему контролю якості роботи депутатів: складемо перший рейтинг корисності народних обранців. Він будуватиметься на основі коефіцієнтів корисності депутатів (ККД) – показників, які відображають, як депутат підтримує реформаторські закони. Також ми покажемо, як змінювався рейтинг корисності депутатів у динаміці.

3

На основі чого складається рейтинг?

Об’єктивних та вимірюваних критеріїв оцінки роботи депутата не так вже й багато. Ми вважаємо, що найважливіший – як депутат голосує за корисні для країни законопроекти. Проблема полягає в тому, як об’єктивно визначити такі закони. Але завдяки роботі над Індексом моніторингу реформ від VoxUkraine (іМоРе) ми вже знаємо, які з прийнятих Радою законів були корисними для економіки. Методологія передбачає, що кожен прийнятий Радою і підписаний президентом закон оцінюється експертами за шкалою від -5 до +5 за кожним напрямком реформ. Знак оцінки «плюс» або «мінус» означає прогрес чи регрес реформи.

Натомість ККД оцінюється як відношення суми оцінок іМоРе за реформаторські закони, підтримані депутатом, до суми оцінок іМоРе за всі реформаторські закони.

4

А як розраховується корисність законопроекту?

Корисність закону обчислюється на основі експертного опитування іMoRe. Більше 40 експертів надають оцінки кожному закону. Один закон може стосуватися кількох напрямів реформ – державного управління, державних фінансів, монетарної системи, бізнес-середовища та енергетики. Оцінка для кожного закону за певним конкретним напрямом реформ визначається як медіана оцінок експертів. Остаточна оцінка конкретної події складається з суми оцінок, розрахованих за усіма напрямами (складовими), до яких було включено цю подію.

5

“Це лише часткова оцінка і дає викривлену інформацію!
Ви не включаєте в рейтинг законопроекти, які не були прийняті”.

На голосування ставиться дуже багато законопроектів, які часто не приймаються. Проте на життя українців впливають лише ті закони, які були проголосовані присутніми депутатами у Верховній Раді та підписані президентом. Тому ми плануємо оцінити коефіцієнт корисності депутата щодо прийнятих нормативних актів. Якщо закон негативно впливає на реформи, експерти, як правило, дають йому негативні оцінки (зі знаком “мінус”).

6

Ви вже писали статті, де оцінювали діяльність Верховній Раді.
А в чому різниця між новим ККД депутата та вашими минулими розрахунками?

Ми складали рейтинги депутатів для окремих сесій (і плануємо це робити надалі). Цього разу ми будемо аналізувати весь період від початку роботи парламенту 8-го скликання. Також плануємо розрахувати ККД депутата за новою методологією. Ми обчислимо корисність кожного депутата, як суму балів за проголосовані ним закони, та порівняємо її з максимально можливою корисністю депутата – сумою балів за всі реформаторські закони. Іншими словами, коефіцієнт показує, як кожен депутат наблизився до максимально можливої корисності.

Також ККД кожного депутата можна буде подивитися в динаміці та за окремими напрямами. Наприклад, хто з депутатів найактивніше підтримував антикорупційні закони, а хто став найбільшим “дерегулятором” для бізнесу. Ми зберемо та “оцифруємо” найважливіші факти про професійну діяльність депутата. “Паспорт” і рейтинг депутата будуть систематично оновлюватися протягом усього періоду до наступних виборів. Буде розроблена зручна система навігації та поширення рейтингу.

Технічна робота потребує залучення веб-розробника. До того ж необхідно збирати додаткові дані та систематично їх оновлювати. Для цього нам потрібен ще один аналітик (part time). Тому ми збираємо кошти на реалізацію цього проекту.

7

А хто саме визначатиме ККД депутатів?

ККД рахуватимуть дослідники VoxUkraine на основі оцінок іМоРе для всіх реформаторських законів. Ми зібрали коаліцію із 40 провідних експертів в Україні та за кордоном. Кожних два тижні ми проводимо опитування іМоРе, де експерти визначають, як підписані президентом закони впливають на реформи в різних сферах. VoxUkraine узагальнює ці дані згідно з методологією іМоРе.

8

Ось ви оціните – і що далі?
Яка від цього користь пересічному громадядину?

Кожен громадянин України повинен мати право й можливість свідомо, спираючись на достовірні факти, проголосувати на виборах. Очевидно, що це важко зробити без наявності такої інформації й доступу до неї.

9

Чим Ваш проект відрізняється від інших, наприклад, Rada4you.org?

Rada4you.org – дуже якісний і важливий проект. У ньому пояснюється, як голосування депутатів впливають на вирішення різних важливих для українців проблем. Ключова цінність нашого рейтингу – унікальна система оцінювання нормативних актів. Кожен із законів оцінюється 40 незалежними експертами. Наша система оцінювання дозволяє всі дані звести до однієї цифри (оцінки) для кожного депутата (ККД). На її основі можна порівнювати реформаторську активність депутатів як за різними напрямами, так і в цілому. Також завдяки нашому рейтингу можна буде простежити, як змінювалася реформаторська активність депутата в часі.

10

А коли планується запуск у випадку успішного краудфандингу?

Попередня дата початку роботи над проектом – 18 квітня. Допоможіть нам визначити й показати українцям корисних депутатів!