Мільярди з неба: як пояснити раптове зростання українського ВВП | VoxUkraine

Мільярди з неба: як пояснити раптове зростання українського ВВП

23 Березня 2018
FacebookTwitterTelegram
1388

Що трапилося? Цього тижня Держстат повідомив, що український ВВП за 2017 рік зріс на 2,5%. Згідно з оперативними оцінками, що були опубліковані 14 лютого, очікувалося зростання на 2,1%.

Блог є особистими думками автора і не проходив попереднього peer review редакційної колегії VoxUkraine

Джерело: Державний комітет статистики України

Чому це важливо? ВВП – найпоширеніший показник економічного розвитку. Він відображає, як розміри економіки змінювалися протягом року.

Починаючи з 2019 року, при перевищенні українським ВВП порогу в $125 млрд, Україна робитиме виплати за ВВП варрантами, випущеними при реструктуризації єврооблігацій у 2015 році. Точність оцінок ВВП може вплинути не лише на обсяги боргових виплат, а і на поведінку гравців на фондовому ринку.

Чому так трапилося? Щоб зрозуміти причину невідповідності, нам потрібні розгалужені дані по ВВП, що використовуються для оперативних оцінок. Ми їх не маємо. Але, маємо певні припущення.

Невідповідність може бути пов’язаною з переглядом темпів зростання будівництва. За оперативними даними Держстату від 23 січня, будівництво за 2017 рік зросло на 20,9%. Уточнені оцінки від 23 лютого показують зростання на 26,3%.

Оперативні оцінки ВВП проводилися за даними 23 січня і тепер, коли будівництво переглянули, ВВП збільшився на 0,4 процентних пункти.

Можливі інші причини. Тому ми продовжимо розбиратися.

Чому виникає ця проблема? Через невідповідність термінів розробки української статистики Європейським стандартам. Стандарти Євростату вимагають оприлюднення оперативних даних по будівництву та промисловості на 45 день після звітного місяця. Україна намагається випередити Європу і публікує ці дані на 23 день. Цей підхід практикується з радянських часів.

Держстат вимагає статистичний звіт від підприємств на 7 день, поки вони ще не мають повної інформації про підписані акти виконаних робіт. Навіть податкова декларація з ПДВ подається пізніше.

Інформацію за грудень підприємства мають подати в статистику не пізніше 7 січня, поки вся країна святкує новорічні свята. На цей момент підприємства мають неповні дані, що відображається на оперативних оцінках статистики. Пізніше, коли у підприємств з’являються повні дані, статистика їх уточнює. Обсяг цих уточнень може бути суттєвим.

Чи правда, що влада маніпулює статистикою? Швидше за все, ні. Принаймні, поки що ми цього не бачимо.

Що робити, щоб статистика була точнішою? Наблизити терміни подання статистики до стандартів Євростату.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний