200 днів повномасштабної війни: використання онлайн-інструментів для притягнення до відповідальності росіян

200 днів повномасштабної війни: використання онлайн-інструментів для притягнення до відповідальності росіян

Photo: ua.depositphotos.com / palinchak
21 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
1700

11 вересня, виповнилося 200 днів відтоді, як росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну з наміром швидко захопити країну та повалити демократичну владу. Росіяни досі переслідують свої цілі, вбиваючи людей, наносячи авіаудари по житлових будинках та цивільній інфраструктурі, знищуючи об’єкти культурної спадщини, школи, дитсадки та ін. 

Щоб притягнути рф до відповідальності та вимагати компенсації, кожен злочин і прояв жорстокості має бути правильно зафіксованим. Оскільки під час війни неможливо забезпечити фіксацію всіх злочинів профільними службами «на місцях», держава у співпраці з громадянським суспільством розробила для цього декілька онлайн-інструментів. Дані, зібрані на цих платформах, можуть допомогти у боротьбі з військовою агресією та стати вагомими доказами під час підготовки позовів у майбутніх судах проти рф та притягнення до відповідальності воєнних злочинців.

27 лютого, через три дні після початку повномасштабного вторгнення росії, Президент Зеленський заявив, що Україна офіційно спрямувала позов проти рф до Міжнародного суду ООН у Гаазі, вимагаючи, щоб той притягнув росію до відповідальності за спотворення поняття «геноцид» для виправдання агресії, наказав рф припинити військові дії та призначити слухання вже наступного тижня. 

Наступного дня прокурор Міжнародного кримінального суду в Гаазі Карім Хан наголосив на необхідності якомога швидше почати розслідування ситуації в Україні. Вже на початку березня, після спільного звернення 39 країн, розпочалася робота зі збору доказів. 

Україна теж працює над тим, щоб оперативно та ретельно зафіксувати всі злочини російської Федерації під час військової агресії на території України. 

Документування воєнних злочинів рф

Російські військові ігнорують закони та звичаї ведення війни та вчиняють воєнні злочини, зафіксовані зокрема у Женевських конвенціях 1949 року, навмисні вбивства, катування, депортацію населення, взяття заручників, напади на гуманітарні місії, вбивства і поранення воюючих осіб, які склали зброю, умисні напади на релігійні, культурні, історичні об’єкти, шпиталі тощо.

Спільно з українськими та міжнародними партнерами Офіс Генерального прокурора запустив онлайн-ресурс WarCrimes.gov.ua, який має стати головною платформою збору доказів воєнних злочинів рф.

Джерело: Convention (IV) relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War. Geneva, 12 August 1949, WarCrimes.gov.ua

На сайті платформи зазначено, що зібрана інформація буде використана для притягнення до відповідальності осіб, винних у найтяжчих міжнародних злочинах, українськими та міжнародними судами і трибуналами.

Притягнення до відповідальності за міжнародні злочини не має строків давності, і злочинці не уникнуть відповідальності, скільки б часу не минуло, тому основна задача зараз достовірно документувати всі воєнні злочини рф на території України.

Докази порушення прав людини збирає також громадський сектор

Наголошуючи, що всі свідчення та інформація будуть спрямовані до міжнародних інституцій, зокрема ЄСПЛ та МКС, громадські організації активно приєдналися до збору доказів воєнних злочинів росіян. 

Вже наступного дня після початку широкомасштабного вторгнення група українських правозахисних організацій у складі ZMINA, УГСПЛ, Ukrainian Legal Advisory Group та Truth Hounds звернулася до постраждалих та свідків із проханням надавати інформацію про злочини. Ці організації за участі Регіонального центру прав людини та Крим SOS розробили пам’ятку для українців, які стали свідками цих злочинів, щоб у подальшому фото-, відео- та аудіоматеріали можна було використовувати як докази у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі. 

Ці ж організації є учасниками ширшої коаліції «Україна. П‘ята ранку», яка займається документування воєнних злочинів і злочинів проти людяності, скоєних рф в Україні. А також інформує громадськість в Україні та за її межами про найтяжчі злочини, гарантує захист жертвам російсько-української війни за допомогою національних та міжнародних механізмів правосуддя, забезпечує співпрацю національних та міжнародних неурядових організацій та сприяє створенню спеціальних механізмів притягнення до відповідальності владної верхівки рф за скоєння злочину агресії проти України.

Українські організації об’єдналися в іще одну широку ініціативу «Розірвати коло безкарності за воєнні злочини росії» (стисла назва «Трибунал для Путіна» або Т4Р), яка також збирає свідчення про воєнні злочини та злочини проти людяності, скоєні під час війни рф в Україні. Т4Р займається збором даних про конкретні злочини у спеціальній базі даних, підготовкою юридичних справ для подачі до Міжнародного кримінального суду в Гаазі та інших інституцій, публікує історії війни конкретних людей, створює аналітичні матеріали та займається адвокацією. 

Громадянська мережа «ОПОРА» збирає і систематизує воєнні злочини з самого початку російського повномасштабного вторгнення. На базі створеного Центру документування воєнних злочинів у Варшаві юристи та психологи ОПОРИ допомагають людям з України, які стали свідками або жертвами російських воєнних злочинів. Щоб у подальшому можна було притягнути винних до відповідальності, свідки розповідають свою історію працівникам центру рідною мовою. Після верифікації даних ОПОРА оформлює та надсилає їх безпосередньо до представників прокуратури України та Польщі. Для того, щоб поділитися свідченнями, необхідно заповнити онлайн-форму на сайті або звернутися за телефоном

DATTALLION — об’єднання жінок з усієї України — запустили базу даних, де збираються та зберігаються докази воєнних злочинів, екологічних злочинів, злочинів проти людства та актів геноциду проти українців, вчинених росією в Україні. Це задокументовані у форматі фото, відео або свідчень атаки російських військових, що призвели до смертей та поранень цивільних, руйнацій житлових будинків, лікарень, обстрілів дитячих садочків, нападів на мирних жителів тощо. База містить понад 3800 відео та 10800 фото й постійно поповнюється. DATTALLION також збирає базу даних очевидців війни в Україні та їхні історії, щоб показати правду про російську агресію та геноцид українців. DATTALLION забезпечує анонімність цих осіб, проте за їхнього бажання організовує для них інтерв’ю та зустрічі з журналістами після перевірки особи журналіста та медіа, яке він/вона представляє.

Аналогічні функції виконує платформа Свідок, створена українцями за підтримки Фундації AI for Good. Це так званий щоденник війни, де можна розмістити свої історії війни на умовах захищеності даних та анонімності. Прочитавши особисті історії українців, зацікавлені журналісти та активісти мають змогу зв’язатися з авторами (за їхньої згоди) за допомогою цієї платформи. Проте розробники платформи наголошують, що запити будуть ретельно перевірені перед наданням дозволу на доступ.

Документування матеріальних втрат громадян, бізнесу та держави

За підтримки Офісу Президента України, Мінекономіки, Мінреінтеграції, Міністерства інфраструктури та Міністерства розвитку громад, KSE Institute запустив проект «росія заплатить». Це якнайповніший перелік усього, що було зруйновано і продовжує руйнуватися у війні. Ці дані планується використати для позовів проти росії у міжнародних судах про відшкодування збитків.

При внесенні інформації до бази треба вказати свої персональні дані. Організатори зазначають, що це потрібно для підтримки контакту й подальшого формування позовів до російської Федерації у міжнародних судах. Проєкт може передавати фото/інформацію про пошкодження об’єктів, а також контактні дані осіб, які надали інформацію, представникам органів державної влади, міжнародним судам, гуманітарним та громадським організаціям. На сайті Київської школи економіки регулярно публікуються звіти про прямі збитки, завдані росією. Станом на 5 вересня вони сягнули $114.5 млрд.

Для того, що зафіксувати докази та зібрати кошти на відновлення зруйнованих об’єктів, Антикорупційний штаб створив платформу «Карта Руйнувань», на якій відображено координати та фото пошкоджень та руйнувань об’єктів соціальної, транспортної та житлової інфраструктури внаслідок широкомасштабного російського вторгнення з 24.02.2022 року. Свідки руйнувань можуть додавати об’єкти на мапу, надіславши фото-підтвердження.

До моніторингу матеріальних збитків у результаті бойових дій доєднався і незалежний міжнародний колектив дослідників, слідчих і громадянських журналістів Bellingcat, який розробив карту злочинів військових рф на території України. Для того, щоб додати більше інформації на цю карту, необхідно сконтактувати з організацією та надати фото- чи відеодокази з місця злочину. 

Втрати культурної спадщини

Дії російської армії створюють загрозу для української культурної спадщини, адже постійні обстріли, ракетні та бомбові удари призводять до руйнувань історичних будівель, культових споруд, міської архітектури, витворів мистецтва та ін.

Міністерство культури створило національну платформу «Зруйнована культурна спадщина України» для фіксування пошкоджених та зруйнованих об’єктів культурної спадщини і культурних установ України, яких станом на 16 вересня на цій платформі нараховується 479. За оновлення сховища відео- та фотодоказів (2102 відео та 14517 фото, які взяті з 252 відкритих джерел із посиланням на джерело або автора) російської агресії в Україні відповідає Міністерство культури. Для збору інформації фахівці використовують офіційні канали, прес-служби урядовців, регіональні ЗМІ, інформаційні агентства, окремих журналістів і фотографів. Ці докази знаходяться у відкритому доступі та показують міжнародній спільноті, які наслідки для історичних пам’яток (руйнування, часткове пошкодження або псування) має повномасштабне вторгнення.

Фіксація воєнних злочинів, злочинів проти людяності та розповсюдження дезінформації за допомогою чат-ботів

Для того, щоб свідки воєнних злочинів рф могли оперативно фіксувати та надсилати докази до органів державної влади, на початку березня Центр протидії дезінформації повідомив про початок роботи чат-боту TRIBUNAL.UA, Міністерство оборони України запустило офіційний чат-бот @trussian_war_tribunal_bot для збору даних про злочини російських окупантів. 

Офіційний чат-бот WarCrime Міністерства юстиції України фокусується на зборі інформації щодо порушень прав людини. Зафіксовані з його допомогою випадки злочинів проти людяності стануть основою позову України проти рф у Європейському суді з прав людини. 

Окрім воєнних злочинів та злочинів проти людяності, російські війська також вчиняють злочини проти довкілля на території України (шкода заподіяна на АЕС, руйнування очисних споруд, підпал лісів тощо), повідомити про які можна за допомогою @SaveEcoBot.

А для збереження чистоти нашого інформаційного середовища можна повідомити про пропаганду, розповсюдження дезінформації та розкривачів місць розташування українських військ до чат-боту StopRussia | MRIYA

Оперативні повідомлення про ворога

На початку березня Міністерство оборони України запустило офіційний чат-бот STOP Russian War або єВорог для повідомлень про рух ворожої техніки та ДРГ, що допомагає ЗСУ відслідковувати та знищувати російську військову техніку. До боту також можна надсилати повідомлення про колаборантів та заміновані території.

За даними Мінцифри, за чотири місяці роботи чат-бота єВорог ним скористалися майже 364 тисячі українців, які надіслали понад 1800 заявок про колаборантів. СБУ також закликає повідомляти про пересування російських військових та ворожої техніки, адже після перевірки ця інформація допомагає ЗСУ наносити прицільні точкові удари по ворогу. Оперативно допомогти СБУ викрити злочинців можна за допомогою ще двох чат-ботів: Знайди зрадника!, який призначений для збору інформації про зрадників і колаборантів, які співпрацювали з окупантами, інтернет-агентів, які «зливають» ворогу важливу інформацію або поширюють у соцмережах контент на підтримку загарбників, та Стоп мародер — призначений для збору інформації про мародерів, які розкрадають чуже майно під час війни.

Як Україна вже зараз карає окупантів?

Пошук активів росіян та білорусів, які підтримують напад рф

З метою покарання осіб, які підтримують російську агресію, та часткової компенсації втрат України, у березні Національне агентство з питань запобігання корупції та Міністерство закордонних справ України запустили Портал для викривачів інформації про активи осіб, причетних до агресії рф проти України. Таким викривачем може стати будь-хто, хто володіє даними про активи прихильників агресії.

В межах цієї ініціативи створена робоча група, яка співпрацює з іншими країнами для обміну інформацією про активи російських чи білоруських чиновників, лідерів громадської думки та всіх, хто організаційно, фінансово та інформаційно підтримує війну в Україні, для подальшого тиску на них через включення до санкційних списків. 

Перелік фізичних осіб та компаній, які перебувають під санкціями внаслідок російської агресії проти України, або потенційних кандидатів до санкційного списку, повністю відкритий для пошуку та ознайомлення і містить посилання на офіційні рішення щодо санкцій, допоміжні матеріали та аналітику. На даному порталі також передбачена можливість повідомити про активи осіб, причетних до агресії рф проти України та суб’єктів, що порушують санкційні обмеження.

В подальшому цю інформацію можна використовувати для конфіскації активів на користь України як компенсацію державі та постраждалим та на відновлення активів. 

До речі, на підставі закону, що визначає відповідну процедуру, вже 1 вересня ВАКС задовольнив позов про конфіскацію активів російського громадянина, на якого указом Президента України накладені санкції. За наявною інформацією, цим громадянином є російський бізнесмен Володимир Євтушенков, бенефіціар АФК «Система» та ексспіввласник «Vodafone Україна», у якого ВАКС конфіскував 17 об’єктів нерухомості загальною площею майже 100 тисяч кв. метрів, а також частки олігарха в кількох українських фірмах.

Отже, онлайн-платформи та цифрові інструменти допомагають встановити та підтвердити провину росіян як воєнних злочинців на основі фото- та відео доказів, які надані як самими постраждалими, так і свідками, громадськими організаціями та небайдужими громадянами. Проте, враховуючи значну кількість цих онлайн-ресурсів, існує імовірність дублювання зусиль з їхнього боку. Отже, необхідна співпраця між організаціями, які збирають докази воєнних злочинів. І дуже бажано створити єдину базу даних про ці злочини, у якій будуть зібрані перевірені та унікальні повідомлення.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний