6 Причин Підтримати Угоду з МВФ | VoxUkraine

6 Причин Підтримати Угоду з МВФ

Photo: РІА/Scanpix
9 Березня 2015
FacebookTwitterTelegram
1203

Очевидним аргументом «за» угоду з МВФ є те, що вона забезпечує життєво важливу підтримку критичному стану валютних резервів НБУ. Валютні резерви країни впали до критичного рівня – $5,6 млрд (станом на кінець лютого 2015 року). Ця ситуація призвела до масової девальвації гривні, обмінний курс якої впав з 8 грн за один долар США в кінці 2013 року до рівня понад 30 грн в середині лютого 2015 року. Тим не менш, ще більш важливі аспекти угоди з МВФ – це умови, які є обов’язковими до виконання і стосуються реформування економіки України.

11 березня відбудеться засідання ради директорів МВФ, на якому планується ратифікувати Договір між Україною та МВФ, що забезпечить виділення розширеної фінансової допомоги на суму $17,5 мільярдів. В подальшому цей договір передбачатиме виділення додаткових $7 мільярдів, обіцяних ЄС, США та іншими міжнародними кредиторами. Крім того, угода відкриває двері для реструктуризації додаткових $17 мільярдів в суверенні євробонди, термін погашення значної частини яких припадатиме на наступний  рік. Крім цього, майбутня конференція донорів може забезпечити Україні подальше фінансування, можливо, на рівні додаткових $10 мільярдів.

Причина 1: Життєво важлива підтримка валютних резервів НБУ

Очевидним аргументом «за» угоду з МВФ є те, що вона забезпечує життєво важливу підтримку валютних резервів НБУ. Валютні резерви країни впали до критичного рівня – $5,6 млрд. (станом на кінець лютого 2015 року), щойно вичерпалася іноземна валюта під тиском боргових виплат, торгових дисбалансів і спекулятивного відпливу твердої валюти. Ця ситуація призвела до стрімкої девальвації гривні, обмінний курс якої впав з 8 грн. за один долар США в кінці 2013 року до рівня понад 30 грн. в середині лютого 2015 року. Відповідно до угоди МВФ очікується, що близько $5 мільярдів в іноземній валюті найближчим часом будуть перераховані  як початковий транш. Ефект від такого валютного вливання вже відчутний на міжбанківському валютному ринку, на якому нещодавно спостерігалося укріплення гривні до 21 гривні за долар США (крім того, жорстка грошово-кредитна політика і введення тимчасових адміністративних заходів також відіграють свою роль).

Тим не менш, важливіші аспекти угоди з МВФ – це обов’язкові до виконання умови, що стосуються реформування економіки України. Як кредитор, МВФ накладає певні зобов’язання, які безумовно повинен виконати позичальник для отримання фінансування. Хоча всі деталі Меморандуму попередньо не оприлюднювались до офіційного затвердження документу радою директорів Фонду, його основні пункти є очевидними, судячи з дій уряду та змін, внесених до бюджету на 2015 рік. Головні вимоги МВФ можначином коротко викласти так: скорочення бюджетного дефіциту, рух у напрямку  ринкового ціноутворення в енергетичному секторі, зменшення надлишкових витрат на пенсійне забезпечення, підвищення якості управління в банківському секторі та зниження корупції.

Ці умови створюють підґрунтя для основних напрямків реформування економіки України. За минулий рік, працюючи в Консультативній раді з питань економіки при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі, я та мої колеги неодноразово пропонували до розгляду пропозиції, які активно просували/підтримували саме такі реформи. За такі реформи також виступали численні фахівці та спостерігачі за українською економікою. Те, що МВФ буде нав’язувати такі умови, є далеко не радикальним кроком але, швидше за все, це відображає думку широкого кола спостерігачів. У зв’язку з цим зрозумілим є те, що запропонована МВФ фінансова підтримка виявиться неефективною і, врешті, абсолютно нераціональною, якщо обов’язкові економічні реформи не будуть реалізовані в повному обсязі.

Причина 2: Скорочення бюджетного дефіциту

Умови, які  ставить  МВФ, звісно є болючими, але їх варто розглядати як вкрай необхідні кроки для зцілення економіки, яка є тяжко «хворою», і без цих змін її остаточне одужання є неможливим. Великий бюджетний дефіцит, який неможливо профінансувати за допомогою ринків капіталу, призвів до високого рівня інфляції та девальвації національної валюти. Скорочення бюджетного дефіциту, навіть за умови збільшення витрат на підтримку оборонної сфери країни у боротьбі із зовнішнім агресором, передбачає обмеження в багатьох інших сферах видатків.

Причина 3: Ринкове ціноутворення в енергетичному секторі

Такі кроки ніколи не були популярними, оскільки теперішні отримувачі/бенефіціари таких витрат постраждають. Це цілком зрозуміло, наприклад, із  впровадження ринкових цін на енергію з вимогою щодо істотного початкового підвищення вартості комунальних послуг, включно з цінами на природний газ, опалення та електроенергію. Тим не менш, продовження широкомасштабної державної підтримки дефіциту Нафтогазу з метою забезпечення субсидування цін на газ (у розмірі 7,5% ВВП в 2014 році) є економічно абсурдним і неприйнятним.

Причина 4: Зменьшення надлишкових витрат на спеціальні пенсії

Так само, зменшення спеціальних пенсій, які надавались невеликій привілейованій групі за рахунок громадськості – це необхідне та неминуче рішення, враховуючи скрутне фінансове становище уряду і значні видатки (17% ВВП), що виділяються на  пенсійне забезпечення.

Причина 5: Підвищення якості управління в банківському секторі

Банківський сектор, який в даний час знаходиться в надзвичайно кризовому стані, вимагає значних реформ і не може просто утримуватися завдяки невпорядкованій підтримці центрального банку. У минулому переважно протягом 2008-2009 років) дуже значні обсяги фінансування надавалися банками, які були неліквідними і, по суті, збанкрутували через грубе порушення правил. Таке кредитування вкрай негативно вплинуло на державні витрати і  значноюі мірою посприяло суттєвій емісії національної валюти та зростанню загального дефіциту державних фінансів. Застосування таких заходів необхідно зупинити, а ліквідацію та реструктуризацію банківського сектора (яка розпочалася) необхідно продовжувати й надалі.

Причина 6: Зниження корупції

Врешті-решт, кожен обізнаний спостерігач за економічною ситуацією України визнає нагальну потребу в боротьбі з корупцією. Як відомо з досвіду інших країн з перехідною економікою, усунення корупції є основною вимогою для створення економіки, що нормально функціонує та може забезпечити економічне зростання. Без повного викорінення корупції інвестиції і надалі перебуватимуть в стані стагнації, а будь-які надії щодо припливу іноземного капіталу будуть нездійсненними. За таких умов, економічне зростання, яке забезпечило б робочі місця й добробут  українців, не втілиться в життя.

Висновок

У цей критичний момент народ України повинен проявити зрілість і розуміння. Вкрай важливо уникати привабливих/спокусливих закликів  політиків-популістів, які змусять вас повірити, що не потрібно вживати таких важких\непопулярних заходів. Такі заклики можуть вас здаватися привабливими, але вони звучатимуть із вуст «лжепророків», які приведуть країну до фінансової прірви. Україна сьогодні має можливість обрати серйозний шлях до втілення економічних реформ завдяки фінансовій підтримці, що забезпечить порятунок від повного краху економіки. У майбутньому країна потребуватиме більше коштів, і вибір визнаного важкого шляху реформ  – це єдиний спосіб подальшого розвитку і реалізації мрії про європейську інтеграцію.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний