7 способів уникнути дезінформації під час пандемії коронавірусу | VoxUkraine

7 способів уникнути дезінформації під час пандемії коронавірусу

2 Квітня 2020
FacebookTwitterTelegram
3102

PolitiFact робив фактчек багатьох постів у соціальних медіа про новий коронавірус 2019 року, COVID-19.

Ми розвінчали дезінформацію про фальшиві коронавірусні ліки, фейкові новини, теорії змови про розповсюдження вірусу, а також зображення, вирвані з контексту, несправжні карти та навіть сфабриковане посилання з мультсеріалу «Сімпсони».

Примітка редактора: PolitiFact, який належить до Інституту Пойнтера, робить фактчек дезінформації щодо коронавірусу. Ця стаття перевидається з дозволу автора і спочатку з’явилася тут.

PolitiFact продовжить перевіряти ці міфи в міру їх появи — але ми хочемо, щоб наші читачі теж були готові мислити критично. 

Тож ми записали сім способів уникнути найпоширеніших джерел дезінформації про коронавірус та аналогічні епідемії. У вас є підказка, яку ви хочете додати, або матеріал, який ви хочете запропонувати нам на перевірку? Напишіть нам на [email protected]

1. Вивчіть базові факти про хворобу

Які у неї симптоми? Як вона розповсюджується? На які інші хвороби схожа? Чим більше у вас базової інформації про хворобу, тим більше у вас можливість відрізнити дезінформацію, побачивши її в мережі. Треба розуміти, що спочатку надійної інформації може бути небагато. Стануть у пригоді сайти Центру контролю та запобіганню захворювань та Всесвітньої організації охорони здоров’я.

2. Ігноруйте пости, де пишуть, що хворобу створено штучно

На ранніх етапах епідемії інколи буває важко визначити, як само вона почалася, особливо якщо хвороба нова. Тут і виринають теорії змови. У випадку коронавірусу його вже називали біологічною зброєю, розробленою в лабораторії владою заради грошей. Не поширюйте ці безпідставні теорії, як би заманливо вони не звучали. 

3. Перевіряйте зображення та відео

Епідемії завжди породжують поширення фейкових чи вирваних з контексту зображень. Обережно ставтеся до відео, де показані хворі люди або реакція держави на ситуацію. Якщо маєте сумніви у їх автентичності, скористайтеся Google Reverse Image Search, RevEye та InVid, щоб знайти, де це фото чи відео з’явилося вперше (ви зможете скористатися цими інструментами, якщо завантажите відео на Facebook).

4. Перевіряйте дані про кількість випадків та смерті від хвороби

Це цифри, які чиновники використовують для вимірювання тяжкості епідемій — і вони змінюються кожен день. Це дозволяє легко виривати застарілу інформацію з контексту або, ще гірше, підробляти цифри. Для перевірки кількості випадків захворювання дивіться звіти ВООЗ. 

5. Майте на увазі: будуть спроби перебільшити чи применшити масштаб епідемії

Політизація епідемій — справа звична, і деякі люди спробують скористатися ситуацією, щоб перекласти провину на інших або знайти цапа-відбувайла. Обережно ставтеся до заяв, що у початку епідемії винен конкретний політик, як, наприклад, помилкове звинувачення Дональдом Трампом колишнього президента Барака Обами у недоліках тестування на коронавірус. Епідемії можуть мати багато причин, і винних знайти не так просто, як деякі люди хотіли б вас запевнити. 

6. Не розповсюджуйте методи запобігання зараженню або лікування, не перевіривши їх через офіційні джерела 

З поширенням епідемії світу у соцмережах з’являється усі більше постів з тактиками уникнення зараження або навіть лікування хвороби. Деякі фейки, зокрема, «пиття хлорки лікує від коронавірусу», можуть бути небезпечними, деякі — ні, але і перше, і друге — це дезінформація. Дізнатися, як захиститися від хвороби, ви можете на сайтах ЦКЗ, ВООЗ та сайтах відповідних міністерств і компетентних органів у вашій країні. 

7. Обережніше з тим, чого ще ми не знаємо

Чути це неприємно, але вчені ще багато чого не знають. На те, щоб зрозуміти, яким чином хвороба розповсюджується, коли ви можете заразитися, наскільки летальною вона є, можуть піти тижні і навіть місяці. (Коефіцієнт смертності від COVID-19 є хорошим прикладом показника, що може змінитися, але ми досі не можемо сказати напевно). Тим часом в інтернеті розповсюджується фейкова інформація. Щоб уникнути її, обмежуйтеся підтвердженою інформацією та шукайте надійні джерела, які чесно визнають, що їм відомо не все. 

Автори
  • Автор: Даніель Функе Переклад: Юлія Даниленко