НЕПРАВДА: США збираються вивезти з України 20 млн тонн зерна та організувати голод

НЕПРАВДА: США збираються вивезти з України 20 млн тонн зерна та організувати голод

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
1470

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють заяву Джо Байдена про те, що США планують вивезти з України 20 млн тонн зерна: «В Україні на зберіганні знаходиться 20 мільйонів тонн зерна. Зараз ми намагаємося з’ясувати, як вивезти їх із країни». Користувачі соцмереж стверджують, що подібні дії США призведуть до голоду в Україні.

Скриншот допису, який поширюють у фейсбуці

Однак користувачі неправильно інтерпретують заяву президента США. Західні партнери планують допомогти Україні експортувати близько 20 млн тонн зернових, але цей експорт жодним чином не вплине на продовольчу безпеку самих українців:  Україна виробляє значно більше зерна, ніж потрібно для внутрішнього споживання.

Джо Байден дійсно виступав із такою заявою 10 травня 2022 року. Щоправда, в мережі частково спотворили другу частину цитату. В оригінальній промові Байден каже, що Україна, а не США, намагається з’ясувати, як вивезти 20 млн тонн зерна: «Прямо зараз Україна має 20 мільйонів тонн зерна в елеваторах. Вони намагаються з’ясувати, як вивезти це з країни для продажу на ринку, що знизить світові ціни (на продовольство — ред.)» («Ukraine has 20 million tons of grain in storage in silos right now. They’re trying to figure out how to get it out of the country to market, which would reduce prices around the world»). Безпосередньо США не можуть вплинути на вивезення зерна з України, адже Україна та США не мають сухопутного коридору, а швидке зняття морської блокади в Чорному морі сьогодні видається малоймовірним. Країни ЄС допомагають Україні експортувати зерно сухопутними шляхами.

Про ці 20 млн тонн зерна неодноразово казав Микола Сольський, міністр аграрної політики та продовольства. У квітні та травні 2022 року він заявляв, що в Україні залишилося 20 млн тонн зерна торішнього врожаю, яке не потрібне для внутрішнього споживання і передбачене на експорт.

І міністр аграрної політики, і радник президента України з економічних питань запевняють, що цього року в Україні буде достатньо запасів і для експорту, і для внутрішнього споживання.

Найімовірніше, такі розрахунки відповідають дійсності. У 2021 році в Україні зібрали врожай у розмірі 86 млн тонн зернових та зернобобових культур. На тимчасово окупованих територіях після вторгнення росії в 2022 році залишилося близько 1,3 млн тонн запасів.

Міністерство аграрної політики на початку лютого 2022 року планувало, що в 2021/2022 маркетинговому році (з липня 2021 по червень 2022) Україна має експортувати 65 млн тонн, тоді як внутрішнє споживання не перевищуватиме 20 млн тонн. Станом на 30 травня Україна встигла експортувати 46,9 млн тонн із початку маркетингового року. Виходить, в Україні ще є можливості експорту без нанесення шкоди внутрішньому попиту. 

Також Україна може розраховувати на запаси цьогорічного врожаю. За словами міністра агрополітики, через війну посівні площі можуть скоротитися на 20-30% у порівнянні з попереднім роком. Наприкінці травня уряд повідомив, що сівбу ярих зернових та зернобобових культур завершили на 78% від показників минулого року, а площа посіву озимих зернових культур становить 96% від минулорічного рівня. Утім, навіть за умови значного падіння обсягів врожаю Україна все ще буде мати достатні запаси для внутрішнього споживання та зможе в разі необхідності зменшити експорт в 2022/2023 маркетинговому році.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний