Змови та заколоти у світі після Другої світової війни

Змови та заколоти у світі після Другої світової війни

10 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
4504

Проект Polity IV Центру системного миру збирає дані, пов’язані з політикою та політичними режимами у багатьох країнах. Найбільш відомий проект центру – Індекс політичних режимів. Проте сьогодні ми вирішили подивитися на дані про заколоти та державні перевороти. Перший графік показує кількість державних переворотів. 

Усього з 1946 року їх було 871. Із них 230 (26%) були успішними, 338 (39%) провалилися, а решта – невідомо, чи були, оскільки вони потрапили до категорії змов (сюди, до речі, потрапив і єдиний “переворот” в Україні, “анонсований” Зеленським на 1 грудня минулого року) або непідтверджених змов. Серед успішних переворотів 62 (27%) були негативними змінами режиму, тобто такими, що призвели до встановлення авторитарного режиму замість демократії або загалом до розвалу центральної влади.

Джерело даних systemicpeace.org

Найбільше переворотів чи спроб переворотів було в Судані (31), Іраку (29) та Болівії (25). 

Джерело даних: systemicpeace.org

Примітка: для росії позначено спробу путчу 1991 року в СРСР.

Успішних переворотів було значно менше: найбільше у Таїланді (10), Сирії та Болівії (по 8).

Джерело даних: systemicpeace.org

Для 147 переворотів немає даних про загиблих. У 56% випадків загиблих не було. Найкривавішими були перевороти у Бурунді (256 тис. загиблих) та Індонезії (115 тис. загиблих). У решті випадків (із тих, для яких є дані) кількість загиблих становила від кількох десятків до понад 5000 осіб.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний