Україна «на межі продуктової катастрофи», а росія «викриває правду» про походження COVID-19. Огляд наративів про охорону здоров'я. Випуск №12

Україна «на межі продуктової катастрофи», а росія «викриває правду» про походження COVID-19. Огляд наративів про охорону здоров’я. Випуск №12

Photo: facebook.com / Запорізька атомна електростанція
2 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
3489

У період із 4 по 10 серпня росія продовжувала поширювати фейкові наративи, які вже стали традиційними для дезінформаційних кампаній кремля: «ядерні провокації» України на ЗАЕС, знищення Україною зерносховищ, українське населення «на межі голоду». Також російські медіа повернулися до вірусної конспірології й укотре звинуватили США у створенні коронавірусу.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії. Попередні випуски читайте за цим посиланням.

Дезінформація: Україна наполегливо продовжує «провокувати» ядерну катастрофу у світі

Як і в попередньому випуску моніторингу, росія звинувачує Україну у дестабілізації ситуації навколо ЗАЕС. Цього разу російські медіа написали, ніби українські війська обстрілювали станцію 5, 6 і 7 серпня. Для більшої переконливості пропагандисти наводять коментар Скотта Ріттера, якого називають «військовим експертом» зі США: він каже, що українські обстріли ЗАЕС загрожують усьому світу.

Як насправді?

Територію ЗАЕС обстрілювали 5 і 6 серпня, але про обстріли 7 серпня у відкритих джерелах немає інформації. І в усіх обстрілах винна саме росія.

За інформацією «Енергоатома», 5 серпня росіяни двічі обстріляли територію ЗАЕС за допомогою РСЗВ. Унаслідок атак на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист, тому один із трьох активних енергоблоків був відключений. Також окупанти пошкодили азотно-кисневу станцію та об‘єднаний допоміжний корпус.

6 серпня російські війська влучили ракетою по майданчику ЗАЕС безпосередньо поруч зі станційним сухим сховищем відпрацьованого ядерного палива. Через обстріли було пошкоджено три датчики радіаційного моніторингу навколо цього майданчика. Поранення отримав один працівник станції.

11 серпня в «Енергоатомі» оприлюднили аналіз відео з пропагандистських телеграм-каналів, який доводить, що 6 серпня обстріл ЗАЕС вели саме російські війська орієнтовно з промислової зони, розташованої між атомною станцією та Енергодаром. 

1-ше фото: кут нахилу та місце приземлення снаряду.  2-ге фото: траєкторія польоту і місце, звідки снаряд був випущений оператором. 3-тє фото: зона, з якої окупанти обстрілювали проммайданчик ЗАЕС. Джерело: «Енергоатом»

І навіть слова «експерта» Скотта Ріттера не змусять нікого повірити, що за цей ядерний тероризм нібито несе відповідальність Україна. До того, як давати коментарі російським медіа, Скотт Ріттер служив в американській морській піхоті, а також працював інспектором ООН із озброєння в Іраку в 1991-1998 роках. Після масштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року він почав регулярно поширювати дезінформацію: звинувачував Захід в організації «державного перевороту» в Україні в 2014 році та розпалюванні війни з росією в 2022 році, вихваляв дії російської армії в Україні, заперечував причетність рф до воєнних злочинів у Бучі.

Посилання на західних псевдоекспертів — давня тактика російської пропаганди, спрямована на створення ілюзії про існування «незалежних, неупереджених» спікерів, які підтримують проросійські наративи. Центр протидії дезінформації при РНБО України вже неодноразово згадував Скотта Ріттера як псевдоексперта, який допомагає росії в інформаційній війні.

Дезінформація: Україна знищує зерносховища, тоді як росія допомагає вирішити продовольчу кризу

Російські телеграм-канали розповсюдили інформацію, що Україна ще з березня постійно обстрілює елеватори та зерносховища, у такий спосіб загрожуючи продовольчій безпеці українців. Нещодавно вони писали про обстріл зернового току в селі Гусарка в Запорізькій області 4 серпня. Водночас, за словами авторів цих каналів, росія передає Херсонській області зернозбиральні комбайни та іншу техніку для ведення сільського господарства.

Як насправді?

Росія вихваляється, що завозить в Україні сільськогосподарську техніку, але чомусь «забуває», що за допомогою цієї техніки збирається красти зерно на окупованих територіях. Так, згідно з доповіддю Russian Theft Watch від 26 липня, росія вкрала щонайменше 500 тисяч зернових (пшениці, кукурудзи, ячменю тощо). Далі росія продає зерно, завезене до Криму з окупованих частин Херсонської та Запорізької областей.

Також через воєнні дії українським фермерам не вдалося засіяти 25% посівних площ. Під ворожі обстріли регулярно потрапляє український врожай: лише у липні через це згоріло 70 тисяч  га засіяних полів (317 тисяч тонн зернових). Найбільше постраждали прифронтові області: Херсонька, Миколаївська, Донецька.

Під російські удари потрапляють і об’єкти для зберігання зерна. Лише за 4-10 серпня росія зруйнувала щонайменше одне зерносховище — в селі Новоіванівка Запорізької області. Того ж тижня окупанти пошкодили склади агрокомпанії у селі Кам’янське на Дніпропетровщині.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства, із загальної ємності українських зерносховищ 14% пошкоджено або зруйновано внаслідок російської агресії, а ще 10% ємностей перебувають на тимчасово окупованій території.

Як ми вже зазначали в попередніх випусках, ЗСУ не завдає ударів по цивільних об’єктах, а тим більше по сільськогосподарських об’єктах, які вкрай важливі для економіки країни. 

Російські крадіжки не обмежується продовольством: за період вторгнення в Україні неодноразово фіксували викрадення сільськогосподарської техніки. Наприклад, 2 травня CNN опублікували  статтю про те, як російські військові вивезли з Мелітополя сільськогосподарську техніку вартістю $5 млн до Чечні, але не змогли нею скористатися, оскільки українські власники віддалено заблокували техніку.

Іншими словами, росія не вирішує проблеми, а лише поглиблює їх та прикривається брехнею про «щиру допомогу».

Дезінформація: Україна продовжує експорт соняшникової олії попри продуктову катастрофу

Російські телеграм-канали поширюють відео, на якому чоловік розповідає, що отримав по Всесвітній продовольчій програмі від ООН соняшникову олію українського виробництва. Він показує пляшку з олією, на наліпці якої намальований логотип Всесвітньої продовольчої програми (World Food Program). Автор відео каже, що виробник олії — Україна, а постачальник — ОАЕ. 

Прокремлівські джерела коментують: Україна на межі «продуктової катастрофи», а влада продовжує експортувати продукти. І частина експорту повертається за гуманітарними програмами. 

Скриншоти відео. Пляшка з олією з продуктового набору 

Як насправді?

Пляшка на відео справжня. На інших фото продуктових наборів від ООН теж видно ці пляшки з олією. Однак немає нічого дивного в тому, що в рамках Всесвітньої продовольчої програми ООН постачали український продукт. 

Україна — найбільший виробник та експортер соняшникової олії у світі. На неї припадає понад 46% світового експорту, за даними дослідницької компанії Observatory of Economic Complexity. 

До речі, другий найбільший експортер — росія з 23% світового експорту. І, вочевидь, аби стати першим, росія робить усе: від фізичної блокади морських шляхів до дезінформаційних кампаній про експорт продовольства з України. 

Росія від початку повномасштабного вторгнення заблокувала Чорноморські порти, тож експорт олії практично зупинився. Це викликало глобальний дефіцит у світі, ціни на інші рослинні олії почали стрімко зростати. У червні в асоціації «Укроліяпром» повідомляли, що в українських портах було заблоковано 500 тис. тонн олії. 

Також через російську агресію у березні 2022 року зупинили роботу заводи з переробки соняшника. У липні роботу відновили тільки 15 олійноекстракційних заводів — це близько 15-20% від всіх потужностей.

Україні не загрожує продовольча криза через експорт олії. Ще у березні у Мінагрополітики повідомляли, що в Україні сформовано запасів олії на 5 років (внутрішнє споживання олії в Україні — 400 тис. тонн). У відомстві наголошували: Україна повністю забезпечена продовольством для внутрішніх проблем. Наприклад, у 2021 році українці споживали тільки 7% від загального виробництва олії. 

Раніше VoxCheck неодноразово писав, що Україна виробляє значно більше продовольства, ніж споживає. Наприклад, цього року в Україні планують зібрати пшениці в 5 разів більше, ніж потрібно для потреб населення.

Водночас експорт продовольства — важливе джерело наповнення бюджету, особливо в умовах падіння багатьох секторів економіки через війну, яку розв’язала росія. А якби росія так турбувалася про продовольчу кризу в Україні, то не крала б ту ж олію з окупованих територій. Наприклад, у травні з Пологівського олійноекстраційного заводу в Запорізькій області російські військові вивезли олію, яку завод готував для відвантаження іноземним партнерам. 

За даними KSE Institute, росі вкрала в Україні зерна та олійних культур більш як на $600 млн. У липні загальна сума збитків і втрат у сільському господарстві через російську агресію, за оцінками KSE, становила $27,6 млрд.

Дезінформація: Російське міноборони оприлюднює нові «докази» причетності США до виникнення нового коронавірусу

4 серпня у російському міноборони презентували «нові докази» причетності США до виникнення COVID-19. Серед численних фейків згадали й такі: 

  • У 2019 році до появи перших хворих на COVID-19 на базі американського інституту імена Джонса Хопкінса пройшли навчання «Івент-201». На них «відпрацьовувалися дії в умовах епідемії раніше невідомого коронавірусу». 
  • Із 2009 року USAID фінансувало програму «Predict» з вивчення нових коронавірусів. У її рамках виловлювали кажанів-переносників цих вірусів. У 2019 «Predict» згорнули, це вказує на причетність США до пандемії. 
  • Вчений Джеффрі Сакс заявив, що вірус SARS-CoV-2 винайшли в американській лабораторії. 

Як насправді? 

Все нове — гарно забуте старе. Конспірологічна теорія про те, що на навчання «Івент-201» запланували пандемію COVID-19, поширюється з 2020 року. 

У жовтні 2019 року Центр безпеки охорони здоров’я імені Джона Гопкінса в партнерстві зі Всесвітнім економічним форумом та Фондом Білла і Мелінди Гейтс справді провели захід «Event 201». На ньому моделювали спалах гіпотетичної пандемії, яка не мала нічого спільного з COVID-19. Під час «Event 201» учасники гри стикалися з проблемами, які теоретично можуть виникнути через спалахи нових вірусів. 

Оскільки бактерії та віруси постійно мутують, а ризики їхньої передачі людині зростають, зокрема через людське втручання у середовище дикої природи, ймовірність виникнення пандемії завжди існує.

Загалом такі тренування практикували багато разів: наприклад, 2018 року проводили моделювання Claude X, 2005 — Atlantic Storm, а 2001 року — Dark Winter.

Програма USAID «Predict» не доводить причетність США до виникнення нового коронавірусу SARS-CoV-2. Російське міноборони демонструє «глибокий» рівень своїх «розслідувань»: посилається у презентації на два документи USAID, які є у вільному доступі — інформаційну брошуру про «Predict» та звіт про роботу програми під час пандемії 2020 року. 

У брошурі йдеться, що «Predict» започаткували з метою посилення глобальної спроможності виявляти зоонозні віруси з пандемічним потенціалом. До них належать не тільки коронавіруси (SARS і MERS), а й параміксовіруси (наприклад, Nipah), віруси грипу і філовіруси (наприклад, Ебола). У рамках проєкту досліджували фактори, що сприяють появі та поширенню хвороб. На основі цих даних планували розробити рекомендації, як мінімізувати ризик нових пандемій. 

У звіті, на який посилається російське міноборони, якраз йдеться, що програму не згортали в 2019-му, а продовжили до вересня 2020-го, аби допомагати мережі лабораторій проєкту виявляти SARS-CoV-2. Це прямо виказує, що російське міноборони навіть не читає документи, на які посилається у своїй конспірології. 

Востаннє ВООЗ оновлювала свою позицію стосовно походження SARS-CoV-2 9 червня 2022 року. У новій доповіді фахівці ВООЗ стверджують, що поки вченим не вдалося встановити джерело вірусу, а іпотеза про кажанів як носіїв вірусу залишається найвірогіднішою. Для того, щоб перевірити теорію про лабораторне походження вірусу та дійти до остаточних висновків, фахівцям потрібні додаткові дослідження, зокрема більше доступу до даних із Китаю та інших країн, де COVID-19 поширювався наприкінці 2019 року.

Отже, розслідування причин появи SARS-CoV-2 триває. Не можна стверджувати, що наукова спільнота прийшла до остаточного висновку в цьому питанні.

Детально про те, що не так із заявами Джеффрі Сакса, ми пояснювали в попередньому моніторингу. 

Методологія

Щотижневий аналітичний огляд надає уявлення про наративи, пов’язані з охороною здоров’я. Кожен зі згаданих наративів підпадає під одну з категорій:

  • дезінформація — свідоме поширення неправдивої інформації;
  • місінформація — неправдива інформація, яка виникла внаслідок несвідомих помилок користувачів;
  • малінформація — правдива інформація, яку використовують для того, щоб завдати шкоди людині, організації або державі.

Для підготовки матеріалу проводиться аналіз інформаційного простору України, росії та Білорусі за допомогою електронних інструментів моніторингу, а також ручного дослідження платформ та соціальних мереж. Основними каналами для моніторингу є соціальні мережі, телебачення, радіо, преса, інформаційні агенції.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки, за підтримки Програми Уряду Великої Британії «Good Governance Fund», наданої від імені народу Великої Британії. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, UK aid або Уряду Великої Британії, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний