Хімічні атаки, лабораторії НАТО та походження SARS-CoV-2: огляд наративів про охорону здоров'я. Випуск №7

Хімічні атаки, лабораторії НАТО та походження SARS-CoV-2: огляд наративів про охорону здоров’я. Випуск №7

18 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
1298

За тиждень із 30 червня по 6 липня російські медіа вихвалялися тим, що рф направила вже 20 нот в Організацію із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) щодо загрози хімічних атак з боку України. Країни-члени цієї організації не забарилися з відповіддю: різко засудили безпідставну російську брехню. Фейкомети перекрутили заяву Генсека НАТО Єнса Столтенберга, аби довести, ніби «біолабораторії США» в Україні — це воєнні бази НАТО. А конспірологи та пропагандисти знову розкручують теорію штучного походження коронавірусу з лабораторій США. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Українські військові збираються підірвати ємності з хлором на Слов’янській ТЕС

У російському міноборони заявили, що ЗСУ готують провокацію з використанням отруйних речовин у Миколаївці Донецької області. Для цього на насосно-фільтраційну станцію Слов’янської ТЕС завезли та замінували ємності з рідким хлором об’ємом понад 6 тисяч літрів. Їх збираються підірвати перед приходом окупантів. Російські ЗМІ звітують, що через «провокації» в Миколаївці та інших містах, зокрема Миколаєві та Харкові, рф направила ноту в Організацію із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ). Постійний представник росії у цій організації заявив, що всього росія направила вже 20 таких нот. 

Як насправді?

Роботу Слов’янської ТЕС зупинили ще 27 травня. У ПАТ «Донбасенерго» повідомили, що Миколаївську міську територіальну громаду на той момент вже кілька днів обстрілювали російсько-окупаційні війська. Слов’янську ТЕС зупинили з метою збереження життя та здоров’я персоналу станції, а також у зв’язку з необхідністю евакуювати працівників та членів їхніх сімей. Отже, російські війська створювали загрозу поцілити в ТЕС задовго до того, як оголосили потенційну «українську провокацію». 

У Центрі протидії дезінформації при РНБО зауважили, що російські війська притримуються тактики «випаленої землі», тож після таких заяв є висока ймовірність вибуху на Слов’янській ТЕС. 

Росія вкотре повторює тактику звинувачення противника в тих злочинах, які збирається здійснити сама. 21 березня 2022 року російські військові пошкодили резервуар із аміаком на підприємстві «Сумихімпром». За день до цього представники рф в ООН якраз розповідали про «плани» України застосувати хімічну зброю в Сумах.

5 липня 52 країни-члени ОЗХЗ відповіли на ноти рф. Вони опублікували спільну заяву, в якій різко засудили російську дезінформацію про застосування хімічної зброї Україною. «Ми обурені тим, що росія в рамках ретельно розробленої кампанії з дезінформації неодноразово робила необґрунтовані заяви про те, що Україна використовує або готується використати хімічні агенти в Україні. Були висунуті й інші безпідставні звинувачення на адресу інших держав, які підтримують «провокації» з використанням хімічної зброї в Україні. Ми категорично засуджуємо цю зловмисну та абсолютно необґрунтовану кампанію дезінформації. Ми вважаємо неприпустимим пред’явлення таких неправдивих звинувачень Україні, державі, яка повністю дотримується своїх міжнародних зобов’язань за Конвенцією про заборону хімічної зброї», — йдеться у заяві країн-членів ОЗХЗ. 

Дезінформація: Біолабораторії США в Україні — це фактично воєнні об’єкти НАТО

У спеціально створеній в російському парламенті «комісії з розслідування американських біолабораторій на території України» заявили, ніби з 2014 року НАТО створювали об’єкти воєнної інфраструктури в Україні. «У світлі свіжих заяв, які були зроблені вчора Столтенбергом, а також представниками НАТО, які відносять Росію до своїх ворогів, ми можемо з упевненістю говорити, що їхні заяви про створення з 2014 року додаткових об’єктів військової інфраструктури НАТО — це і об’єкти, які створені на території України. Військові біологічні лабораторії США — сьогодні фактично вже військові об’єкти НАТО», — заявили в комісії. 

Як насправді?

По-перше, російські парламентарі викривили суть заяви Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга. Ще раніше російські медіа написали, ніби Столтенберг зізнався, що НАТО готувалося до війни з росією з 2014 року. Насправді на пресконференції у Мадриді 29 червня Столтенберг сказав, що НАТО готувалося до російського вторгнення в Україну. 

«Коли світ змінюється, НАТО має змінитися. І коли все відбувається швидко, нам потрібно швидко реагувати. І саме це сталося після вторгнення 24 лютого. Ми насправді дуже довго готувалися до такої можливості. Це не те, що НАТО раптом прокинулося 24 лютого і зрозуміло, що росія небезпечна. Це вторгнення було дуже точно спрогнозовано нашими спецслужбами. Ми публічно поділилися цими розвідувальними звітами ще минулої осені, і дуже точно передбачили, що росія нарощує і планує вторгнутися в Україну. Тож те, що ми передбачали, сталося. Звичайно, ми наполегливо працювали до самого кінця, щоб цього не сталося. Ми зустрічалися з росією, ми спілкувалися з росією, але вони продовжували свої плани і вторглися в Україну. І реальність така, що ми також готувалися до цього з 2014 року. Тому що це причина, чому ми збільшили свою присутність у східній частині Альянсу, чому члени НАТО почали більше інвестувати в оборону, і чому ми збільшили готовність», сказав Єнс Столтенберг. 

Отже, Генеральний секретар НАТО не говорив, що НАТО з 2014 року створювало додаткові військові об’єкти в Україні. 

По-друге, Україна не є членом НАТО, тож відкриття військових об’єктів НАТО тут неможливе. Військова співпраця України та НАТО обмежується допомогою у проведенні реформ в Україні, проведенням консультацій, обміном досвідом між військовими, участю окремих підрозділів Збройних сил України в операціях чи навчаннях НАТО.

По-третє, в Україні немає жодних військово-біологічних лабораторій США. Цей фейк ми детально спростовували в першому моніторингу наративів про охорону здоров’я. 

Місінформація: Вчений Джеффрі Сакс заявив, що вірус SARS-CoV-2 винайшли в американській лабораторії

У мережі поширили нібито заяву американського вченого, голови комісії журналу The Lancet Джеффрі Сакса про те, що вірус SARS-CoV-2 винайшли в лабораторіях США. Росія вже встигла скористатися цим інфоприводом: голова Держдуми В’ячеслав Володін заявив, що США мають виплатити компенсації усім державам, які постраждали від наслідків пандемії COVID-19.

Як насправді?

15 червня 2022 року Джеффрі Сакс виступив на заході, організованому іспанським аналітичним центром GATE Center. У його промові дійсно пролунали суперечливі слова про походження SARS-CoV-2: «Я переконаний, що він (COVID-19 — ред.) виник завдяки біотехнологіям лабораторій США, а не природним шляхом. До речі, я кажу це після двох років інтенсивної роботи над цим питанням. Отже, на мій погляд, це помилка біотехнологій, а не випадковий природний ефект. Ми не знаємо цього напевно, я повинен бути абсолютно точним. Але є достатньо доказів того, що це питання слід розслідувати. Але це не розслідують ні в США, ні в інших країнах. І я думаю, що насправді вони не дуже хочуть заглядати під килимок». Уже з цієї цитати стає зрозуміло, що це твердження є особистою позицією Джеффрі Сакса, а не всієї наукової спільноти. Крім того, він відкрито заявляє, що немає достатньо доказів, які би підтверджували теорію про штучне походження SARS-CoV-2.

В інших промовах, статтях, інтерв’ю за останні місяці Джеффрі Сакс висловлює схожі ідеї: він припускає, що вірус могли винайти в американській лабораторії, проте не відкидає повністю теорію про його природне походження. «Звісно, все ще існує можливість, що вірус має природне походження. Суть у тому, що ніхто не знає точно. Саме тому важливо розслідувати всю інформацію, яку зберігають у базах даних у США», — говорить Сакс. 

Позицію Джеффрі Сакса не варто розглядати як надійне джерело щонайменше з двох причин.

По-перше, Джеффрі Сакс — економіст, він не має фаху в галузі, про яку говорить. Так, він очолював комісію від медичного журналу The Lancet для розслідування походження COVID-19, але вже у вересні 2021 року ця комісія була розформована через конфлікт інтересів. Сакс вважав, що 5 із 12 членів комісії мали конфлікт інтересів через зв’язки з китайською лабораторією у Вухані. Натомість деякі колишні члени комісії стверджували, що Сакс здійснював на них тиск, щоб вони приділяли більше уваги дослідженню теорії про штучне походження вірусу.

По-друге, не можна виключати упередженість Джеффрі Сакса. Крім заяв про економіку та пандемію, він робить чимало політичних заяв, тісно пов’язаних із проросійськими та прокитайськими наративами. Наприклад, у тій же промові від 15 червня в GATE Center Сакс звинуватив НАТО у тому, що альянс нібито порушив обіцянку не розширюватися на схід після розпаду СРСР і таким чином спровокував російське вторгнення в Україну (цей фейк ми спростовували тут). Також економіст дає інтерв’ю пропагандистським російським медіа та закликає Україну та Захід піти на поступки росії в сьогоднішній війні. 

Щодо Китаю, Джеффрі Сакс звинувачує саме США у загостренні китайсько-американських відносин та заперечує масові порушення прав людини в КНР. Як і чимало представників росії та Китаю, він теж безпідставно звинувачував США у «створенні коронавірусу» та «замовчуванні правди».

Востаннє ВООЗ оновлювала свою позицію стосовно походження SARS-CoV-2 9 червня 2022 року. У новій доповіді Науково-консультативної групи з питань походження нових патогенів фахівці ВООЗ стверджують, що наразі вченим не вдалося встановити джерело вірусу, хоча й гіпотеза про кажанів як носіїв вірусу залишається найвірогіднішою. Для того, щоб перевірити теорію про лабораторне походження вірусу та дійти до остаточних висновків, фахівцям потрібні додаткові дослідження, зокрема більше доступу до даних із Китаю та інших країн, де COVID-19 поширювався наприкінці 2019 року.

У жовтні 2021 року американська розвідка розсекретила доповідь про походження вірусу. Всі розвідувальні органи США погодилися, що вірус не був створений як біологічна зброя. А більшість органів припустили, що вірус виник природним шляхом. Причому розвідка теж зазначає, що для більш детального пояснення походження вірусу їм необхідна додаткова інформація.

Отже, розслідування причин появи SARS-CoV-2 триває. Не можна стверджувати, що наукова спільнота прийшла до остаточного висновку в цьому питанні.

Дезінформація: В Європі населення знову будуть обманювати й запроваджувати карантинні обмеження

Українські антивакцинатори вкотре заявляють про «обдурювання» населення пандемією COVID-19. Цього разу вони посилаються на представника ВООЗ Ганса Клюге, який говорив про зростання захворюваності на COVID-19 в Європі. Користувачі роблять з цього висновок, що європейців знову збираються «обманювати» заради введення карантинних обмежень та масової вакцинації.

Як насправді?

Ганс Клюге, директор Європейського регіонального бюро ВООЗ, справді казав про збільшення випадків COVID-19 у Європі. Наприкінці червня – на початку липня в Європі щодня реєстрували близько 200-500 тисяч нових випадків. Загалом у світі з кінця червня по 6 липня захворюваність на COVID-19 зросла на 30%. 

Зростання захворюваності цього літа зумовлена кількома чинниками:

  • зняття карантинних обмежень та проведення масових заходів, під час яких трапляються інфікування;
  • зниження ефективності вакцин, через що населенню рекомендують робити бустерне щеплення; 
  • мутації коронавірусу, які роблять людей більш вразливими до захворювання.

Водночас завдяки високому охопленню населення вакцинацією нова хвиля COVID-19 не призведе до різкого збільшення госпіталізації та смертності від захворювання.

Наразі європейські країни мають відносно незначні карантинні обмеження, як-от вимоги щодо наявності COVID-сертифіката чи негативного ПЛР-тесту для в’їзду в деякі країни, вимоги чи рекомендації носити маски у громадських місцях.

Карантинні заходи, вакцинація від COVID-19 — це не «обман населення», а доведений спосіб подолати пандемію та зменшити кількість тих, хто постраждає від захворювання. Нагадуємо, що навіть в умовах воєнного стану українці можуть вакцинуватися від COVID-19. Перелік доступних пунктів щеплення можна знайти за цим посиланням. Також українці, які вимушено виїхали за кордон, можуть отримати вакцину в країнах Європи.

Методологія

Щотижневий аналітичний огляд надає уявлення про наративи, пов’язані з охороною здоров’я. Кожен зі згаданих наративів підпадає під одну з категорій:

  • дезінформація — свідоме поширення неправдивої інформації;
  • місінформація — неправдива інформація, яка виникла внаслідок несвідомих помилок користувачів;
  • малінформація — правдива інформація, яку використовують для того, щоб завдати шкоди людині, організації або державі.

Для підготовки матеріалу проводиться аналіз інформаційного простору України, росії та Білорусі за допомогою електронних інструментів моніторингу, а також ручного дослідження платформ та соціальних мереж. Основними каналами для моніторингу є соціальні мережі, телебачення, радіо, преса, інформаційні агенції.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки, за підтримки Програми Уряду Великої Британії «Good Governance Fund», наданої від імені народу Великої Британії. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, UK aid або Уряду Великої Британії, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний