Переселення людей із сіл до міст відбувається постійно через зміну структури виробництва та розвиток технологій. Воно значно прискорилося у 20 столітті. Так, якщо в 19 столітті в містах жило близько 10% населення, то в 1960 році – уже 34%. Сьогодні міських мешканців 57% населення планети, а до 2050 року його частка, за прогнозами, виросте до 80%.
В Україні урбанізація відбувалася дещо швидше, ніж в цілому у світі – так, уже наприкінці 1990х майже 70% українців жили в містах (фактично, можливо, більше, оскільки не вся міграція є зареєстрованою).
Дані: Держстат
На наступних трьох графіках порівняємо частки міського населення за областями у 1959, 1990 та 2021 роках. Як бачимо, на першому 31-річному відтинку часу частка міського населення виросла значно швидше, ніж на другому (на всіх графіках мінімальне значення встановлено на рівні 17% - мінімум на першому графіку - щоб бачити картину в динаміці). Між 1990 та 2021 найшвидше урбанізувалися Хмельницька та Чернігівська області, а в Закарпатській області частка міського населення навіть трохи скоротилася.
Дані: Держстат
Дані: Держстат
Дані: Держстат (з 2015 року Держстат не наводить дані для АР Крим)
Війна спричинила значне переміщення людей між містами та регіонами України. Можливо, вона прискорить зростання міст у західних областях, які до 2022 року були відносно менш урбанізованими. Але будемо сподіватися, що люди, які були змушені виїхати у 2014-2015 роках, зможуть повернутися до своїх міст.
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний