Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють відео, на якому американський актор та режисер Шон Пенн дарує президенту України Володимиру Зеленському статуетку «Оскар» зі словами: «А це тобі, повернеш, коли виграєш». У дописі автори публікації зазначають, що актор вручив статуетку Зеленському за «інсценування у Бучі».
9 листопада актор Шон Пенн дійсно подарував Володимиру Зеленському статуетку «Оскар» як символ віри в перемогу України, а не за «інсценування» в Бучі. Автори публікації у такий спосіб хотіли висміяти та нівелювати підтримку, яку Шон Пенн надавав Україні, та вкотре згадати фейк, ніби звірства російських військових у Бучі — це «постановка».
Скриншот повідомлння, яке поширюють у мережі
Американський актор приїздить в Україну вже втретє. Під час свого останнього візиту, 9 листопада, Шон Пенн привіз президенту України Володимиру Зеленському свою статуетку «Оскар». «Це для вас. Це просто символічна дурниця, але якщо я знатиму, що це тут, з вами, я почуватимусь краще і сильніше, щоб боротися», — сказав режисер. Шон Пенн не говорив про Бучу.
Однак інформація, яку поширили в мережі, мала на меті підкреслити давній російський наратив, мовляв, росія не причетна до трагедії в Бучі.
2 квітня ЗСУ звільнили місто Бучу у Київській області від російської окупації. У місті знайшли велику кількість убитих цивільних. За даними міської ради, у Бучі від дій окупантів загинули 419 осіб, але ці дані є неповними, адже тіла досі ексгумують.
Одразу після появи перших повідомлень про розправу над цивільними російські медіа почали поширювати інформацію, нібито трагедіябула інсценована, а цивільні загинули від рук ЗСУ. VoxCheck неодноразово спростовував схожі фейки.
Доказів того, що російські військові здійснювали звірства у Бучі, багато. Наведемо лише деякі з них:
- Відео з дронів бійців «Азова», на яких видно як російська БМД кілька разів стріляє в бік мирної людини;
- Свідчення очевидців, які пережили окупацію;
- Факти вчинення російськими військовими воєнних злочинів у Бучі підтверджували у своїх звітах міжнародна організація Human Rights Watch, розслідувачі з Bellingcat та CIT, Інститут вивчення війни;
- Заява прокурора Міжнародного кримінального суду Каріма Хана у виступі на Раді безпеки ООН, у якій він спростував повідомлення росії, ніби свідчення злочинів у Бучі — це «імітація»;
- Відео The New York Times, які показують як російські десантники затримали та стратили щонайменше вісьмох українських чоловіків у Бучі 4 березня;
- Знімки Maxar, опубліковані виданням Reuters, на яких видно, що щонайменше з 10 березня, коли Буча була під російською окупацією, на території церкви Андрія Первозванного Всіх Святих почали копати братську могилу;
- Відео з дронів бійців «Азова», на яких видно як російська БМД кілька разів стріляє в бік мирної людини;
- Відео з дрона зняте з 23 по 30 березня 2022 року в Бучі, опубліковане російським медіа «Медуза», також доводить, що люди були вбиті під час окупації міста росіянами.
Раніше ми спростовували інформацію, нібито у Бучі українські військові обстрілювали будинки тих, хто брав допомогу від росіян.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний