Наскільки ми забруднюємо довкілля? Розглянемо дані Держстату. Перша діаграма показує, що значне падіння забруднення відбулося вже до 1995 року, коли зупинилася переважна більшість радянських промислових гігантів. Після 2000 року структура економіки не надто змінювалася – поступово зростала частка послуг у ВВП, а також підвищувалася енергоефективність (за останні 20 років приблизно удвічі). І, зрозуміло, падіння викидів відбулося після втрати промислових підприємств на окупованій частині Донбасу в 2014 році.
Джерело: Держстат. Пересувні джерела: за 1990-2002 рр. відображаються дані по автомобільному транспорту; з 2003р. – по автомобільному, залізничному, авіаційному, водному транспорту; з 2007 р. – по автомобільному, залізничному, авіаційному, водному транспорту та виробничій техніці, з 2016р. - по автомобільному транспорту.
Як показує наступний графік, за переважну більшість відходів відповідальна видобувна промисловість. Утворення відходів зростало не лише через економічне зростання, але й через збільшення “продуктивності” виробництва відходів: у 2018 році обсяг відходів від економічної діяльності на одиницю ВВП був майже на 50% вищим, ніж наприкінці 1990х років.
Джерело даних: Держстат
На наступних графіках представлені капітальні та поточні витрати на заходи збереження довкілля у цінах 2020 року. Бачимо, що витрати падали під час економічних криз (очевидно, коли падають доходи, вони першими ідуть “під ніж”), а також що структура поточних витрат на природоохоронні заходи різних видів була більш-менш сталою протягом останніх 15 років.
Під час відбудови потрібно буде зробити економіку України більш «зеленою» - отже, виростуть витрати на охорону довкілля, але також, вочевидь, виросте й кількість робочих місць у цій галузі.
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний