У цьому випуску ми спростовуємо фейки про те, що у Волинській області масово мобілізують лікарів, а клініка репродукції людини пропонує клієнтам «репродуктивні тканини» захисників «Азовсталі». А також пояснюємо, чому звинувачення російської розвідки, нібито Україна зберігає західну зброю на своїх АЕС і загрожує світові ядерною катастрофою, абсурдні.
За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.
Дезінформація: українська клініка пропонує клієнтам «репродуктивні тканини захисників «Азовсталі»
У телеграм-каналах та твіттері поширюють нібито рекламу клініки репродукції людини «Альтернатива», у якій заклад пропонує «репродуктивні тканини захисників “Азовсталі”».
Скриншот допису
Як насправді?
Жодних схожих акцій клініка «Альтернатива» не проводила. Подібних оголошень немає ні на сайті клініки, ні на її сторінках у соціальних мережах. Усі сторінки ведуться під однією назвою — «Клініка Альтернатива». Повна назва клініки використовується лише на логотипі на головному сайті та деяких рекламних матеріалах. До того ж стандартне оформлення рекламних пропозицій, які публікують на сторінках клініки, суттєво відрізняється від оголошення про «репродуктивні тканини» захисників «Азовсталі».
Приклад рекламного оголошення клініки. Джерело: фейсбук-сторінка клініки «Альтернатива»
Якщо звернутися до законодавства, то в Україні поки немає окремого закону, який би регулював застосування допоміжних репродуктивних матеріалів. Відповідний законопроект надали на розгляд до Верховної Ради у січні 2022 року. Вимоги до донора сперми встановлені Порядком застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні, затвердженим МОЗ.
Так, вибір донора сперми здійснюється на підставі фенотипічної характеристики анонімного донора. Фенотип — це такі ознаки і властивості організму як стать, колір шкіри, очей, пропорції тіла, психічний та емоційний стан. Про поширення інформації по рід діяльності донора не йдеться. Причому матеріали використовуються лише після 6 місяців зберігання у замороженому вигляді та повторної перевірки. Пів року тому бійці «Азовсталі» перебували у російському полоні.
Дезінформація: У Волинській області масово мобілізують лікарів, а карет швидкої не вистачає, бо всі віддали на ЗСУ
У мережі поширюють інформацію, нібито Волинська область регулярно передає санітарні автомобілі для потреб ЗСУ, унаслідок чого виник дефіцит швидких. Автори також зазначають, що багато лікарів були мобілізовані до 14-ої омбр (14-та окрема механізована бригада імені князя Романа Великого), тому почала відчуватися нестача професійних кадрів.
Скриншот повідомлення
Як насправді?
Зворотний пошук по фото, якими проілюстрували цю публікацію, у Google Images показав, що ці світлини зробили під час підсумкового засідання медичної ради Волинського медичного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Цей пост опублікували 19 січня на фейсбук-сторінці Волинської обласної ради.
Керівник центру Володимир Шмаль розповів, що у 2022 році військовому шпиталю та для медичної служби 14 ОМБР медичний заклад передав 9 санітарних автомобілів, ще 3 надала Литва у рамках гуманітарної допомоги.
Однак про дефіцит машин швидкої очільник центру не повідомляв. У листопаді 2022 року він навпаки звітував, що у медцентрі працюють 72 бригади, які забезпечені новими спецавтомобілями. А у грудні Волинська обласна рада повідомляла, що до обласного центру екстреної медичної допомоги приєдналися ще 7 бригад лікарів із санітарними автомобілями з обладнанням. 26 січня Волинська обласна адміністрація повідомила, що автопарк центру поповнився ще 5 машинами. 3 автівки швидкої допомоги придбали за кошти державного бюджету, ще 2 завдяки ініціативі бізнесу.
Волинська обласна рада часто повідомляє, що передає автівки на фронт. Проте це позашляховики та буси, придбані за гроші волонтерів, а не тільки санітарні автомобілі. Натомість жодних офіційних повідомлень про нестачу карет швидкої, бо їх віддали на потреби ЗСУ, не було, тож телеграм-канали вигадали цю новину.
Про те, що всіх лікарів у Волинській області мобілізували, не повідомляли ні у Волинському медичному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, ні в інших медичних закладах області. Натомість на засіданні 19 січня, фото з якого поширюють телеграм-канали, Володимир Шмаль говорив, що деякі лікарі «екстренки» пішли на пенсію, інші перейшли на роботу в лікарні, де були відкриті відділення екстреної медичної допомоги (ЕМД). «Наразі лікарів ми замінюємо фельдшерами, які прекрасно справляються із поставленими завданнями. Більше того, у планах МОЗ — замінити лікарів на парамедиків і фельдшерів», — заявив Шмаль. Про мобілізацію лікарів він не говорив.
Загалом на лікарів поширюються ті ж норми, що й на працівників інших професій. Медиків не можуть мобілізувати, якщо вони заброньовані на період мобілізації, визнані непридатними до служби за станом здоров’я, мають на утриманні трьох чи більше дітей до 18 років тощо. Детальніше про відстрочку від призову можна дізнатися в законі «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Джерело: дані з відкритих джерел
Дезінформація: Україна зберігає західну зброю та боєприпаси на території Рівненської АЕС
Російські медіа та телеграм-канали поширюють інформацію, нібито українські військові зберігають західну зброю та боєприпаси на територіях АЕС. Також у повідомленні стверджують, що наприкінці 2022 року через залізничну станцію «Рафалівка» до Рівненської АЕС з-за кордону доставили кілька вагонів боєприпасів.
Як насправді?
В Офісі Президента спростували дезінформацію про нібито зберігання західної зброї на АЕС, вказавши, що Україна завжди відкрита до перевірки станцій, зокрема працівниками МАГАТЕ.
МАГАТЕ вже відправило своїх працівників на усі українські атомні станції. На постійній основі фахівці почали роботу на Запорізькій, Рівненській, Чорнобильській, Південноукраїнській та Хмельницькій АЕС. Голова агентства Рафаель Ґроссі 24 січня 2023 року повідомляв, що під час інспекції експерти не виявили української військової техніки на АЕС.
Водночас пропагандисти намагаються заперечити небезпечну діяльність російських військових на території окупованої Запорізької АЕС. Раніше в «Енергоатомі» повідомляли, що рф готує чергові провокації на окупованій ЗАЕС, зокрема розміщує на території станції РСЗВ «Град» для обстрілу українських міст. У листопаді російські військові обмежували доступ місії МАГАТЕ до станції, аби приховати свої злочини.
Водночас росія не надає жодних доказів того, що Україна зберігає західну зброю на своїх атомних станціях. У Службі зовнішньої розвідки росії заявили, нібито українська влада розташовує зброю на АЕС із розрахунком на те, що російські війська не завдаватимуть по них ударів. Це прямо суперечить фактам: росіяни вже завдали ударів по українських атомних електростанціях та в безпосередній близькості до об’єктів.
Наприклад, 19 вересня росія здійснила ракетний обстріл Південноукраїнської АЕС, тоді ракета впала за 300 метрів від ядерних реакторів. В Оперативному командуванні «Південь» повідомили, що удару завдали «Іскандером». Раніше неодноразово фіксували, як російські крилаті ракети пролітали над самою АЕС. Російські війська також систематично обстрілювали територію Запорізької АЕС. 5 вересня через обстріли росіянами Запорізької АЕС навіть була відімкнена остання лінія, яка з’єднувала станцію із енергосистемою України.
Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний