Із квітня 2023 року за рішенням Міністерства охорони здоров’я України рецептурні препарати в аптеці можна бути отримати не лише за паперовим, а і за електронним рецептом. Нововведення викликало питання у мережі: у коментарях переймаються тим, що тепер зросте нелегальна торгівля ліками, стануть довшими черги у лікарнях, а людям із хронічними хворобами та пенсіонерам важче буде отримати потрібні ліки. Новину підхопили російські пропагандисти, щоб показати, як українська влада «ускладнює життя пацієнтам». Пояснюємо, чи справді рішення настільки незручне.
За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.
Що зміниться?
Рішення не є новим: українці користуються електронним рецептом для отримання препаратів за програмою «Доступні ліки» з 2019 року. Із серпня 2022 року електронний рецепт запровадили для отримання антибіотиків. А з листопада 2022 року е-рецепти почали застосовувати для відпуску наркотичних та психотропних препаратів, які застосовуються зокрема і для знеболення симптомів у пацієнтів зі складними захворюваннями (онкологія, складні травми, інфаркт), лікування глибоких психічних та невротичних захворювань тощо.
Як отримати рецепт на ліки в умовах відключення світла?
Нині впровадження електронного рецепта відбуватиметься поступово: на перехідному періоді пацієнт самостійно зможе обирати тип рецепта – електронний чи паперовий. Наразі невідомо, скільки триватиме такий перехідний період – це залежатиме від безпекової ситуації в країні, а також від ситуації з електрозабезпеченням, зокрема в закладах охорони здоровʼя. Тож якщо у медзакладі немає електроенергії чи звʼязку, лікар зможе виписати пацієнту паперовий рецепт на відповідному рецептурному бланку.
Окрім цього, препарати, що відпускаються на пільгових умовах та лікарські засоби, вироблені безпосередньо в аптеці, як і раніше продаватимуться за паперовими рецептами. Якщо у пацієнта немає мобільного телефона, лікар роздрукує призначення з кодом для погашення рецепта в аптеці.
Чи означає це, що рецепт потрібен для всіх ліків?
Ні, Міністерство охорони здоров’я України не розширює перелік рецептурних ліків та не робить всі лікарські засоби рецептурними. Тобто всі ті ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, з квітня можна буде отримати, скориставшись ще й електронним рецептом. Цей перелік може включати зокрема:
- антибіотики;
- протисудомні засоби;
- гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
- препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
- деякі антигельмінтні препарати;
- деякі антигістамінні засоби;
- кроворозріджуючі препарати;
- антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
- стероїдні лікарські засоби;
- деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.
Якими б звичними та безпечними не здавалися ці ліки, їх застосування несе підвищений ризик. Саме тому їх призначення має здійснюватися виключно лікарем. Адже лише медичний працівник може підібрати коректну діючу речовину, дозування та тривалість прийому ліків, які є безпечними та ефективними.
Щоб дізнатися, чи потрібен рецепт на конкретний препарат, варто подивитися інструкцію. Знайти інструкцію потрібного препарату можна, скориставшись сервісами онлайн-аптек, або ж сайтом Державного реєстру лікарських засобів України. У графі «умови відпуску» буде вказано «за рецептом». В електронному рецепті буде вказана лише діюча речовина, без зазначення торгової марки препарату, тож пацієнт зможе самостійно обрати ліки відповідно до свого бюджету.
У грудні 2022 року експерти Індексу реформ (проект аналітичного центру «Вокс Україна») оцінили позитивний вплив прийняття закону про посилення контролю за відпуском лікарських засобів у +1,5 бала. Закон забороняє аптекам продавати ліки без рецепта, а медичним працівникам — назначати їх без рецепта. Також він виступає підґрунтям для повноцінного впровадження електронного рецепта. Детальніше про проект та методологію оцінок читайте тут.
Чи потрібно підписувати декларацію, щоб отримати рецепт?
Згідно з нововведеннями, пацієнти зможуть отримати е-рецепт незалежно від того, чи уклали вони декларацію з сімейним лікарем. Виписувати е-рецепт зможуть лікарі медзакладів усіх форм власності: державних, комунальних, приватних клінік, а також лікарі-ФОПи.
Натомість для отримання е-рецепта пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). Якщо пацієнта немає в електронній системі, його може зареєструвати будь-який лікар вже під час візиту. Зокрема завдяки доступу до медичної картки пацієнта в ЕСОЗ лікар зможе проглянути історію даних або подивитися, які медикаменти приймав пацієнт до цього.
Крім того, виписати е-рецепт може будь-який лікар, у якого пацієнт проходить обстеження. До прикладу, терапевт, хірург чи кардіолог. Якщо ж пацієнт змінив місце проживання, він може отримати е-рецепт від будь-якого лікаря у найближчому закладі охорони здоров’я.
Як придбати ліки за е-рецептом?
Під час візиту до медзакладу лікар випише е-рецепт в системі, а пацієнт отримає смс-повідомлення на телефон із номером рецепта та унікальним кодом підтвердження. Безпосередньо в аптеці пацієнт має повідомити фармацевту код із смс. Аби отримати код для е-рецепта, необов’язково мати смартфон — підійде будь-який мобільний телефон.
Якщо пацієнт видалив смс із номером рецепта, варто звернутися до лікаря через будь-який месенджер, аби сформувати новий запит.
Зрештою пацієнтам не треба буде стояти у чергах, адже лікар зможе сформувати повторний е-рецепт дистанційно. Для отримання е-рецепта дистанційно у системі має бути зафіксований діагноз та перше призначення від лікуючого лікаря. Дистанційно зможуть отримати е-рецепт також ті, хто мають хронічні захворювання та лікуються впродовж тривалого періоду.
У сільській місцевості, де обмежений доступ до медичних закладів, виписувати паперові рецепти можуть фельдшери. Однак призначати рецепти на наркотичні (психотропні) лікарські засоби, отруйні та сильнодіючі препарати, а також ліки, що входять до програми реімбурсації «Доступні ліки» можуть лише лікарі.
Придбати ліки за е-рецептом пацієнт зможе в аптеці, яка зареєструвалася та працює у ЕСОЗ. Якщо керівництво аптеки не зробить цього у встановлений термін, адміністрація закладу понесе відповідальність, передбачену законом. Знайти аптеку, яка відпускає ліки за електронним рецептом можна, скориставшись спеціальним дашбордом, який підкаже адресу найближчої для вас аптеки. Для цього достатньо ввести чи обрати з переліку в пошуковому рядку назву вашого населеного пункту.
Як і паперовий електронний рецепт буде дійсним протягом 30 днів або 10 днів, якщо це психотропний препарат.
Винятком будуть окуповані території та зони активних бойових дій. Аптеки в цих населених пунктах зможуть і далі відпускати пацієнтам рецептурні ліки (крім наркотичних чи психотропних) без рецепта лікаря.
До того ж військові адміністрації, підрозділи Збройних Сил України, а також залучені волонтерські та благодійні організації можуть закуповувати рецептурні ліки для потреб воєнного часу оптово безпосередньо у дистрибʼюторів і для цього не потрібен рецепт.
Жодних додаткових змін чи обмежень щодо відпуску лікарських препаратів для тварин не передбачається. Як і раніше українці зможуть придбати лікарські засоби для тварин в аптеці за ветеринарним (паперовим) рецептом.
Ліками почнуть торгувати нелегально?
Повністю виключити корупційні ризики неможливо. Деякі «аптеки» працюють без ліцензії на здійснення гуртової та роздрібної торгівлі, або ж і ті, що мають ліцензію, грішать продажем «з-під полиці».
Але якщо раніше можна було купити ліки без рецепта або підробити його, впровадження е-рецепта посилить контроль та прозорість відпуску рецептурних ліків в аптеках.
На порушників, що продають препарати без рецепта, чекає покарання у вигляді штрафу в розмірі 65-129 тис. грн (50-100 неоподаткованих мінімумів). Якщо виявляють повторне порушення, штраф може сягати 259 тис. грн (200 неоподаткованих мінімумів).
Щоб уникнути купівлі фальсифікованих ліків, Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками радить не купувати препарати у приватних осіб, за оголошенням, на сайтах, де не вказано контакти та адресу аптеки, немає логотипа із гіперпосиланням на діючу ліцензію. У приміщенні аптеки інформацію про наявність актуальної ліцензії можна знайти у куточку споживача або запитати у фармацевта.
Також МОЗ не рекомендує користуватися сумнівними сервісами, які пропонують онлайн-продаж рецептів. Не витрачайте свій час, гроші та головне не ризикуйте своїм здоровʼям, зверніться до лікаря! Бережіть себе та своє здоров’я!
Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний