Фейки щодо системи охорони здоров’я: у Львові примушують здавати кров на потреби ЗСУ. Випуск №23

Фейки щодо системи охорони здоров’я: у Львові примушують здавати кров на потреби ЗСУ. Випуск №23

Photo: ua.depositphotos.com / AndrewLozovyi
13 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
1265

Цього тижня в мережі поширюють повідомлення, нібито у Львові працівників бюджетних установ примушують здавати кров на потреби ЗСУ. І додають, що за відмову здавати кров співробітників позбавляють премії. Крім того, пропагандисти продовжують маніпулювати на темі коронавірусу. Зокрема розповідають, нібито вакцини від COVID-19 пригнічують імунну систему та знижують здатність протистояти інфекціям у майбутньому.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Львівська адміністрація наказала бюджетникам здати кров на потреби ЗСУ

Проросійські медіа та телеграм-канали поширюють інформацію, нібито Львівська ОДА наказала працівникам бюджетних установ здати кров на потреби ЗСУ. Дезінформатори суперечать самі собі, адже далі пишуть, що такий наказ видав голова «Департаменту охорони здоров’я» Одеської області Орест Чемерис. Також у публікаціях додають скриншот коментаря жінки про те, що без згоди на здачу крові її залишать без премії. 

Скриншот публікації

Як насправді?

По-перше, пропагандистські медіа перекрутили інформацію. У дописі пропагандисти вказують, що Орест Чемерис працює головою «Департаменту охорони здоров’я» Одеської області». Тоді як Чемерис є директором Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА, що вказано у самому наказі. 

Також ми знайшли оголошення, яке поширюють проросійські телеграм-канали. Оповіщення опублікувала одна з користувачок львівського телеграм-каналу. Однак ми не знайшли коментар іншої жінки, яка зазначила, що без згоди здати кров її залишать без премії. До того ж не можна лише по одному неверифікованому коментарю констатувати, що місцева влада змушує здавати кров на потреби ЗСУ.

Скриншот із допису, який поширюють у мережі

По-друге, у самому наказі на фото зазначають, що кров можна здати добровільно, а не примусово. Ба більше, за законодавством України донорство крові є добровільним. Людину не можуть змусити здати кров, перед самою процедурою пацієнт дає письмову згоду. Анкету можна заповнити онлайн, однак багато центрів крові не приймають такі заяви. Здебільшого пацієнт має заповнити згоду на донорство саме у присутності лікаря. 

Крім того, до донорів є особливі вимоги. Наприклад, маса тіла донора повинна складати не менше 50 кг. Перед здачею крові пацієнт обов’язково проходить медичне обстеження. Донорами не можуть бути люди, які мають серцево-судинні захворювання, хвороби центральної нервової системи, цукровий діабет, інфекційні або злоякісні захворювання. А ті, хто перехворів на грип чи мав лихоманку, можуть здавати кров лише через 2 тижня після одужання. Якщо людина хворіла на COVID-19, вона може стати донором через 4 тижні після повного одужання.

В Україні немає значного дефіциту крові, а отже й потреби змушувати бюджетників її здавати. У Міністерстві охорони здоров’я України вказують, що іноді виникає потреба у рідкісній групі крові, але критичного дефіциту немає. У квітні у відомстві заявили, що завдяки донорам збільшився щоденний запас еритроцитарних компонентів крові, але ще бракує донорів, які мають негативний резус крові.

Дезінформація: Вакцина від COVID-19 пригнічує імунну систему

У мережі поширюють уривок із шоу американського ведучого Такера Карлсона. У ньому ведучий цитує дослідження Журналу харчової та хімічної токсикології про те, що вакцина від COVID-19 пригнічує імунну систему і знижує здатність протистояти іншим інфекціям. Ведучий також посилається на статтю «Ризик зараження, госпіталізації та смерті у наступні 9 місяців після другої дози вакцини проти COVID-19», яку опублікував науковий журнал Lancet. 

Як насправді?

Ми знайшли випуск Fox News від 21 липня 2022 року, уривок із якого поширили у мережі. Ведучий розповідав, ніби той факт, що Джо Байден захворів на COVID-19 навіть після щеплення, ставить під сумнів ефективність та безпечність вакцини.

Твердження, що щеплення від COVID-19 не потрібне, оскільки не запобігає подальшому інфікуванню, — це маніпуляція. Адже вакцинація дозволяє запобігти серйозному перебігу захворювання, госпіталізації та смерті, але не гарантує, що людина не інфікується повторно. 

COVID-19 продовжує поширюватися в Україні, тож вакцинація залишається актуальною. Міністерство охорони здоров’я України нагадує, що вакцинація від COVID-19, зокрема бустерні щеплення, доступна для всіх охочих. Щеплення суттєво знижує ризики захворювання на COVID-19, а також ускладнень при зараженні. Адреси та контакти пунктів щеплень від COVID-19 можна знайти на сайті list.covid19.gov.ua.

Карлсон також навів слова японського лікаря Кенджі Ямамото, який на основі даних журналу Lancet зробив висновок, ніби імунна функція у вакцинованих через вісім місяців після введення двох доз вакцини проти COVID-19 була нижчою, ніж у невакцинованих. 

Але насправді у дослідженні Lancet автори вказують, що ефективність вакцини з часом зменшується, тож є підстави додати третю дозу вакцини для тих груп населення, що мають вищий ризик важких наслідків COVID-19. 

В іншому дослідженні журналу Lancet, опублікованому в липні 2022 року, вчені встановили, що через вісім місяців після другого щеплення ефективність вакцини становила 75%. До того ж у статті вказано, що після вакцинації люди мали додатковий захист від важкого перебігу захворювання і госпіталізації. 

Дослідження, опубліковане у Журналі харчової та хімічної токсикології, на яке посилається Карлсон, неодноразово критикували інші вчені. Автори дослідження зазначали, що вроджена імунна відповідь, зокрема інтерферон I типу (противірусний білок, який допомагає обмежити поширення вірусної інфекції), нібито пригнічується, оскільки вакцини проти COVID-19 сприяють адаптивній імунній відповіді. 

Адаптивний імунітет — це імунітет, який виникає після контакту з антигеном або з патогеном, або ж після вакцинації. Вроджений імунітет — система розпізнавання і захисту організму від патогенів, перша лінія захисту в імунній відповіді.

Однак те, що вакцинація сприяє розвитку адаптивного імунітету, а не вродженому, цілком очікувано. Це пояснює Анжелін Руерз, старша наукова співробітниця лабораторії інфекційних захворювань A*STAR у Сінгапурі: «Вакцини забезпечують довготривалий захист від COVID-19 без хвороби, яка виникає внаслідок інфікування. Тому імунна реакція, яку викликає вакцинація, відрізняється від тієї, що стимулюється інфекцією»

Руерз також додає, що розвиток адаптивного імунітету через щеплення проти COVID-19 не означає придушення вродженої імунної системи, а також не впливає на здатність імунітету протистояти іншим вірусам.

Біографії авторів статті, опублікованої у Журналі харчової та хімічної токсикології,  також змушують сумніватись у їх компетентності та якості опублікованої роботи. Так, Стефані Сенефф писала, що гліфосат (Раундап) — гербіцид, який використовується для знищення бур’янів на полях, призводить до аутизму та спричинив пандемію. Ще один автор Пітер Маккалоу — кардіолог, який виступав проти вакцинації та рекламував неперевірені препарати для лікування COVID-19. Авторка статті Грег Най працює в натуропатичній онкологічній клініці. Натуропатія — це вид альтернативної медицини, методи, які використовують натуропати не є науково обґрунтованими.

Ведучий Fox News Такер Карлсон не вперше поширює фейки про вакцини від COVID-19. Окрім цього, у своїх випусках він повторював російські наративи про нібито існування біолабораторій в Україні та фейки, ніби росія воює зі США, а не з Україною. Такер виправдовував агресію росії та виступав проти запровадження санкцій. Показово, що ведучого часто цитують російські медіа. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний