Повномасштабне вторгнення в Україну стало значним ударом для інвестицій – так само, як і вторгнення 2014 року (за 2014 рік обсяг ПІІ знизився приблизно на 30%). За 2021 рік приплив інвестицій дещо пожвавився (рис. 1). Зрозуміло, що для повоєнної відбудови Україні будуть потрібні сотні мільярдів доларів інвестицій, і участь приватного сектору буде ключовою. Які регіони були найбільш привабливими для інвесторів? Які країни були найбільшими інвесторами в Україну та в які галузі переважно надходили інвестиції до 2022 року? Розглянемо далі.
Дані: НБУ
Близько 40% ПІІ надійшло до Києва, тому він не показаний на діаграмах 2А та 2В. Станом на кінець 2021 року залишок інвестицій у Києві у 2,5 раза перевищував залишок у Дніпропетровській області, яка знаходиться на 2 місці (15% інвестицій). Також у лідерах Полтавська (6%), Донецька (5%), Київська і Львівська (по 4%) області.
Дані: НБУ. Примітка: в областях, які знаходяться над лінією, інвестиції у 2021 році вищі, ніж у 2015, під лінією - нижчі.
Дані: НБУ, Держстат. Примітка: в областях, які знаходяться над лінією, інвестиції у 2021 році вищі, ніж у 2015, під лінією - нижчі.
Понад 70% інвестицій надійшли з країн ЄС, а серед окремих країн чільне місце посідає Кіпр (27% інвестицій), за ним ідуть Нідерланди (23%) та Швейцарія (8%) - рис. 3.
Дані: НБУ. Примітка: сірим позначені країни, для яких дані конфіденційні. В інвестиціях із Великобританії близько 20% надійшли з офшорних юрисдикцій, які (формально) належать Британії. При цьому, як видно з графіка 4, Кіпр та Нідерланди є найбільшими джерелами інвестицій практично в усіх галузях.
Дані: НБУ. Примітка: назви країн у дужках - ті країни, з яких надійшло найбільше внесків до акціонерного капіталу (не менше 5% загальних надходжень до галузі), коли це можливо визначити.
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний