НЕПРАВДА: Темпи народжуваності в Україні впали через «культ смерті», нав’язаний Заходом

НЕПРАВДА: Темпи народжуваності в Україні впали через «культ смерті», нав’язаний Заходом

31 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
747

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російський колаборант і за сумісництвом кум путіна Віктор Медведчук стверджує, що в Україні впали темпи народжуваності через нав’язаний Заходом «культ смерті». Ідея «культу» полягає у розпалюванні в українцях ненависті до росії — Захід нібито ще з 2014 року «створював з України антиросію» та вимагав розв’язати повномасштабну війну з рф.

Утім, це неправда. Неприязнь України до рф викликана діями самої росії та не є наслідком навіювання Заходу. Водночас зниження коефіцієнта народжуваності — загальносвітовий тренд, який спостерігається ще з 1950-х років. Темпи народжуваності в Україні дійсно значно знизились у 2022 році та очікується ще більше зниження у 2023, однак це сталося здебільшого через COVID-19 та розв’язання росією повномасштабної війни. 

Скриншот допису

Для вимірювання рівня народжуваності розрізняють три показники: коефіцієнт фертильності, що визначає загальну кількість дітей, народжених на тисячу  жінок репродуктивного віку, коефіцієнт народжуваності, що вимірює загальну кількість дітей, народжених на тисячу осіб середнього віку, а також загальний показник кількості народжених дітей за певний період часу. З них коефіцієнт фертильності є найбільш точним показником. За даними проєкту Our World in Data, за останні пів століття коефіцієнт фертильності різко впав у всьому світі. Якщо у 1952 році середньостатистична сім’я мала п’ятеро дітей, станом на 2021 рік народжувалося менш як три дитини. Основні причини скорочення народжуваності полягають у розширенні прав і можливостей жінок у набутті освіти, нижчій дитячій смертності, а також збільшенні витрат на виховання дітей. Коефіцієнт народжуваності має таку ж тенденцію — у 1960 році він становив 4,7 дитини, однак уже у 2021 скоротився до 2,3. 

Цей тренд не оминув і Україну — у 1989 році коефіцієнт фертильності складав 1,9 дитини на одну жінку, а у 2014 році, себто коли Захід нібито почав нав’язувати Україні «культ смерті», коефіцієнт був 1,49. Однак вже у 2015 році він збільшився до 1,50, що суперечить теорії про задум зменшити населення України. Згодом, як і у більшості країн світу, коефіцієнт фертильності в Україні падав. У 2021 та 2022 роках через пандемію COVID-19 та глобальну економічну кризу, спричинену нею, показник фертильності знизився ще більше — якщо у 2020 році він становив 1,2 (усього народилось 293 457 дітей), у 2021 цей показник зменшився до 1,1 (271 983 дітей), а у 2022 році, за даними Центру громадського здоров’я, в Україні народилися всього 200 103 дітей.

Повномасштабне вторгнення росії також має значний вплив на показники народжуваності. Демографи прогнозують, що 2023 рік стане роком катастрофічного падіння народжуваності. Це пов’язано з втратою частини населення внаслідок бойових дій, міграцією та масовою депортацією російськими загарбниками жителів тимчасово окупованих територій України.

Раніше ми спростовували фейкову заяву посла миру ООН про те, що всі проблеми людства будуть вирішені, якщо населення скоротиться на 90%.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний