НЕПРАВДА: Китайські ЗМІ повідомляють про можливий держпереворот в Україні

НЕПРАВДА: Китайські ЗМІ повідомляють про можливий держпереворот в Україні

27 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
702

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють новину про те, що у китайських ЗМІ пишуть про можливий державний переворот в Україні. Його нібито здійснюватимуть у лютому 2024 року голова ГУР Кирило Буданов та Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, і США планує підтримати їх.

Утім, це неправда – у вказаних медіа немає такої статті. Про можливий державний переворот в Україні не писало жодне з надійних україномовних чи англомовних ЗМІ.

Скриншот допису

За логотипами сайтів, що зображені на скриншотах у лівому верхньому куті, ми знайшли медіа, на які посилаються пропагандисти, – це китайські вебсайти Tencent QQ та Sina. Однак пошук на сайтах за реченнями або за ключовими словами, використаними в «новині», не видає статті, про яку пишуть користувачі. Пошук статей у Google та у вебархіві також не дає результатів. 

Утім, на сайті Tencent QQ дійсно є новина про те, що в Україні може статися держпереворот, ініційований Валерієм Залужним. Її опублікували вже після того, як російські пропагандисти почали поширювати новину про статтю, і у ній немає згадки про Кирила Буданова, який нібито братиме участь у держперевороті. Водночас автор статті в інших своїх публікаціях просуває проросійські наративи про те, що росія жадає розпочати мирні переговори, але Україна не зацікавлена в цьому, поразка України неминуча, а вибори Президента України у 2024 році не проводитимуться, тому що Володимир Зеленський «боїться за власне майбутнє».

У статті автор посилається на Олександра Лємєнова – українського юриста та головного експерта неурядової організації StateWatch. У своїх соцмережах Лємєнов нібито спрогнозував, що найближчим часом в Україні відбудеться військовий переворот.

На сторінці Лємєнова у фейсбуці дійсно є пост із критикою заяви Мар’яни Безуглої. В оригінальній версії, опублікованій 26 листопада о 17:35, автор зокрема пише наступне: «Вони дограються. Ми втратимо ще територій. Але не всі, далеко не всі. А в Києві дійсно зміниться влада, але не на російську, а на військову». Того ж дня він змінив пост і замість цих слів написав: «Вони дограються. Це ж чистої води розбрат. Навіщо, щоб що?». Проте Tencent QQ не вказали інформацію, що Лємєнов оновив пост.

Скриншот оригінальної публікації

Водночас про ймовірний державний переворот в Україні, який нібито планують підтримати США, не писало жодне надійне україномовне та англомовне медіа. 

Фейкова новина апелює до повідомлень про напружені стосунки Володимира Зеленського та Валерія Залужного. У листопаді 2023 року в інтерв’ю виданню The Economist Головнокомандувач ЗСУ заявив, що ситуація на фронті зайшла у глухий кут. Згодом Володимир Зеленський заперечив висловлення Залужного, а Офіс Президента закликав військових утриматися від публічних коментарів щодо ситуації на фронті. Пізніше Зеленський заявив, що втручання генералів у політику ставить під загрозу національну єдність. Деякі західні та українські медіа трактують це як сигнал про розкол між українським політичним та військовим керівництвом.

Відтак російські пропагандисти з новою силою почали створювати фейки про Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Раніше ми вже спростовували дезінформацію про те, що він записав звернення, де наказує військовим покинути зону бойових дій та захоплювати владу, а також створив петицію для розпуску Верховної Ради.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний