ВІДЕОФЕЙК: Паливо на заправках у п`яти областях України продаватимуть лише чоловікам із військовим квитком

ВІДЕОФЕЙК: Паливо на заправках у п`яти областях України продаватимуть лише чоловікам із військовим квитком

28 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
1328

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Сторінки з логотипом програми «ТСН» поширюють відео, у якому йдеться, нібито згідно з постановою Верховної Ради з 25 листопада 2023 року паливо на заправках у п`яти областях України продаватимуть лише чоловікам з військовим квитком. Також у цих неназваних областях на АЗС перебуватимуть представники територіальних центрів комплектування (ТЦК). Таке нововведення, мовляв, має підвищити рівень мобілізації. В іншому відео подають аналогічну інформацію із посиланням на рішення Ставки Верховного Головнокомандувача від 26 листопада.

Однак це відеофейк. Ні на засіданні Ставки, ні на засіданні Верховної Ради не ухвалювали відповідні рішення. Відео створені за допомогою штучного інтелекту (ШІ).

Скриншоти дописів

У відкритих джерелах нема інформації про засідання Ставки 26 листопада. Напередодні, 24 листопада, на Ставці теж не ухвалювали такі рішення. Відповідної постанови немає на сайті Верховної Ради. Також про нововведення не повідомляли медіа. Крім того, видача повістки необов’язково означає мобілізацію, військовозобов`язаного можуть запросити до ТЦК для уточнення даних або проходження військово-лікувальної комісії.

У програми «ТСН» немає офіційної сторінки у тіктоці, а на сторінках, які опублікували фейкові відео, регулярно поширюють неправдиву інформацію нібито від імені ведучих каналу «1+1». Та і самі відео видаються дивними, адже «ведучі» не називають дату, з якої це «рішення» набирає чинності (дату на відео додали автори ролика) та області, яких вони стосуватимуться. 

У першому відео ведуча говорить «завтрішнього» замість «завтрашнього», а в титрах написали: «паливо на заправках в пʼять областях…», хоча правильно буде «в п`яти областях». Ведуча пропонує перейти за посиланням у телеграм-канал, щоб переглянути список областей, де паливо продаватимуть лише за військовим квитком. Це є нехарактерним для телевізійної програми. Ба більше, телеграм-канал за посиланням називається «Джерело| Новини», тож він не є офіційним каналом «ТСН». Ймовірно, у такий спосіб автори телеграм-каналу хотіли збільшити кількість підписників.

У другому відео «ведучий» також припустився кількох помилок. Зокрема, він сказав, що «рішення було укладене», хоча правильно — «рішення було ухвалене». У реченні «на заправках у деяких областях країни будуть відпускати тільки…» він пропустив слово «бензин». Також ведучий використав русизм «воєнкомат» замість «військкомат» (військовий» комісаріат). До того ж військові комісаріати перейменували на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), тому слово «військкомат» використовувати некоректно. 

Ми перевірили ролики за допомогою інструменту AI Speech Classifier, який визначає, чи згенерували запис на сайті ElevenLabs. Із ймовірністю 98% відео створили саме в цій програмі на основі ШІ. Щоб приховати розбіжність між мімікою та сказаним текстом, пропагандисти обрали відео з етеру «ТСН», де ведуча стоїть далеко від камери.

Скриншот перевірки в інструменті AI Speech Classifier

Російські ресурси часто спекулюють на темі мобілізації. Зокрема раніше ми спростовували  фейк, нібито український депутат підтвердив, що влада оголосить тотальну мобілізацію населення та, мовляв, в Україні працівників комунальних служб зобов’яжуть роздавати повістки.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний