НЕПРАВДА: Український депутат підтвердив, що влада оголосить тотальну мобілізацію населення

НЕПРАВДА: Український депутат підтвердив, що влада оголосить тотальну мобілізацію населення

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
269

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандистські канали поширюють багато дезінформації щодо мобілізації в Україні. Вони заявляють про підготовку тотальної мобілізації, під час якої до Сил оборони залучать жінок, підлітків та людей похилого віку.

Це — неправда. Член парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Сергій Рахманін заявив, що мобілізація в Україні може бути посилена, але не згадав про всеохопну мобілізацію населення.

Скриншот допису

Пропагандисти посилаються на інтервʼю члена парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Сергія Рахманіна «Українській правді», опубліковане 25 жовтня 2023 року. У ньому спікер підтвердив можливість посилення мобілізації через втрати й необхідність формувати нові військові зʼєднання. Проте в інтервʼю Сергій Рахманін не говорив про тотальну мобілізацію населення України.

Також Сергій Рахманін розглядає можливість внесення до Верховної Ради законопроєкту про мобілізацію на підприємства військово-промислового комплексу України. Сам депутат сказав, що сумнівається, що його ідею підтримають. На момент написання цього матеріалу на законодавчому рівні в Україні цей процес не врегульований. У Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» такий вид мобілізації не передбачений. Наприкінці жовтня секретар РНБО Олексій Данілов в ефірі телемарафону заявив, що рішення щодо мобілізації на підприємства ВПК прийматимуть військові.

Разом із тим, теза про посилення мобілізації не нова в українському медіапросторі. У статті в журналі The Economist, опублікованій 1 листопада 2023 року, Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив про необхідність розширення категорії громадян, яких можна призвати на військову службу.

Мобілізація жінок в Україні є добровільною, але тих, хто перебуває на військовому обліку, можуть призвати на військову службу чи залучити для виконання робіт із забезпечення оборони держави. З 1 жовтня 2023 року представниці професій, споріднених з відповідними військовими спеціальностями, можуть встати на військовий облік за власним бажанням. А жінки з медичною та фармацевтичною освітами повинні обов`язково зробити це до 31 грудня 2026 року. Медикині, які не звернуться до територіальних центрів комплектування до закінчення зазначеного терміну, не зможуть працювати за фахом. При цьому, за словами речника Командування Сухопутних сил ЗСУ, із 2014 року жодна жінка не була мобілізована примусово. 

Раніше ми спростовували російські фейки про мобілізацію жінок, підлітків та пенсіонерів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний