Фейки щодо системи охорони здоров’я: в Україні скасують безплатну медицину та освіту. Випуск №99

Фейки щодо системи охорони здоров’я: в Україні скасують безплатну медицину та освіту. Випуск №99

Photo: unsplash.com / Nguyễn Hiệp
23 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
1327

У цьому випуску ми спростовували фейк російських пропагандистів, які, базуючись на інтерв’ю народного депутата Дмитра Наталухи, зробили висновок, нібито в Україні невдовзі скасують безплатну медицину, освіту, а також скоротять соціальні виплати. Також росіяни стверджували, мовляв, Володимир Зеленський спільно з Міністерством охорони здоров’я України та організацією USAID незаконно продали за кордон понад мільйон літрів донорської крові.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: В Україні анонсували скасування соцвиплат, безплатної медицини та освіти

Російські канали, посилаючись на слова голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитра Наталухи, стверджують, нібито в Україні у майбутньому не буде безоплатної освіти та медицини, а також невдовзі скоротять соцвиплати.

Як насправді?

Інтерв’ю нардепа Дмитра Наталухи «Укрінформу» опублікували 16 лютого 2024 року. Одне з питань журналіста дійсно стосувалось скорочення соціальних виплат. У відповіді нардеп зазначив, що соціальна допомога це радянський спадок, який варто переглянути, щоб збалансувати систему з урахуванням війни. 

«Я вважаю, якісь соціальні послуги держава має продовжувати надавати, але обсяг їх, я з вами погоджуюся, напевно має бути скорочений. І, мені здається, в умовах і дефіциту бюджету, і зниження допомоги ми, напевно, будемо переглядати це», заявив Наталуха. Водночас він вказав, що не є прихильником повного переходу на приватні послуги, зокрема у сфері навчання. Пізніше на сторінці у фейсбуці посадовець написав, що це була жива дискусія з журналістом і наразі немає ініціативи щодо змін до системи соцвиплат.

Посадовець не згадував медицину, ні відповідаючи на це питання, ні під час інтерв’ю загалом. Також інші українські політики не заявляли про зміни у переліку безплатних медичних послуг чи скорочення фінансування сфери освіти. 

У 2024 році з держбюджету на Міністерство охорони здоров’я України виділили 201,7 млрд грн. Зокрема на Програму медичних гарантій (ПМГ), яка передбачає покриття медпослуг державним коштом, спрямували понад 159 млрд грн. Ця програма включає 5,2 млрд грн на реімбурсацію тобто відшкодування вартості ліків. 

Як і раніше, ПМГ охоплює первинну, спеціалізовану допомогу, екстрену, паліативну допомогу та реабілітацію для дорослих і дітей. Також до 41 пакету медгарантій додали три нові пакети послуг, серед яких «лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій», «лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів», «лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин». Також пріоритетними є послуги з реабілітації, підтримка психічного здоров’я, виявлення та лікування онкологічних захворювань, меддопомога при пологах та лікування немовлят. 

Своєю чергою, Міністерство освіти і науки України отримало 171,2 млрд грн, ці кошти планують спрямувати на підвищення зарплатні вчителям, закупівлю підручників, навчального обладнання, шкільних автобусів, модернізацію харчових блоків, а також на підтримку дітей з особливими освітніми потребами. 

Заяви про необхідність скорочення соціальних виплат звучали і раніше. Так, про це говорили у травні 2022 року. Така необхідність виникла через дефіцит державного бюджету у зв`язку з війною, оскільки більшість видатків спрямовують для потреб Сил оборони, а нестачу у бюджеті компенсують партнери. 

У січні 2024 року на соціальні виплати виділили 36,9 млрд грн, з них 20,9 млрд грн — на пенсії, підвищення та надбавки. Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович пояснювала, що кошти на виплату пенсій за віком повністю покривають зі сплати єдиного соціального внеску. А інші соціальні видатки, зокрема на підтримку вразливих категорій (особи з інвалідністю, внутрішньо переміщені особи, малозабезпечені сім’ї тощо) виділяють міжнародні партнери. 

На момент написання статті США досі не ухвалили пакет фінансової допомоги Україні. Однак надання коштів на покриття дефіциту бюджету, зокрема на соціальні виплати, уже схвалив Європейський Союз, перший транш має надійти в березні 2024 року. Також кошти на соцдопомогу регулярно виділяють окремі держави або міжнародні організації, як-от Світовий Банк.

Раніше ми спростовували фейк, нібито лікарям не виплачуватимуть зарплату через відсутність зовнішньої фінансової допомоги.

Дезінформація: Володимир Зеленський продав понад мільйон літрів донорської крові за кордон

Із посиланням на «міжнародну правозахисницю» Міру Тераду кремлівські телеграм-канали пишуть про начебто незаконний продаж Володимиром Зеленським понад мільйону літрів донорської крові за кордон. У перепродажі крові, яка призначалася для військових і цивільних, нібито брали участь Міністерство охорони здоров’я України та американська організація USAID.

Скриншот публікації

Як насправді?

Усі ці заяви є безпідставними, а сама «міжнародна правозахисниця» насправді активно підтримує росію. Тож це чергова спроба Кремля посіяти ворожі настрої в суспільстві та дискредитувати Президента України.

В Україні немає точної статистики, яка показувала б, скільки крові здали українці. Кожне місто на базі медичних центрів саме організовує збір крові. До прикладу, мешканці Полтавщини за 2023 рік зробили приблизно 28 тисяч донацій крові. Тоді як на Одещині від початку повномасштабного вторгнення у рамках проекту «Донор Одеса» мешканці зробили понад 7,5 тисяч таких донацій. Знайти місце для здачі крові у своєму місті можна тут.

Крім того, в Україні працює ГО «Всеукраїнська асоціація донорів України» (проект — «ДонорUA»), яка за 2023 рік зареєструвала понад 14 тисяч донацій. У сумі це більше  7 тисяч літрів крові. Проте неможливо порахувати точну кількість отриманої кількості крові від волонтерів по всій Україні.

Джерело: ГО «Всеукраїнська асоціація донорів України»

Так само не можна стверджувати про «мільйон» літрів, адже «правозахисниця» не уточнює, за який період зібрали цю кількість. Насправді це фізично неможливо, адже в Україні не зареєстрована така кількість донорів, яка б покрила мільйон літрів крові, до прикладу, за рік. 

За один раз людина може здати не більше 450 (ще додатково до 40 мл беруть для тестування крові), тобто приблизно 10% від своєї загальної кількості крові. Повторно здати кров людина може щонайменше через 60 днів після попередньої донації. Окрім цього, донором цільної крові можна бути не більше 6 разів на рік.

У відкритих джерелах ми також знайшли інформацію про так звану міжнародну правозахисницю Міру Тераду. Як пишуть самі ж російські медіа, вона насправді громадянка росії, яку до весілля звали Оксаною Вовк. Раніше її заарештували в США та звинуватили в порушенні законодавства у сфері боротьби з поширенням наркотиків і відмиванні грошей. Її чоловіка розшукували через організацію контрабанди наркотиків у великому розмірі, а вона своєю чергою використовувала його компанії для сплати послуг. Але Терада, за її словами, «не знала» про причетність чоловіка до торгівлі наркотиками. Згодом її депортували назад до рф. Зараз вона голова російського Фонду боротьби з репресіями та активно поширює кремлівську пропаганду.

Кремлівські медіа спеціально у своїх матеріалах представляють її як експертку та додають приставку «міжнародна», аби у такий спосіб надати більшої легітимності її словам та викликати довіру у глядачів.

Окрім цього, в Україні заборонений експорт донорської крові за кордон. Водночас виробники ліків можуть продавати за кордон медпрепарати на основі крові — альбумін та імуноглобулін. Проте до таких ліків є певні вимоги та обмеження. Також у серпні 2023 року Кабмін дозволив завозити кров або її компоненти із-за кордону як гуманітарну допомогу.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний