НЕПРАВДА: В Україні анонсували скасування соцвиплат, безоплатної медицини та освіти

НЕПРАВДА: В Україні анонсували скасування соцвиплат, безоплатної медицини та освіти

29 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
156

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські канали, посилаючись на слова голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитра Наталухи, стверджують, нібито в Україні у майбутньому не буде безоплатної освіти та медицини, а також невдовзі скоротять соцвиплати.

Однак це неправда. Дмитро Наталуха не згадував в інтерв’ю про скасування безоплатної медицини чи освіти. Він також не анонсував скорочення соцвиплат, депутат припустив, що це може статись в майбутньому, але наразі напрацювань немає.

Інтерв’ю нардепа Дмитра Наталухи «Укрінформу» опублікували 16 лютого 2024 року. Одне з питань журналіста дійсно стосувалось скорочення соціальних виплат. У відповіді нардеп зазначив, що соціальна допомога це радянський спадок, який варто переглянути, щоб збалансувати систему з урахуванням війни. 

«Я вважаю, якісь соціальні послуги держава має продовжувати надавати, але обсяг їх, я з вами погоджуюся, напевно має бути скорочений. І, мені здається, в умовах і дефіциту бюджету, і зниження допомоги ми, напевно, будемо переглядати це», заявив Наталуха. Водночас він вказав, що не є прихильником повного переходу на приватні послуги, зокрема у сфері навчання. Пізніше на сторінці у фейсбуці посадовець написав, що це була жива дискусія з журналістом і наразі немає ініціативи щодо змін до системи соцвиплат.

Посадовець не згадував медицину, ні відповідаючи на це питання, ні під час інтерв’ю загалом. Також інші українські політики не заявляли про зміни у переліку безплатних медичних послуг чи скорочення фінансування сфери освіти. 

У 2024 році з держбюджету на Міністерство охорони здоров’я України виділили 201,7 млрд грн. Зокрема на Програму медичних гарантій (ПМГ), яка передбачає покриття медпослуг державним коштом, спрямували понад 159 млрд грн. Ця програма включає 5,2 млрд грн на реімбурсацію тобто відшкодування вартості ліків. 

Як і раніше, ПМГ охоплює первинну, спеціалізовану допомогу, екстрену, паліативну допомогу та реабілітацію для дорослих і дітей. Також до 41 пакету медгарантій додали три нові пакети послуг, серед яких «лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій», «лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів», «лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин». Також пріоритетними є послуги з реабілітації, підтримка психічного здоров’я, виявлення та лікування онкологічних захворювань, меддопомога при пологах та лікування немовлят. 

Своєю чергою, Міністерство освіти і науки України отримало 171,2 млрд грн, ці кошти планують спрямувати на підвищення зарплатні вчителям, закупівлю підручників, навчального обладнання, шкільних автобусів, модернізацію харчових блоків, а також на підтримку дітей з особливими освітніми потребами. 

Заяви про необхідність скорочення соціальних виплат звучали і раніше. Так, про це говорили у травні 2022 року. Така необхідність виникла через дефіцит державного бюджету у зв`язку з війною, оскільки більшість видатків спрямовують для потреб Сил оборони, а нестачу у бюджеті компенсують партнери. 

У січні 2024 року на соціальні виплати виділили 36,9 млрд грн, з них 20,9 млрд грн — на пенсії, підвищення та надбавки. Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович пояснювала, що кошти на виплату пенсій за віком повністю покривають зі сплати єдиного соціального внеску. А інші соціальні видатки, зокрема на підтримку вразливих категорій (особи з інвалідністю, внутрішньо переміщені особи, малозабезпечені сім’ї тощо) виділяють міжнародні партнери. 

На момент написання статті США досі не ухвалили пакет фінансової допомоги Україні. Однак надання коштів на покриття дефіциту бюджету, зокрема на соціальні виплати, уже схвалив Європейський Союз, перший транш має надійти в березні 2024 року. Також кошти на соцдопомогу регулярно виділяють окремі держави або міжнародні організації, як-от Світовий Банк.

Раніше ми спростовували фейк, нібито лікарям не виплачуватимуть зарплату через відсутність зовнішньої фінансової допомоги.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний