Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито в Україні підлітків залучають до навчань із тактичної медицини та планування операцій. Автори допису заявляють, мовляв, це підтверджує, що влада планує воювати до останнього українця. У дописі прикріплюють фото, на яких молоді люди тримають прапор із написом «Карпатська Січ» та проводять тренування з надання меддопомоги.
Однак це маніпуляція. На фото підлітки проходять навчання військової справи, організовані організацією «Карпатська Січ», участь є добровільною. Проходити вишкіл можуть люди будь-якого віку.
Скриншот допису
«Карпатська Січ» — націоналістичний рух, який виник у 2010 році на території Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей під керівництвом Тараса Деяка. «Карпатська Січ» є правонаступницею Організації Народної Оборони, яка у 1938–1939 роках була армією незалежної української держави — Карпатської України. У 2014 році на базі руху сформувався однойменний добровольчий підрозділ, який діє і нині у складі ЗСУ.
Пропагандисти поширили допис 26 листопада 2023 року, тож ми шукали відповідні фото на фейсбук-сторінці «Карпатської Січі», опубліковані протягом того ж місяця. Оригінальне повідомлення організація розмістила 21 листопада, у ньому йшлося, що члени організації провели навчання з базових знань по медицині та планування операцій.
Скриншот допису «Карпатської Січі» від 21 листопада
Однак вступ до націоналістичної організації є цілком добровільним, щоб долучитись до руху учасник має заповнити анкету та відповісти на базові питання про освіту, навички, місце проживання тощо. Також «Карпатська Січ» постійно проводить одноденні вишколи для всіх охочих, вік учасників не обмежений. У сюжеті про навчання «Карпатської Січі» на каналі «Tv21 Унгвар» учасники тренінгу повідомляли, що прийшли, щоб навчитись захищати себе у разі необхідності.
Російські ресурси постійно поширюють наратив про «війну до останнього українця», щоб залякати громадян. Однак, згідно з українським законодавством, підлітки не підлягають мобілізації. Після досягнення 16 років, у рік настання 17 років, вони мають отримати приписне посвідчення у територіальному центрі комплектування. Чоловіків від 18 до 27 років заборонено мобілізувати до лав армії, якщо вони не є військовозобов’язаними (не проходили службу у війську, військову кафедру у ВНЗ або не навчались у військовому навчальному закладі). У такому випадку чоловіки підлягають мобілізації лише з 27 років. Водночас призовники до 27 років, тобто ті, хто не має військової освіти або досвіду, можуть укласти контракт із ЗСУ та добровільно вступити до лав армії.
Раніше ми спростовували фейк, нібито в Україні у зону бойових дій відправили неповнолітнього.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний