Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію про те, що Україна піднялася на 18 позицій в Індексі свободи преси, і тепер нібито займає місце між Ліберією та Північною Кореєю.
Це неправда. В Індексі свободи преси Україна посіла місце між Ліберією та Південною Кореєю.
Скриншот допису
У 2024 році Україна посіла 61 місце зі 180 держав в «Індексі свободи преси» міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів», піднявшись на 18 позицій у рейтингу в порівнянні з попереднім 2023 роком.
Скриншот із сайту організації «Репортери без кордонів»
Утім, Україна посіла місце не між Ліберією та Північною Кореєю, а між Ліберією та Південною Кореєю — вони опинилися на 60 та 62 місцях відповідно. У цьогорічному Індексі свободи преси Україна випередила такі європейські країни як Кіпр, Грецію та Угорщину.
Скриншот із сайту організації «Репортери без кордонів»
Навмисним порівнянням України з Північною Кореєю пропагандисти намагаються показати, що в Україні при владі нібито перебуває диктаторський режим, який переслідує незалежну журналістику. Утім, насправді диктатура запроваджена саме в росії. У цьогорічному рейтингу рф опинилася на 162 місці зі 180 досліджуваних країн. До слова, від початку повномасштабного вторгнення Україна лише покращує свої позиції в рейтингу. У 2022 році вона посіла 106 місце, а у 2024 — вже 61. Росія ж за два роки опустилася на 7 сходинок.
У звіті зазначається, що українська журналістика стикнулася з безпрецедентними безпековими та економічними викликами, такими, як повномасштабне російське вторгнення та інформаційна війна рф. Утім, попри обмеження воєнного стану українські ЗМІ продовжують висвітлювати важливі для суспільства теми та відігравати важливу роль у викритті корупції серед еліти країни. Відзначено, зокрема, що закон «Про медіа», прийнятий наприкінці 2022 року, привів медійну сферу України у відповідність до європейського законодавства. Водночас «Репортери без кордонів» вказують, що проблемами для української журналістики є посилення ролі держави, олігархічний контроль над медіа та гендерна нерівність.
Тоді як у росії після вторгнення в Україну в лютому 2022 року майже всі незалежні ЗМІ були заборонені, заблоковані та/або оголошені «іноземними агентами» чи «небажаними організаціями». Було заборонено виходити в ефір усім приватним незалежним телеканалам окрім кабельних розважальних каналів. Низка західних ЗМІ, таких як Euronews, France 24 і BBC, більше не доступна на території країни. Російські журналісти працюють під загрозою розправи на підставі нечітко сформульованих та поспішно прийнятих драконівських законів. У звіті зазначають, що наразі у росії в ув’язненні перебувають 34 журналіста та 4 працівника медійної сфери. Натомість в Україні за медійну діяльність за гратами не перебуває жодного журналіста.
З 2022 року в Україні нарахували 25 журналістів, які постраждали внаслідок медійної діяльності. Утім, вони зникли безвісти або були вбиті чи взяті в полон російською армією під час висвітлення подій на фронті. У росії за цей проміжок часу постраждав 71 журналіст, але з іншої причини: абсолютна більшість була затримана російськими силовими структурами та перебувала або досі знаходяться під вартою.
Скриншот із сайту організації «Репортери без кордонів» з інформацію про кількість журналістів, що постраждали в Україні та росії внаслідок своєї професійної діяльності
Раніше ми вже спростовували фейки російських пропагандистів про те, що Зеленський перед 21 травня переходить від диктатури де-факто до диктатури де-юре, і узурпував владу для того, щоб не проводити вибори.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний