Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють світлину з військового похорону та заявляють, ніби на ній зафільмоване прощання з французькими військовими, що загинули на в Україні. «Перша партія французьких найманців повернулася додому у цинкових трунах», — коментують зображення пропагандисти.
Утім, це — неправда. Світлина зроблена у 2019 році, на ній зображено церемонію прощання з французькими військовими, що загинули у Малі.
Скриншот допису
За допомогою зворотного пошуку у гуглі ми з’ясували, що насправді ця світлина ніяк не пов’язана з російсько-українською війною та була зроблена ще у грудні 2019 року. Тоді у дворі паризького Дому Інвалідів, де розташований некрополь французьких військових, проходила церемонія прощання з 13 солдатами, які загинули в центрально-східній частині Малі у ході операції проти терористичної організації «Ісламська держава у Великій Сахарі». Франція надіслала війська для боротьби з джихадистами на запит уряду Малі у 2013 році. У лютому 2022 року країна оголосила про виведення свого контингенту через розрив відносин із хунтою, яка прийшла до влади в результаті перевороту у 2020 році.
Вгорі — скриншот зображення із допису пропагандистів, внизу — скриншот з оригінальної світлини агенції Reuters
Деякі громадяни Франції дійсно воюють в Україні. Вони входять до складу Інтернаціонального легіону або інших підрозділів Сил оборони України на контрактній основі. Тому, згідно з нормами міжнародного права, вони вважаються військовослужбовцями, комбатантами, а не «найманцями», як стверджують пропагандисти. Найманці не є військовослужбовцями офіційних збройних сил та беруть участь у війнах з метою отримати особисту, найчастіше матеріальну, вигоду.
Французький Іноземний легіон — військове формування французької армії з іноземців, готових служити у Збройних силах Франції — на території України наразі не воює.
Чутки про те, що французькі війська вже воюють в Україні, поширилися мережею на тлі заяв президента Макрона про те, що Франція не виключає, що європейські держави надішлють війська в Україну. Пізніше у виданні L’Independant з’явилася інформація, що на зустрічі з главами французьких політсил Макрон уточнив сценарій, який може ініціювати введення військ в Україну: прорив фронту в бік Києва або Одеси. Проте навіть у такому випадку без дозволу Верховної Ради французькі військові не можуть увійти на територію України — рішення про допуск та перебування підрозділів збройних сил іноземних держав на території України належить до виключних повноважень Верховної Ради згідно з пунктом 23 статті 85 Конституції.
Росії вигідне просування наративу про те, що вона нібито вже воює не лише проти української армії, а й з усім «колективним Заходом» — у такий спосіб їй легше виправдовувати поразки на полі бою. Інша мета пропагандистів — посіяти паніку серед населення України, створивши ілюзію непереможності рф. Мовляв, у боях із російською армією не мають шансів навіть елітні французькі підрозділи.
Раніше ми спростовували фейк про те, що у Харкові ліквідували французьких «найманців».
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний