ФЕЙК: Обкладинка The Economist про військовозобов'язаних, яких застрелили під час спроби переплисти Тису

ФЕЙК: Обкладинка The Economist про військовозобов’язаних, яких застрелили під час спроби переплисти Тису

27 Червня 2024
FacebookTwitterTelegram
494

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють обкладинку журналу The Economist із заголовком «Річка смерті. Тисячі українців призовного віку ризикують їхніми життями, перепливаючи підступні води». Автори допису стверджують, нібито британське видання присвятило обкладинку тим, кого застрелили прикордонники під час спроби переплисти Тису в бік Румунії.

Однак це фейк. The Economist не публікувало відповідну обкладинку. У статті про військовозобов’язаних, які незаконно перетинають кордон, також не йшлось, що прикордонники їх розстрілюють. Смерті трапляються через бурхливу течію Тиси.

Скриншот допису

На сайті видання у розділі «Усі випуски» немає такої обкладинки. На ілюстрації поширеній у мережі вказано, що випуск опублікували 1 червня. Утім, оригінальний номер, який випустили у цей день, містить заголовок «Три жінки, які формуватимуть Європу». На обкладинці зображені прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та лідерка французької опозиційної партії «Національне об’єднання» Марін Ле Пен. Це єдина обкладинка, опублікована 1 червня.

Оригінальний випуск The Economist від 1 червня 2024 року

Окрім цього, теми, анонсовані у фейковому номері, також не збігаються з оригінальним випуском. Ці статті публікували у попередніх номерах. Наприклад, статтю «Чи захищена Америка від диктаторів» опублікували 16 травня, «НЛО стають мейнстрімом» 9 квітня, «Бейбі-бумери заможні» 26 травня, «Корида під загрозою» 29 травня. Також ілюстрацію присвячену українцям, які намагались переплисти Тису, не публікували у соцмережах The Economist.

Дата публікації та перелік тем на: 1. фейковій обкладинці; 2. справжній обкладинці The Economist 

За ключовими словами ми знайшли статтю The Economist із заголовком «Українські відчайдухи, які ухиляться від призову, тонуть у річці смерті». Її опублікували 29 травня 2024 року. У статті журналісти спілкувались із людьми, які допомагають військовозобов’язаним незаконно перетинати державний кордон через річку Тису до Румунії. У матеріалі вказали, що через дуже холодну воду, сильну течію та темноту (зазвичай вони переправляються вночі) чоловіки піддають своє життя ризику. 

Станом на 26 червня Державна прикордонна служба України заявила про щонайменше 35 осіб, які потонули при спробі потрапити до Румунії. Ці дані базуються зокрема і на повідомленнях румунських прикордонників, які теж знаходять тіла українських чоловіків. Водночас у відомстві пояснювали журналістам The Economist, що точне число загиблих невідоме й, імовірно, може бути набагато більшим. Адже тіла, які застрягли в очереті під водою, складно знайти. Однак у статті не йшлось про те, що прикордонники стріляють у тих, хто намагається переплисти річку. Правозахисники, надійні українські чи міжнародні медіа також не повідомляли про такі випадки.

24 лютого 2022 року в Україні оголосили про запровадження воєнного стану та загальної мобілізації. Військовозобов’язані від 18 до 60 років мають встати на облік до територіальних центрів комплектування та не можуть перетинати державний кордон, крім окремих випадків, передбачених законом.

Чоловіки є військовозобов’язаними, якщо проходили військову службу, мають військову освіту (проходили військову кафедру, базову військову підготовку в закладі освіти або завершили військовий заклад) або досягнули 25 років. 

Раніше ми спростовували фейк, нібито видання The Economist опублікувало обкладинку з ексміністром оборони рф шойгу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний