Ідея, зазвичай, це щось просте, але з цього простого народжуються космічні станції: як пройшла конференція “Територія змін” від Вокс Україна

Ідея, зазвичай, це щось просте, але з цього простого народжуються космічні станції: як пройшла конференція «Територія змін» від Вокс Україна

22 Листопада 2024
FacebookTwitterTelegram
102

11 листопада «Вокс Україна» провели конференцію «Територія змін». Захід зібрав небайдужих громадян та експертів, щоб обговорити ідеї, які змінять країну, та допомогти знайти шляхи їх реалізувати. 

Щоб потрапити на «Територію змін», потрібно було запропонувати ідею, яка змінить життя українців на краще. Організатори збирали ідеї через форму реєстрації на конференцію, рамку навмисно не обмежували, щоб почути якомога більше думок, які турбують українців. І це дало свої плоди. Команда отримала більше двохсот заявок, з яких аналітики «Вокс Україна» обрали 10 ідей, які і обговорили на конференції разом з експертами та гостями, автори всіх інших ідей отримали квиток на подію. 

Захід відкрив Максим Скубенко, виконавчий директор «Вокс Україна» та молодший сержант 5 окремої штурмової Київської бригади, подякувавши всім за бажання до змін, зусилля та ідеї, і наголосив на готовності «Вокс Україна» підтримати їх реалізацію​.

Максим Скубенко, виконавчий директор «Вокс Україна»

«Ідея, зазвичай, це щось просте. Але з цього простого народжуються космічні станції, наукові винаходи, які перевертають все навколо. І ось тому ми зробили цей перший крок. Наша ідея трансформувалася в першу конференцію «Територія змін», яка покликана зробити щось з вашими ідеями. Щось – це допомогти вам обрамити їх, викристалізувати в цілісну структуру та розвивати далі», – зазначив у вступному слові Максим.

Перша панель «Територія ідей» зібрала представників громадянського суспільства, освіти, науки, бізнесу та уряду, щоб вислухати та оцінити першу п’ятірку пропозицій. На цій панелі підняли кілька ключових тем: боротьба з корупцією, доступність медичних послуг, безбар’єрне середовище, екологія та освіта. 

Експерти першої панелі: Рена Марутян, Ілля Філіпов, Богдан Матвійчук, Василь Губарець, Артем Шелковий та Маргарита Живаго, яка презентує першу ідею

Оцінювали ідеї – Рена Марутян, докторка наук державного управління, професорка КНУ ім. Тараса Шевченка, Ілля Філіпов, засновник платформи EdEra, Артем Шелковий, генеральний продюсер регіонального мовлення Суспільного, Василь Губарець, директор з корпоративних комунікацій фармацевтичної компанії «Дарниця» та Богдан Матвійчук, Генеральний директор директорату адресної соціальної підтримки населення Міністерства соціальної політики. Модерувала панель Вікторія Агапова, заступниця керівниці проєкту «Індекс реформ», «Вокс Україна». 

Василь Губарець, Артем Шелковий та Аліна Тропиніна

Учасники представляли свої ідеї у форматі коротких презентацій, кожен мав на виступ 210 секунд, за цей час треба було окреслити суть своєї ідеї, її інноваційність, реалістичність та конкретний вплив на Україну. Після експерти коментували кожну ідею, ставили питання щодо її практичності, інноваційності та ризиків, а також надавали рекомендації для покращення або реалізації.

П’ять ідей панелі першої панелі: 

  1. Громадська платформа «Антикорупційний рейтинг». Авторка – Маргарита Живаго, НАБУ, начальниця відділу по роботі зі ЗМІ .
  2. Пересувні діагностично-лабораторні комплекси, авторка – Тетяна Тимченко, інформаційний портал «BukNews», журналістка.
  3. Замінити рейкові пандуси на сходах в переходи та в громадських місцях на більш безпечні альтернативи, авторка – Антоніна Кучеренко, телеканал «Київ», редакторка, мама в декреті.
  4. Школа економічної журналістики для регіональних медіа, авторка – Євгенія Вірлич, онлайн-видання «Кавун.City», головна редакторка.
  5. Створення мобільного аналізатора для експрес-діагностики якості ґрунтових вод на вміст токсичних речовин у польових умовах, без встановлення стаціонарного обладнання, автор – Віктор Жмак, інформаційно-аналітичний сайт «БессарабіЯ.UA», журналіст.

Всі ідеї отримали багато схвальних коментарів та підтримки від експертів. Маргарита Живаго, авторка першої ідеї, запропонувала створити антикорупційний рейтинг державних установ та підприємців. Система, побудована на використанні штучного інтелекту, оцінюватиме надійність, зокрема через аналіз відкритих даних із державних реєстрів та журналістських розслідувань. За словами Маргарити, цей проєкт не тільки про контроль, але і про мотивацію державних структур до позитивних змін. 

Експерти ідею підтримали, але висловили певні застереження щодо кібербезпеки та верифікації даних. Артем Шелковий, генеральний продюсер регіонального мовлення Суспільного, наголосив, що коли навколо несеться стільки інформації, важливо її ретельно перевіряти, щоб уникнути маніпуляцій і бути впевненим, що платформа не буде використана, наприклад, у політичній боротьбі. Рена Марутян також акцентувала на питаннях кібербезпеки, проте зауважила, що з актуальністю ідеї у Маргарити немає жодних проблем. 

Ідеї Тетяни Тимченко та Віктора Жмака замість авторів озвучили організатори. Тетяна запропонувала створити пересувні діагностично-лабораторні комплексі для сільських районів, це забезпечить доступ до спеціалізованих медичних послуг у віддалених регіонах. Представники бізнесу та державних структур підтримали цю ініціативу, відзначивши, що ідею можна розглядати як одну з можливих моделей доступної медицини. Ідея Віктора має полегшити визначення придатних для споживання водних джерел в польових умовах, що особливо важливо для громад на територіях, де доступ до чистої води ускладнений через війну. Ідея на думку експертів актуальна, проте викликала питання щодо реалізації в умовах війни. 

Ідею покращити інфраструктуру для маломобільних груп населення авторка Антоніна Кучеренко озвучила особисто. Антоніна мама в декреті, тож гуляючи з візочком часто стикається з проблемами в пересуванні містом. Ідея більш ніж актуальна, особливо важлива в умовах післявоєнної відбудови, коли врахування потреб маломобільних груп населення має стати пріоритетом.

Ідею школи економічної журналістики для регіональних медіа від Євгенії Вірлич підтримали всі експерти. Проєкт дозволить створювати якісні матеріали та роз’яснювати економічні процеси широкій аудиторії, а це важливий крок у поширенні критичного мислення та економічної освіти в Україні. Ілля Філіпов окремо зауважив, що нам треба робити щось із власною глупістю і запропонував Євгенії допомогу в створенні курсу.

На другій панелі «Територія людей» обговорювали альтернативну енергетику, енергоефективність, медіаграмотність, податки та місцеві бюджети. Ідеї коментували та оцінювали – Володимир Вахітов, директор Інституту поведінкових досліджень в American University Kyiv, Петро Дарморіс, член Ради правління Brand Ukraine, Артем Шевчук, заступник начальника управління інформаційних проєктів Департаменту стратегічних комунікацій Міністерства оборони України та Наталія Гозак, директорка офісу Грінпіс Україна. Панель модерувала Світлана Сліпченко, заступниця виконавчого директора «Вокс Україна».

Експерти другої панелі: Володимир Вахітов, Наталія Гозак, Петро Дарморіс, Артем Шевчук і модераторка Світлана Сліпченко

П’ять ідей другої панелі:

  1. Платформа Pay4Victory, яка автоматизує та спрощує процес сплати місцевих податків, дозволяючи громадам ефективно керувати податковими надходженнями. Автор – Назар Подольчак, Науковий парк «Національного університету “Львівська політехніка”», директор.
  2. Налагодження виробництва пелет і паливних брикетів, адже це дешево та практично. Це можливість підключити паралельно другий котел без заміни чи модифікації системи опалення. В умовах воєнного часу твердопаливні котли можуть допомогти зігріти приватні будинки, школи та підприємства. Автор – Олексій Павицький, інтернет-видання «Храбро», журналіст.
  3. Канал комунікації для підлітків про війну та онлайн-гра з медіаграмотності для дорослих. Авторка – Ірина Міщенко, БФ «Мисливці на орків», директорка.
  4. Широке запровадження в громадах сонячних міні електростанцій для ФОПів та приватних осель, що дозволяють значно скоротити витрати на електроенергію та забезпечити електроенергією навіть у разі відсутності підключення до енергетичних мереж. Авторка – Любава Приколота, інформаційно-аналітичний портал «Акцент», журналістка.
  5. Мобільний додаток, що дозволить легко слідкувати за розподілом місцевих бюджетів і реалізацією міських проєктів. Це надасть можливості зробити фінансові процеси прозорими та зрозумілими кожному жителю України. Авторка – Мельник Христина, ilikenews.com, журналістка.

Ідея Назара Подольчака – платформа Pay4Victory, яка дозволить громадянам легко перевіряти борги та здійснювати комунальні і податкові оплати, а також підтримувати локальні проєкти. Цей проєкт вже реалізується в багатьох громадах і має певні успіхи. На думку експертів, платформа має значний потенціал, але також викликає питання щодо безпеки даних. Володимир Вахітов наголосив на важливості дотримання норм захисту персональних даних, зокрема через ризик громадського тиску на боржників. Крім того, експерти звернули увагу на необхідність співпраці з податковими органами для належного адміністрування інформації. 

Ідеї Олексія Павицького, Ірини Міщенко, Любави Приколотної та Христини Мельник озвучили організатори, бо автори не змогли долучитись. Ідея Олексія — налагодити виробництво пелет і паливних брикетів, адже в умовах воєнного часу твердопаливні котли можуть допомогти зігріти приватні будинки, школи та підприємства. На думку експертів, цей проєкт має потенціал, проте потребує системного підходу для забезпечення його стійкості. Як зазначив Петро Дарморіс, попри наявність невеликих виробництв, зокрема у великих агропідприємствах, важливо підтримати також дрібних виробників, об’єднуючи їхні зусилля. На думку Наталії Гозак, невеликі рішення, прив’язані до конкретного регіону, можуть бути робочими і перспективними.

Ірина Міщенко запропонувала створити канал комунікації для підлітків, де про події війни говорили б через призму їх рівня сприйняття, а інформації подавали без клікбейту, спокійно пояснювали, та онлайн-гру з медіаграмотності для дорослих. Експерти погодились, що програми медіаграмотності повинні охоплювати не лише молодь, але й дорослих. Щодо підлітків, то за словами Петра Дарморіса, важливо, щоб батьки та вчителі допомагали дітям навчитись розрізняти надійну інформацію від фейкової, а також підтримували їхній інтерес до розвитку в Україні. На думку Артема Шевчука, нам надзвичайно важливо формувати у підлітків оборонну свідомість.

Сонячні міні-електростанції – ініціатива, запропонована Любавою Приколотою, спрямована на підвищення енергетичної незалежності громад, приватних осель та приватних підприємців. Експерти погоджуються, що встановлення сонячних міні-електростанцій є стратегічно важливим кроком для громад, проте для його успішного впровадження необхідна всебічна підтримка від державних та міжнародних партнерів, адже як мінімум вартість обладнання залишається високою. Greenpeace Україна разом з партнерами мали досвід реалізації подібного проєкту в селі Горенка на Київщині, де після ремонту в амбулаторії встановили сонячні панелі, теплові насоси та систему накопичення енергії, це дозволяє закладу автономно працювати близько 150 днів на рік. «Ми зрозуміли, що насправді не так багато перепон, що заважає реалізація таких проєктів, якщо є ініціатива», — зауважила Наталія. Проте великою перепоною все ж лишається пошук фінансування. 

Ідея Христини Мельник спрямована на підвищення прозорості та доступності фінансових процесів у місцевих громадах. Додаток надасть громадянам можливість відстежувати бюджетні витрати, моніторити хід реалізації міських проєктів та оцінювати їхню ефективність. На думку ж експертів, ця ідея не для широкого кола, хоч і запит на що і як витрачаються кошти у суспільства точно є. 

Підсумовуючи подію, хочемо підкреслити, що ключ до змін — це завжди зусилля. Гості «Територію змін» зробили свій крок: сформували ідеї, поділилися ними та відкрили їх для обговорення. «Докласти зусиль – це надзвичайно важливо і це те, що дозволило сьогодні кожному із присутніх тут взяти участь у цій події», – зазначила слові Світлана Сліпченко, заступниця виконавчого директора «Вокс Україна». Адже кожна ідея, навіть найпростіша, має потенціал трансформувати світ навколо нас.

Ми вдячні всім учасникам за їхню активну позицію, панелістам — за глибоку експертизу та відверті поради, а також усім присутнім за відкритість до діалогу. Конференція «Територія змін» — це лише перший крок. Далі — ще більше можливостей для розвитку ваших ідей та їхньої реалізації.

Захід відбувся за підтримки The National Endowment for Democracy (NED).

Окрема подяка медіапартнерам конференції — Суспільне, УНІАН, Медіацентр Україна, Вікно Відновлення.

До зустрічі на наступних заходах, де ми разом докладатимемо зусиль для того, щоб змінити Україну на краще.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний