Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють відео комісара Ради Європи з прав людини Майкла О’Флаерті, який нібито звернув увагу на мовних інспекторів та заявив, що в Україні «утискають» нацменшини. Зокрема комісар згадав про болгарську, угорську та румунську мови і закликав український уряд припинити «безлад».
Це — відеофейк. Росіяни згенерували слова Майкла О’Флаерті за допомогою штучного інтелекту. Щобільше, робота мовних інспекторів спрямована на зниження рівня спілкування російською, а не мовами нацменшин.
Скриншот публікації
За ключовими словами в ютубі ми знайшли декілька відео комісара Ради Європи з прав людини з ідентичною краваткою на ньому та фоном позаду. Їх опублікували ще 11 вересня та 17 жовтня 2024 року. Проте у жодному із записів Майкл О’Флаерті не казав про «утиски нацменшин» в Україні.
Кадр з оригінального відео Майкла О’Флаерті. Джерело: сторінка комісара Ради Європи з прав людини
Разом із цим ми перевірили озвучку фейкового відео за допомогою інструменту AI Speech Classifier. Він виявляє, чи створили аудіо за допомогою штучного інтелекту на сайті ElevenLabs. Програма показала, що з ймовірністю 98% аудіо згенероване штучним інтелектом.
Скриншот перевірки
Національні меншини — громадяни України, які живуть безпосередньо в Україні, але не є етнічними українцями. Вони мають свою культуру, об’єднані за релігійними, мовними або історичними ознаками. Нацменшинами в Україні є євреї, болгари, румуни тощо. Однак громадяни України, які спілкуються російською у побуті, не є нацменшиною. В Україні відсутня юридично оформлена спільнота, яка ідентифікує себе як російська меншина. Закон про нацменшини, ухвалений у 2022 році, також не поширюється на росіян.
Крім того, мовні інспектори ніяк не стосуються нацменшин. Це ініціатива, яку запропонував мер Івано-Франківська через зростання використання саме російської мови у місті. Завдання мовних інспекторів — слідкувати за дотриманням мовного закону у громадських місцях під час обслуговування у магазинах, кафе тощо. Однак вони не матимуть особливих повноважень та не будуть нікого карати. Мовні інспектори лише пропонуватимуть пройти курси української мови тим, хто розмовляє російською. Перші такі інспектори почали працювати у місті з кінця жовтня.
Росіяни навмисно спекулюють на мовній тематиці. Їхня мета — посіяти ворожі настрої у суспільстві та викликати недовіру до влади. Раніше VoxCheck вже спростовував подібні фейки про мовних інспекторів. Так, за вигадкою росіян, мешканка Івано-Франківська нібито повідомила про побиття чоловіка мовним інспектором. Насправді росіяни підробили її допис, а інспектори на момент створення фейку ще не працювали.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний