МАНІПУЛЯЦІЯ: Україна використовує працівників ООН як заручників для захисту енергетики — NYT

МАНІПУЛЯЦІЯ: Україна використовує працівників ООН як заручників для захисту енергетики — NYT

30 Грудня 2024
FacebookTwitterTelegram
154

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито Україна використовує працівників місії ООН як заручників для захисту об’єктів енергетики. Про це пише The New York Times (NYT), посилаючись на лист парламентського комітету України з питань енергетики до ООН. У ньому організацію закликали розмістити постійну моніторингову групу на критично важливих підстанціях, щоб запобігти провокаціям з боку росії. 

Утім, це — маніпуляція. У NYT писали, що Україна просить розмістити постійні моніторингові групи на підстанціях, але не називали це використанням працівників ООН як заручників.

Скриншот допису 

У NYT дійсно опублікували статтю під назвою «Як Україна зберігатиме світло цієї зими?», на яку посилаються у дописах. У статті справді згадують, що парламентський комітет України з питань енергетики просив ООН розмістити постійні моніторингові групи на критично важливих для роботи АЕС підстанціях, щоб запобігти провокаціям з боку росії. Ян Ванде Путте, спеціаліст з ядерних питань в Greenpeace, визнає, що росія може не захотіти ризикувати життям співробітників агентства, оскільки залежить від експорту ядерних технологій, на який потрібен дозвіл МАГАТЕ. 

Водночас у Верховній Раді не коментували, чи справді зверталися до ООН з цим проханням, а у виданні не писали, що Україна збирається використати працівників ООН як заручників для захисту енергетики. 

Моніторинг ядерних об’єктів в зонах бойових дій входить до функціоналу Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) — організації системи ООН. У статуті МАГАТЕ вказано, що однією з цілей організації є надання державам-членам гарантій, що мирні ядерні об’єкти та матеріали не використають у воєнних цілях. Отже, Україна може прохати ООН надавати персонал для моніторингу на АЕС та інших об’єктів, критично важливих для їх функціонування, і це не є використанням персоналу ООН як заручників. У NYT це звернення України не засуджують

Щобільше, МАГАТЕ вже проводить моніторингові місії на підстанціях, важливих для роботи українських АЕС, хоча поки що це почергові періодичні візити. Впродовж них МАГАТЕ документує пошкодження підстанцій обстрілів рф, оцінюють результати відновлювальних робіт та беруть участь у плануванні подальшого відновлення і модернізації підстанцій. Водночас постійні моніторингові групи МАГАТЕ з січня 2023 року працюють на Чорнобильській, Рівненській, Південноукраїнській і Хмельницькій атомних станціях. На окупованій рф Запорізькій АЕС постійна моніторингова група працює з вересня 2022 року. 

Раніше ми спростовували інформацію, нібито гендиректор МАГАТЕ звинуватив Україну в обстрілі автомобіля експертів агентства.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний