Скільки українських біженців за кордоном планують повертатися в Україну?

Скільки українських біженців за кордоном планують повертатися в Україну?

17 Січня 2025
FacebookTwitterTelegram
106

За даними Eurostat, станом на 31 липня 2024 року статус тимчасового захисту в ЄС мали трохи більше 4,1 млн громадян України. За даними Агентства ООН у справах біженців, до Європи з початку вторгнення виїхали більше 6 млн українців. Найбільше українських біженців (понад 1 млн) сьогодні перебувають у Німеччині, багато виїхали до Польщі, Чехії, Словаччини та інших європейських держав.

Затяжний характер війни та невизначеність щодо майбутнього війни та України значно впливають на настрої українських громадян за кордоном. Опитування Центру економічної стратегії показують, що частка біженців, які планують повертатися, із часом знижується (рис. 1). Відповідно росте частка тих, хто не хоче повертатися.

⅔ біженців задоволені своїм життям у країні перебування, і лише третина не планують отримувати громадянство іншої країни (19% уже мають його або подали відповідні документи). Головним фактором повернення залишається безпека (більшість планують повернутися, коли закінчиться війна).

Інтеграція українських біженців до ринку праці країн перебування значно залежить від політики відповідних країн. Наприклад, більше 60% українських біженців у Данії, Польщі, Нідерландах, Чехії офіційно працевлаштовані. Натомість у Німеччині лише 20% українців працездатного віку мають роботу.

Рисунок 1. Чи плануєте ви повернутися в Україну?

Джерело: опитування Центру економічної стратегії

Значну частину біженців складають люди працездатного віку. За даними Центру економічної стратегії, серед дорослих відносну більшість (42%) становлять жінки у віці 35-49 років. Майже третина українських біженців (32,4%) — діти. Росте й число чоловіків, що покинули України з початку повномасштабного вторгнення. На цей момент, 22,4% дорослих чоловіків отримали тимчасовий захист на території ЄС. 

Як видно з рис. 2, поступово наміри повернутися знижуються, особливо серед молоді. Найбільше охочих колись повернутися до України — серед категорії 65+, проте й серед них уже з’явився невеликий відсоток людей, які не планують повертатися.

Рисунок 2. Чи плануєте ви повернутися в Україну? (розподіл за віком)

Імовірно, надалі частина тих, що не планують повертатися взагалі, ростиме. Але вони можуть залишатися залученими до українських справ (наприклад, діаспора може бути в авангарді іноземних інвесторів, які прийдуть до України). Тому уряду й приватним організаціям варто мати стратегії та/або плани роботи з українцями, які живуть за кордоном. 

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний