ФЕЙК: Генерала, який «звільнив Бучу», посадили за критику Зеленського

ФЕЙК: Генерала, який «звільнив Бучу», посадили за критику Зеленського

17 Квітня 2025
FacebookTwitterTelegram
114

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соцмережах поширюють інформацію, нібито генерала, який «звільнив Бучу», посадили за критику Володимира Зеленського. Дописи не містять жодних інших подробиць —  лише зображення чоловіка у військовій формі, який, ймовірно, і є тим самим генералом. 

Утім, це фейк. Такого генерала не існує — крім того, що фото згенероване ШІ, у мережі немає згадок про причетну до звільнення Бучі людину з такою зовнішністю. До того ж у медіа та на правоохоронних сайтах немає інформації про переслідування за критику президента щодо будь-кого з публічно відомих генералів.  

Скриншот публікації

У поширених дописах не зазначають жодних деталей про генерала — його ім’я, звання, військову частину чи будь-які інші факти, що могли б підтвердити його особу. Крім того, нам не вдалося знайти у мережі жодної інформації про людину з такою зовнішністю, яка була б причетною до звільнення Бучі. 

Також на сайтах відповідних органів, зокрема Державного бюро розслідувань, немає інформації про порушення кримінальних справ проти будь-кого з публічно відомих генералів, відповідальних за звільнення Київщини. 

Варто зазначити, що в Україні немає статті, яка передбачає кримінальне переслідування за критику президента. Проте навіть якби генерала посадили під фальшивим приводом, це спричинило б великий резонанс у суспільстві та активне висвітлення у медіа. Однак в українських медіа також немає жодної згадки про подібні кейси. 

Разом із тим зображення генерала містить низку ознак ШІ: шкіра обличчя нереалістично згладжена, а форма містить низку невідповідностей — на ній немає нагрудного знаку із прізвищем військовослужбовця, відсутні звання і шеврон, кольори орденів на планці не відповідають реальним і виглядають радше як випадково згенерована комбінація без логіки впорядкування стрічок, також якщо придивитися — можна побачити, що візерунок пікселя «пливе». До того ж статутна форма ЗСУ не передбачає червоні ґудзики. 

За допомогою інструменту Hive Moderation ми підтвердили, що з імовірністю 88.7%  зображення створили за допомогою штучного інтелекту.

Результат перевірки зображення у Hive Moderation

Показово, що на акаунті, який поширив цей фейк, регулярно публікують подібний контент — наприклад, пізніше там зʼявився схожий допис про посадку генерала за критику Зеленського, однак цього разу згадали конкретне прізвище і замість Бучі — Київщина.

Раніше ми спростовували схожий фейк про фото українських військових, які моляться на колінах.  

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний