ФОТОФЕЙК: Фото українських військових, які моляться на колінах

ФОТОФЕЙК: Фото українських військових, які моляться на колінах

7 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
1284

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють допис із текстом молитви за українських військових та фото, на якому зображені військовослужбовці, які моляться на колінах. 

Утім, це фотофейк. Зображення створили за допомогою штучного інтелекту (ШІ).  

Скриншот допису

Фото виглядає неприродним, а окремі деталі свідчать про те, що його могли створити за допомогою штучного інтелекту. Зокрема на це вказує нашивка на плечі військовослужбовиці. Ймовірно, ШІ дещо заплутався з кількістю та послідовністю кольорів в українському прапорі, відтак кольори на нашивці військової розміщені в такій послідовності: блакитний, жовтий та блакитний. 

Окрім цього, прапор більший за розміром порівняно зі стандартними нашивками. До того ж на правій руці військових зазвичай нашитий знак відповідно до роду військ, а у військовослужбовиці він відсутній. В інших бійців позаду неї взагалі немає жодних розпізнавальних знаків: шевронів чи нашивок. Також форма військових на фото більше схожа на російський камуфляж, ніж на піксель військових ЗСУ.

У руках військова тримає гвинтівку, однак видно лише її ствол, іншої частини зброї просто немає. На фото видно характерну помилку штучного інтелекту   глянцева шкіра людей на зображенні та розмиті контури тіла військовослужбовиці. Праве коліно військовослужбовиці немов «розтікається». У військових, які стоять позаду, відсутні кінцівки та риси обличчя. Також дивною виглядає гладка поверхня снігу, вона видається ніби намальованою, а тіні на снігу виглядають неприродними. 

Частини опори хреста позаду біля плеча військового, який тримає хрест в руках, взагалі немає, він ніби висить у повітрі. До того ж, хоча якість зображення низька,  контури тіла Ісуса більше схожі на жіночі. Окрім цього, на православному хресті є ще одна поперечна перетинка, біля ніг Ісуса.  Ймовірно, саме цю нижню перетинку ШІ перетворив на «вінок» біля таза. Низка цих неточностей може свідчити, що зображення створили за допомогою ШІ. 

Неточності на зображенні, яке поширили

Інструмент Hive Moderation, який перевіряє згенеровані фото, також підтвердив, що з 99% вірогідністю зображення створили за допомогою штучного інтелекту.

Результат перевірки зображення у Hive Moderation

До того ж ми перевірили текст в інструменті GPTZero, який дозволяє визначити, хто є автором тексту людина чи штучний інтелект. Цей застосунок вказав, що частину тексту могли згенерувати за допомогою ШІ.

Результат перевірки тексту в інструменті GPTZero

У мережі все частіше можна помітити зображення, створені штучним інтелектом, які користувачі видають за справжні фото. Це роблять для залучення аудиторії, збільшення кількості лайків та переглядів. Раніше ми спростовували фотофейк, нібито у мережі опублікували останню світлину ірландського сірого гончака, зроблену у 1902 році. Насправді її створили за допомогою ШІ.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний