НЕПРАВДА: Українські біженці ремонтують автівки за рахунок європейських платників податків — журналіст Чей Боуз

НЕПРАВДА: Українські біженці ремонтують автівки за рахунок європейських платників податків — журналіст Чей Боуз

29 Квітня 2025
FacebookTwitterTelegram
60

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Користувачі мережі поширюють заяву ірландського журналіста Чея Боуза в соцмережі Х. Він стверджує, нібито українські біженці ремонтують свої автомобілі за гроші європейських платників податків. Мовляв, для цього існує спеціальна державна програма.

Це неправда. Не існує жодної окремої урядової програми для ремонту автомобілів українців. Чей Боуз — журналіст, який систематично поширює на Заході наративи, співзвучні з російськими. 

Скриншот допису

Чей Боуз справді опублікував такий допис у соцмережі Х. Інформацію про нібито програму, за якою ірландський уряд оплачує ремонт автомобілів для українців, поширюють не вперше. Вона набула популярності у тіктоці після відео автосервісу, у якому чоловік розповідав, що їхня майстерня кілька разів ремонтувала автомобілі українців, і в окремих випадках роботи оплачували через Департамент соціального захисту Ірландії. Ролик став вірусним, і на його основі почали поширювати фейк про те, що українцям начебто масово ремонтують машини за рахунок ірландських платників податків.

Насправді ж немає ніякої окремої програми — йшлося про окремі випадки, коли ремонти могли частково оплачуватися через загальну програму Additional Needs Payment («Додаткові виплати на потреби»), яка доступна всім малозабезпеченим мешканцям Ірландії.

Additional Needs Payment (ANP) — це одноразова допомога для людей із низьким доходом, які не можуть самостійно покрити базові витрати, зокрема ремонт житла, оплату електроенергії, харчування або, у деяких випадках, ремонт автомобіля.

Ця допомога існувала ще до прибуття українців і доступна всім малозабезпеченим, незалежно від громадянства. Немає підтверджень, що українці отримують такі виплати частіше чи мають спеціальні привілеї у ремонті автомобілів.

До кінця 2024 року, українці, які працювали віддалено на українських роботодавців та оподатковувалися в Україні, дійсно могли не платити податок на доходи (Income Tax) та універсальний соціальний збір (USC) в Ірландії. Проте з 2025 року ці пільги скасували, і всі українці, які працюють або мають інші доходи в Ірландії, зобов’язані сплачувати стандартні податки: податок на доходи, універсальний соціальний збір та внески на соціальне страхування (PRSI). 

До того ж журналіст Чей Боуз систематично поширює російську дезінформацію. У 2023 році він став кореспондентом телеканалу Russia Today, регулярно дає інтерв’ю російським медіа та повторює тези, співзвучні з кремлівською пропагандою. Раніше ми писали окремий матеріал про нього та його дезінформаційну діяльність на Заході.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний