Гра з правдою: дезінформація на Заході, яку поширює Чей Боуз

Гра з правдою: дезінформація на Заході, яку поширює Чей Боуз

27 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
1405

Скот Ріттер та Такер Карлсон широко відомі просуванням наративів, співзвучних з російськими. Однак у Європі є ще багато адептів російського погляду на реальність, які продовжують роздавати інтерв`ю, писати книги та навіть виголошувати промови у Раді Безпеки ООН. Кожен їх виступ переповнений наративами, покликаними дискредитувати Україну та зменшити її підтримку у світі. Тож VoxCheck спільно з Центром протидії дезінформації при РНБО продовжують викривати та розповідати про людей, які поширюють неправдиву інформацію про поточну російсько-українську війну на Заході.

Чей Боуз — ірландський публіцист, журналіст і підприємець, а віднедавна кореспондент RT, російської державної багатомовної телекомпанії, орієнтованої на закордонну авдиторію. Він активно веде власну сторінку у X (колишній Twitter), де поширює фейки про Україну.

Скриншот відео Чейя Боуза у етері каналу RT

Боуз також пише статті для сайту «The Islander» та роздає інтерв`ю іншим проросійським ресурсам, зокрема YouTube-каналам George Galloway, Tara Reade, DDGeopolitics. Він також був гостем подскасту «Donbass Devushka», до створення якого, за даними розслідувачів,  залучена ексофіцерка Військово-морських сил США Сара Білс. Як кореспондент RT Боуз вів трансляцію для міжнародної медіаорганізації, розташованої в Пекіні CGTN.

Риторика Чейя Боуза наповнена наративами тотожними з російськими: «Україна — злочинна та терористична країна», а самі «українці — нацисти», якими «керує Захід».

29 червня 2023 року Чей Боуз отримав виступив на черговому засіданні Ради Безпеки ООН. Під час сесії він заявив, нібито у ескалації російсько-української війни винен Захід, а також засудив «агресивну політику НАТО» щодо Росії. «Те, що розпочиналось як підтримка НАТО військових України з моменту громадянської війни в 2014 році, наразі перетворилось на конфлікт через посередників, де Україна поставляє військових з меншим оперативним потенціалом заради того, щоб підтримати фактичну операцію НАТО і запобігти військовій перемозі Росії в Україні, і тим самим запобігти потенційних негативних наслідків для оперативних, військових, політичних та репутаційних досягнень НАТО. …Також приводить до постійної ескалації військова допомога Україні. Все це тому, що зброя, на декілька десятків мільярдів доларів, в різній степені готовності уже поставлена країні, яку департамент США називає як внутрішньо корумповану», заявив журналіст.

Скриншот виступу Чея Боуза на засіданні Ради Безпеки ООН

Таким чином, Чей Боуз повторює наратив співзвучний з російським, називаючи напад Росії на територію України у 2014 році «громадянською війною», яка сталася за підтримки НАТО. Також ірландський журналіст заявляє, що НАТО  руками українських військових веде війну проти росії. Боуз намагається виправдати війну, яку розпочала Росія проти України та перекласти відповідальність за ескалацію на союзників України, які надають всю можливу військову підтримку країні, яка захищається від загарбника.

Свою промову Боуз завершує звинуваченнями України в застосуванні зброї союзників проти цивільних: «Я своїми очима бачив наслідки. Я маю сказати, що та зброя, яка поставляється НАТО та союзниками Україні навмисно використовується проти цивільного населення на постійній основі на Донбасі, Луганську, Бєлгороді. І західні інформаційні агенства якимось магічним чином про це не повідомляють. Це свідчить про те, що ситуація загрожує ескалацією за рахунок компромісних рішень. Я особисто зустрівся з жінками та дітьми, які постраждали від конфлікту. Ми обговорили реалії повʼязані з мілітаризацією регіону…Як ви бачите, Вашингтон та Лондон підживлюють дані конфлікти та надають підтримку військового плану Україні. І зриваючи цим переговорні процеси».

Боуза прагне спонукати слухачів до припинення військової допомоги Україні, яка з застосуванням отриманої зброї, нібито здійснює злочини проти власного населення. На думку ірландського журналіста, саме цей факт, а не звірства російських військових на території України роблять переговорні процеси нездійсненими.

1 липня 2023 року на своїй сторінці у Х (колишній Twitter) Чей Боуз написав: «Він заборонив опозицію. Він пригнічував церкву. Саджав своїх критиків. Він монополізував засоби масової інформації. Він утискав мову. Ув’язнював журналістів. Тепер він відмовляється проводити вибори. Це “свобода”, заради якої НАТО банкрутує Європу, це “Україна” Зеленського».

Скриншот допису Чея Боуза у твіттері

Таким чином, журналіст пояснює чому, на його думку, Україна не є демократичною країною, та відповідно не має спільних цінностей з країнами-союзницями та не варта їхньої підтримки. 

5 вересня знову ж таки на своїй сторінці у Х (колишній Twitter) Чей Боуз поділився дописом із фото американських ув’язнених, який пізніше видалив. У ньому він зазначав таке: «Уявіть собі озброєння, фінансування та просування таких людей? Уявіть собі, що ви відправляєте їх ґвалтувати, вбивати та тероризувати своїх громадян. Неймовірно, правда? Не правда. Ласкаво просимо в Україну, країну, на яку США передали 76,8 млрд доларів ваших грошей, щоб зробити саме це».

Скрншот допису Чея Боуза у твіттері

Він також репостнув повідомлення зі схожим змістом, авторка вказує, нібито за кошти платників уряд США фінансує нацистські ескадрони смерті в Україні.

Так, журналіст демонізує Збройні Сили України, порівнюючи їх з агресивними угрупуваннями, а також звинувачує українців у підтримці ідеології нацизму та здійсненні жорстоких злочинів проти своїх співгромадян. Завдяки такій маніпуляції Боуз спонукає американців виступити проти військової допомоги Україні. Серед його заяв також часто звучать добре відомі кремлівські наративи про «проксі-війну НАТО проти Росії» та заяви про те, що в Україна не може перемогти у війні. 

Якщо у пошуковик ввести ім`я Чей Боуз з`явиться багато інформації: інтерв`ю, статті, подкасти тощо. Це може ввести в оману читача, адже ця особистість популярна, впізнавана, можливо варто до неї дослухатись? Насправді, велика кількість контенту не означає якість.

Адже псевдоексперти ходять на шоу, публікують свої матеріали у різних виданнях, аби додати собі авторитетності. Однак при цьому не перестають поширювати дезінформацію. Тому увесь контент, який ви споживаєте варто уважно перевіряти. Щоб дізнатись наскільки доброчесним або ні є західне медіа, можна скористатись ресурсом Media Bias/ Fact Check. Для цього у пошуковику варто ввести назву медіа. Також можна знайти згадки про це медіа у мережі, переглянути чи були скандали пов`язані з цим виданням.  

Маркерами якісного матеріалу є: відсутність оціночних суджень, які одразу показують ставлення автора до певної людини; наявність посилань на слова або дані, про які йдеться в статті. До прикладу у статті Боуза «Команда терористів Зеленського: чому Захід дивиться в інший бік, коли український таємний загін вбивць вбиває журналістів і активістів» для «The Islander» ставлення автора до Володимира Зеленського, одразу зрозуміле. 

У неякісних медіа, як RT, автори намагаються апелювати до почуттів читача, залякуючи або викликаючи ненависть до певної людини/події, публікують неправдиву інформацію. 

Якщо це шоу чи подкаст можна знайти інформацію про інших учасників, щоб зрозуміти чи є у них зв`язки з Росією, чи були скандали тощо. Та найголовніше — звертати увагу на наративи, які поширює автор, та аналізувати кому може бути вигідною та чи інша теза. Зокрема, якщо у матеріалі є виправдання російської агресії, розповіді про нібито біолабораторії на території України, нацистів чи «чорних трансплантологів», з великою ймовірністю це медіа є неякісним. Оскільки видання, які дбають про свою репутацію не будуть публікувати новини або авторські колонки, у яких подані неправдиві факти.

Більше про те, які небезпечні для України наративи поширює ірландський журналіст Чей Боуз, дивіться у відео.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний