ФЕЙК: Військовий ЗСУ заявив про дружній вогонь через відсутність координації — відео

ФЕЙК: Військовий ЗСУ заявив про дружній вогонь через відсутність координації — відео

30 Квітня 2025
FacebookTwitterTelegram
48

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У російських телеграм-каналах поширюють відео, де начебто український військовий розповідає про дружній вогонь між бійцями ЗСУ через відсутню координацію. Унаслідок цього декілька військових нібито були поранені та загинули.  

Це фейк. Джерело відео — тікток-сторінка, яка неодноразово поширювала діпфейки. Для створення ролика використали штучний інтелект. 

Скриншот допису

На відео вказано, що його поширив тікток-акаунт @genic281, проте наразі його там немає. Акаунт містить інші ролики з дискредитацією української армії. Для їхнього створення використали штучний інтелект: на них помітні «статичні» обличчя, неприродний голос, невідповідність слів та міміки, глянцева шкіра та блиск в очах, характерні для діпфейків. 

Відео на тіктоксторінці @genic281 з використанням ШІ

Також ми перевірили ролик про начебто «дружній вогонь» за допомогою агрегатору DeepFake-O-Meter. Це онлайн-платформа, що дає змогу перевірити контент на предмет генерації ШІ на основі відкритих алгоритмів та зіставити їхні результати.

Скриншот перевірки за допомогою агрегатора DeepFake-O-Meter

Кожен алгоритм має свою специфіку. Наприклад, DSP-FWA шукає артефакти на відео, що виникають під час підміни обличчя у відео. В цьому випадку він визначив, що для створення цього відео використали ШІ з ймовірністю 96,7%.

X-CLIP — це вже модель, навчена виявляти діпфейки на основі масивів реальних даних, що дозволяє  їй фіксувати навіть нові, раніше невідомі типи діпфейків. Згідно з нею, ймовірність використання ШІ у поширюваному відео — 82,9%.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний