Внаслідок блокади Донбасу Україна може втратити близько 2 млрд доларів валютної виручки.
Перш ніж говорити про те, як ця втрата позначиться на курсі гривні, потрібно пояснити кілька моментів.
По-перше, значна на перший погляд сума втрати валютної виручки становить всього 4-5% від загальної суми експорту України. З огляду на структуру експорту України, курс більшою мірою залежить від світових цін на сировину – руду, сталь, агропродукцію.
Наприклад, та ж руда зараз коштує 92 дол/тонну, при середній ціні в 2016 році 58 дол/тонну. Аналогічно по сталі – 477 дол/т, проти 370 дол/т в минулому році.
Валютний курс в Україні в значно більшій мірі залежить не від долі українських підприємств в ОРДЛО, а від світових цін на сировину. Не виключено, що останні знизяться і це спричинить додатковий тиск на національну валюту.
По-друге, сума у 2 млрд доларів порахована грубо – шляхом підсумовування валютної виручки підприємств в ОРДЛО. Однак, як правило, в Україні при зниженні експорту знижується так само і імпорт, і тому тиск на сальдо поточного рахунку буде меншим. Крім того, втрачені потужності можна частково компенсувати за рахунок інших українських підприємств.
Підсумовуючи вищесказане, звичайно, блокада створить тиск на курс гривні, і при поточних цінах на світових сировинних ринках, ймовірно, слід очікувати девальвації до 28-28,50 грн/дол до кінця 2017 року.
Однак, якщо в світі почнуть падати ціни на руду і сталь, це може обернутися вже набагато більшими проблемами для курсу, аніж блокада.
Спрогнозувати наслідки наразі вкрай складно.