На своєму останньому засіданні уряд ухвалив новий законопроект про приватизацію державного майна. Цей проект закону – складова реформи держпідприємств разом із реформою корпоративного управління. Після прийняття урядом законопроект буде винесено на розгляд Національної ради реформ. У коментарі VoxConnector старший економіст Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський розповів про ТОП-10 новацій законопроекту.
- Законопроект примушує державні установи продати непрофільні активи. Це дозволить позбавитись закритих відомчих санаторіїв та баз відпочинку.
- Відповідно до проекту закону об’єкт може бути включений до списку на приватизацію за ініціативою потенційного покупця. Таким чином, підприємець, у якого виникла бізнес ідея відносно якогось державного майна, отримає можливість проявити ініціативу та спробувати його придбати.
- Законопроект передбачає штрафи за невчасне або неповне подання інформації про об’єкти приватизації посадовими особами.
- Гальмувати передачу активів на продаж буде складніше. Якщо міністерство-власник затримує передачу об’єкту на приватизацію в установлений строк, то рішення про його передачу прийматиме Кабмін.
- До приватизації великих підприємств залучатимуться радники, із відповідним досвідом та компетенцією, якої може не вистачати чиновникам фонду держмайна та міністерств, що залучені у процес приватизації. Радники не зможуть брати участь у приватизації об’єкта, який готували до продажу.
- Іноді чиновники не готові брати на себе відповідальність, зокрема з політичних міркувань, за встановлення відносно низької стартової ціни за актив. В результаті аукціон може не відбутися через відсутність інтересу з боку покупців. Радники допоможуть встановити більш реалістичну стартову ціну. Аукціони зі зниженою стартовою ціною допоможуть знизити її додатково у разі необхідності.
- У випадку малої приватизації процедура визначення стартової ціни максимально спрощена. Стартова ціна – це балансова вартість (як правило нижче ринкової) за вирахуванням зобов’язань.
- Законопроект регулюватиме приватизацію зокрема й комунального майна.
- За новими правилами, новий власник отримає імунітет на певний час від спроб боржників отримати активи підприємства через ініціацію процедури банкрутства.
- Об’єкти малої приватизації продаватимуться через систему державних закупівель Prozorro в онлайн режимі. Передбачається, що такий крок дозволить розширити коло потенційних покупців.