Ціна на газ для потреб населення – одне з найбільш політично чутливих питань на сьогодні, оскільки воно впливає на темпи підвищення комунальних тарифів.
На сьогодні Міненерговугілля зобов’язане розрахувати ціну газу на рівні імпортного паритету до 1 липня, і опублікувати її на сайті, але не зробило цього. На нові правила розрахунку єдиної ціни на газ для населення уряд перейшов у травні цього року.
Ціна на газ переглядається за умови відхилення встановленої з 1 квітня 2017 ціни на 10%. Якщо нова розрахована ціна виявляється вищою цього обмеження, газ має реалізовуватися дорожче.
“Нафтогаз” розрахував, що ціна на блакитне паливо з жовтня має підвищитись майже на 19%.
Позицію Міністерства енергетики та вугільної промисловості озвучив заступник міністра Ігор Прокопів. За його словами, розрахунок був проведений, але ціна імпортного паритету вища за поточну лише на 5,7%. Інших публікацій щодо розрахунків ціни газу Міненерговугіллям поки немає. Перевірити розрахунки міністерства неможливо.
У той же час, відповідний розрахунок НАК “Нафтогаз України” є частиною фінансового плану компанії, який поки що також не публічний.
Важко спрогнозувати, яка з цих двох сил зрештою стане домінуючою.
Підвищення ціни матиме місце, якщо розрахунки Міненерговугілля, не відрізнятимуться значним чином від цифри, озвученої “Нафтогазом”, а саме на 18,84%, або на 931 грн за 1 тис. кубометрів, – до 5 873 грн (без ПДВ).
За нормами чинного законодавства нова ціна має застосовуватися у період з 1 жовтня 2017 року до 1 квітня 2018 року.
Очікування початку нового політичного сезону зменшує вагомість економічних аргументів і підвищує значення популістичних закликів. Поки що можна говорити про бажання уряду відмовитися від імовірного підвищення ціни на газ для потреб населення, незалежно від розміру відхилення. Противагою цьому наміру є вимоги перед міжнародними кредиторами (МВФ – ред.) і необхідність виконувати положення закону “Про ринок природного газу”.