Приводи для оптимізму, міфи та економічні наслідки. Коронавірусний дайджест №3 | VoxUkraine

Приводи для оптимізму, міфи та економічні наслідки. Коронавірусний дайджест №3

26 Березня 2020
FacebookTwitterTelegram
3277

На фоні безпекових засторог через розповсюдження коронавірусу (Covid-19) важливо зберігати спокій та дотримуватися правильних превентивних заходів. Щоб не піддатися паніці, необхідно отримувати актуальну та надійну інформацію щодо стану епідемії, заходів перестороги та протидії.

Міжнародна відповідь на коронавірус

МВФ запустив моніторинг, який постійно оновлюється, про заходи політики, які застосовують різні країни у боротьбі з коронавірусом. Україна в ньому з’являється після того, як 28 березня (сподіваємося) Верховна Рада ухвалить відповідні закони.

Директорка Міжнародного валютного фонду Кристаліна Георгієва виступила перед зустріччю G7 і зокрема зауважила, що Фонд мобілізував 1 трильйон доларів для допомоги країнам, які постраждали від кризи. По допомогу до Фонду вже звернулися 80 країн.

Дев’ять найважливіших питань про коронавірус

Covid-19 coronavirus: The most important unanswered questions 

Видання Vox зібрало актуальні питання про коронавірус, на які наразі не існує однозначних відповідей. 

  1. Як саме поширюється коронавірус? 

Відомо, що коронавірус може поширюватися при чханні, передаватися через екскременти. Також, хоча вірус не передається повітряним шляхом, як віспа (тобто не залишається у повітрі кілька годин), протягом певного часу вірус може «зависати» у повітрі. 

  1. Чи може людина заразитися коронавірусом вдруге? 

Наразі точно невідомо, наскільки стійким є імунітет, що отримує людина, яка вже перехворіла Covid-19. Вчені Колумбійського університету провели експеримент з мавпами, і тварини не захворіли повторно. Проте для досліджень на людях пройшло ще недостатньо часу. 

  1. Скільки всього випадків коронавірусу (у США) та на якій ділянці кривої ми знаходимось?

Підтверджених випадків у США понад 10 000. Проте реальна цифра може бути більшою – через недостатні потужності для широкомасштабного тестування та через те, що люди з легкою формою хвороби можуть не звертатися до лікаря та навіть не усвідомлювати, на що саме захворіли. Це актуально і для України – станом на 25 березня у країні зафіксовано 113 підтверджених випадків коронавірусу (з них 4 летальні), але справжня цифра найвірогідніше є вищою. 

  1. Наскільки летальним є насправді Covid-19? 

Рівень летальності вірусу різниться залежно від країни – за даними ВООЗ, рівень смертності в Ухані становив 5,8%, у Південній Кореї – не перевищив 1%. 

  1. Чи є вірус сезонним?

Деякі віруси припиняють поширюватися влітку, коли температура повітря зростає, а вологість падає. Наразі немає чіткої відповіді щодо того, чи припиниться епідемія влітку і чи почнеться знову восени. 

  1. Яку роль грають діти у поширенні вірусу та чому вони переносять його легше? 

Наразі більшість дітей, що заразилися вірусом, переносять хворобу у легкій формі. 

  1. Чому деякі групи людей більш вразливі до вірусу? 

Головним фактором впливу наразі є вік – літні люди гірше переносять вірус. Також, за наявними даними, чоловіків серед тих, хто помер від Covid-19, більше, ніж жінок. Чому так відбувається – наразі невідомо. 

  1. Як саме це почалося? 

Вчені впевнені, що людина підхопила вірус від тварини, але коли і де саме – залишається таємницею. Тому обережніше ставтеся до фейків про таємні урядові лабораторії. 

  1. Коли це скінчиться? 

Наразі невідомо, триватиме епідемія ще кілька місяців або навіть до року. 

П’ять приводів для оптимізму

COVID-19: 5 reasons to be cautiously hopeful 

Попередній матеріал міг налякати, але панікувати не варто. Експерти Medical News Today називають п’ять приводів для (обережного) оптимізму: 

  1. Заходи для контролю інфекції працюють

Приклад Гонконгу показав, що заходи, вжиті для запобігання зараження лікарів, які допомагали хворим на Covid-19, довели свою ефективність – жоден з лікарів не заразився. Отже, від вірусу можна захиститися. 

  1. Можливе формування імунітету

Точної впевненості у цьому немає, але вже згадане вище тестування на мавпах дозволяє сподіватися, що організм людини здатен виробити імунітет до вірусу. 

  1. Вакцина вже у розробці

Наразі відбувається тестування вакцини від SARS-CoV-2 за підтримки Національного інституту здоров’я. 

  1. Старий метод може виявитися ефективним

Є версія, що пасивна терапія антитілами може бути ефективною проти коронавірусу. 

  1. Імунна система людини, як правило, може перемогти вірус самостійно. 

Фактчек способів запобігання та лікування коронавірусу

Debunks of novel coronavirus prevention, cures, treatments 

Експерти AFP зібрали докупи найбільш поширені міфи щодо засобів від коронавірусу та надали їх спростування. Ось приклад міфів, про які йде мова: 

  • Купання в гарячій воді не є ефективним засобом від COVID-19. 
  • Полоскання горла теплою солоною водою або оцтом не запобігає коронавірусній інфекції. 
  • Кашель чи чхання в лікті не вбиває вірус, просто перешкоджає поширенню крапель. 
  • Вживання алкоголю не знижує ризик коронавірусної інфекції. 
  • Компактні люмінесцентні лампи (CFL) не є ефективним дезінфікуючим засобом. 
  • Хлор не слід наносити безпосередньо на тіло як дезінфікуючий засіб. 
  • Вживання бананів не запобігає зараженню коронавірусом. 
  • Куріння не заважає людям заразитися новим коронавірусом. 
  • Затримка дихання більше 10 секунд не є ефективним тестом на коронавірус. 

Більше міфів та їхні спростування можна побачити за наведеним вище посиланням. 

Наслідки для України – та як їх уникнути 

Як Україні подолати коронакризу з найменшими втратами для добробуту: заява економістів

Українські та міжнародні економісти підготували документ з ефективними порадами щодо того, як Україні вийти з коронавірусної кризи без катастрофи для економіки. Якщо коротко, то ефективні рішення: 

  1. Залучення фінансових ресурсів (у тому числі від МВФ, Світового Банку та інших міжнародних організацій). 
  2. Ефективне використання ресурсів на подолання кризи. 

До прикладів неефективних рішень, які більше нашкодять, ніж допоможуть, увійшли повна зупинка економічної діяльності та дефолт. 

Наслідки для бізнесу

COVID-19: последствия для бизнеса | Tradalaxy blog

Експерт Tradalaxy Анастасія Пустова переклала звіт McKinsey & Company щодо того, якими будуть наслідки епідемії коронавірусу для бізнесів. У звіті розписані різні сценарії розвитку епідемії, методи, якими компанії намагаються пом’якшити удар, а також етапи економічної кризи. 

Що Україні робити після коронавірусу

After coronavirus: how to get Ukraine working again 

Експерти Atlantic Council підготували добірку принципів, які допоможуть українській економіці знову стати на ноги після коронавірусу. Якщо которотко, то потрібно:

  1. Сприяти росту малого та середнього бізнесу. 
  2. Сприяти розвитку громадянського суспільства. 
  3. Давати практичні навички школярам та студентам, не чіплятися лише за теорію. 
  4. Дозволити подвійне громадянство. 
  5. Створити сприятливі умови для іноземців – і для бізнесу, і для туризму. 

Відкритий лист до лідерів G20

The COVID-19 pandemic: A letter to G20 leaders | VOX, CEPR Policy Portal 

20 впливових експертів та економістів з різних країн, включно з нобелівським лауреатом Бенгтом Хольстремом написали звернення до лідерів великої двадцятки, закликаючи їх допомогти не лише власним громадянам, але й більш вразливим до економічного тиску пандемії країнам, що розвиваються. 

Також вони закликали забезпечити ВООЗ ресурсами, необхідними для подолання пандемії. 

Цифри такі: за даними Глобальної ради з моніторингу готовності, потрібно щонайменше $8 млрд екстреного фінансування: $2 млрд на посилення реагування на надзвичайні ситуації та готовність ВООЗ, $0,75 млрд на діагностику, $3 млрд на розвиток, виробництво та доставку вакцин та $2,25 млрд на терапевтичні препарати для профілактики та лікування COVID-19.

Тестування. Коментарі експертів

Андрій Сем’янків, Київська школа економіки:

ВООЗ радить «тестувати, тестувати й тестувати», щоб «не гасити пожежу всліпу».

В Україні з початку 2020 року лабораторно перевірили близько 900 осіб із підозрою на коронавірусну інфекцію. Для порівняння: лише в березні у Польщі було проведено близько 23 тисяч тестів на коронавірус.

Людмила Мухарська, лікар-епідеміолог: 

Кого тестують в Україні? Тестують людей, для яких виконують дві умови: (1) вони мають гострі симптоми ГРВІ та (2) людина повідомляє, що була в контакті з (потенційно) хворою на коронавірус.

Крім того, тестують людей, які повернулися з країн, де зараз є спалах інфекції (наприклад, Італія, Іспанія). Зараз ці люди знаходяться на самоізоляції. Якщо людина у самоізоляції почуває себе погано і у неї з’являються температура, кашель – вона має зателефонувати сімейному лікарю, і вже сімейний лікар визначає, чи викликати швидку, чи потрібна госпіталізація. Якщо людину госпіталізують, в неї беруть матеріал для тестування. Це алгоритм дій на сьогодні. 

Зараз МОЗ розробляє новий алгоритм визначення того, кого тестувати.

Я дуже рекомендую не ходити до медичних установ, оскільки там вищий ризик інфікуватися. Спілкуватися з лікарем потрібно телефоном.

Які тести є в Україні? На сьогодні є два види тестів:

  1. перший – дослідження методом ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція). Цей тест робиться в лабораторіях, де є спецобладнання. Тест спрямований на визначення РНК вірусу – він може визначити наявність вірусу в перші дні інфікування.
  2. інший тест – швидкий, або експрес-тест. Цей тест можна робити за межами лабораторій («у ліжка хворого», зараз такі тести проводять в аеропорту «Бориспіль»). Він визначає не наявність вірусу в організмі людини, а наявність антитіл до вірусу. Ці антитіла виробляються в організмі людини на 5-7 день після інфікування. Експрес-тест є допоміжним, і результат все одно потрібно перепровіряти тестуванням у ПЛР-лабораторіях. Такі лабораторії є в усіх обласних центрах.

 

Симулятор від New York Times як комбінація різних факторів може вплинути на поширення коронавірусу. Карантин дозволяє зробити криву більш пласкою, але він має супроводжуватися іншими заходами, зокрема тестуванням.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний