Апарати штучної вентиляції легень відіграють важливу роль у порятунку пацієнтів з важкою формою захворювання — таких пацієнтів підключають до апаратів ШВЛ для забезпечення достатнього надходження кисню. Яка ситуація із закупівлями апаратів ШВЛ у регіонах, розповідає консультант проекту BI Prozorro Ілля Бібов.
За підрахунками проєкту з контролю публічних закупівель DOZORRO, з 1 січня до 28 березня державні структури закупили через Prozorro 385 апаратів штучної вентиляції легень на понад 286 млн грн.
Найбільше ШВЛ через Prozorro придбали в Дніпропетровській (79), Київській (71), Херсонській (33) та Львівській (31) областях. Найменше — у Рівненській, Івано-Франківській та Запорізькій областях. Там закупили лише по 1 апарату.
За інформацією Міністерства охорони здоров’я України, у 240 лікарнях, які визначені для прийому пацієнтів з коронавірусом, є 1882 апарати штучної вентиляції легень. Усього в країні, за даними МОЗ, є близько 4000 ШВЛ.
Важливо розуміти: це не всі закупівлі апаратів штучної вентиляції легень для українських лікарень. Частину апаратів ШВЛ зараз купують приватним коштом. В Україні немає власного виробництва ШВЛ, тож усі їх доставляють з-за кордону.
ШВЛ бувають різних типів. Тому і коштувати вони можуть від 25 тис. грн до 1-2 млн. Найдешевші — ті, якими обладнують машини швидкої допомоги. Найдорожчі — стаціонарні апарати з інтелектуальним керуванням. Найдорожчі апарати ШВЛ закупили у Запорізькій (2,4 млн грн), Донецькій (1,16 млн грн) та Дніпропетровській (943 тис. грн) областях.
Віднедавна державним структурам стало простіше закупати лікарські засоби, засоби індивідуального захисту та медобладнання (зокрема апарати ШВЛ) — 31 березня Кабмін спростив процедуру проведення антикоронавірусних закупівель. Відповідно, медзаклади та інші державні установи за один день можуть провести закупівлю необхідних товарів у обраного постачальника, а далі лише прозвітувати про цю закупівлю в системі Prozorro.
З одного боку, це дасть змогу державним структурам максимально швидко купувати ліки та медвироби в умовах дефіциту товарів на ринку, з іншого — всі ці витрати будуть прозорими, і дадуть змогу громадськості та контролюючим органам перевіряти можливі факти переплати.