Несправжня медреформа. Частина 1. Маніпуляції міністра | VoxUkraine

Несправжня медреформа. Частина 1. Маніпуляції міністра

Photo: Валерія Золотарьова, VoxUkraine
27 Травня 2020
FacebookTwitterTelegram
10389

Медична та земельна реформи поділяють перше місце за кількістю брехні та маніпуляцій, що їх оточують. Але земельну реформу, хоча й в «урізаному» вигляді ухвалили й «забули» в хорошому сенсі цього слова – наразі жодних спроб її «вдосконалити» не спостерігається. Чого не скажеш про медичну реформу. 

Її другий етап розпочався 1 квітня 2020 року. І все було б добре, якби не шквал критики від звичних опозиціонерів, які втратили свої позиції – Богомолець, Тимошенко, Тодуров та решта. Це підігріло ситуацію, а коли до критики підключився Президент та міністри охорони здоров’я (попередній і нинішній) – вона повністю вийшла з-під контролю. Кількість брехні та маніпуляцій навколо реформи зашкалює. 

Ми вже неодноразово перевіряли головні «закиди» до медреформи, наприклад: 

Бориса Тодурова в матеріалах Теорія змови. Фактчек Бориса Тодурова на телеканалі ZIK і Жодного кроку без Супрун. Експрес-перевірка чергового інтерв’ю Бориса Тодурова, Максима Степанова в (Не) вигідна медреформа. Перевірка ціною в життя чи Вадима Арістова в Ілон Маск, Уляна Супрун, апарати вентиляції легень і невідомий хлопець та Невгамовний Арістов: знову про медицину, знову маніпуляції

Цього разу в ефірі Свобода слова на ICTV відзначилися декілька людей. Максим Степанов – міністр охорони здоров’я, Юлія Тимошенко – лідерка партії Батьківщина та Ольга Голубовська – інфекціоністка та один із головних критиків реформи. 

В першій частині матеріалу перевіряємо слова міністра. Тимошенко та Голубовська – вже у четвер у матеріалі «Несправжня медреформа. Частина 2. В унісон». Щоб не пропустити – підписуйтесь на наш фейсбук VoxCheck та телеграм Антологія Брехні

Неправда

Максим Степанов: «Більше того, підписаний мій наказ щодо розподілу, яким чином буде відбуватися і в які лікарні воно їде». Ольга Стефанишина: «Можна подивитися наказ? Його немає на сайті міністерства». Ведучий: «Уточніть будь ласка – є наказ?» Ольга Стефанишина: «Його немає на сайті. Ми сьогодні дивилися». Максим Степанов: «Він звичайно є на сайті міністерства охорони здоров’я. Він не може там не бути, бо всі накази такого плану є на сайті міністерства охорони здоров’я»

Максим Степанов, 25/05/2020 (16:15-16:40)

Мова про Наказ № 1168. На момент суперечки Степанова та Стефанишиної його справді не було на сайті Міністерства. Пояснюємо чому: 

  1. Коли документ таки знайшли, в ньому стояла дата публікації – 20 травня 2020 року але переглядів було лише 24 (це в кілька разів менше, ніж навіть на свіжіших документах) 
  2. Але головне те, що до самого наказу на сайті прикріплюють pdf документи. І якщо проглянути дату дата оновлення цих документів – бачимо 26 травня 00:46. Тобто після суперечки на ефірі. Співпадіння?

Маніпуляція

«Так в цьому і причина (у костюмах які постачали в лікарні волонтери – прим. ред.), у тому числі захворюваності, медичних працівників, я вже неодноразово це казав. Коли у нас є костюми, які захищають, да, а з іншого боку є костюми, які не є медичними виробами, які використовуються як робочий одяг».

Максим Степанов, 25/05/2020 (16:54-17:11)

Степанов маніпулює. Костюми від волонтерів, навіть якщо припустити, що вони не надають достатнього захисту, не можуть бути причиною захворюваності. Костюми від волонтерів знадобилися, оскільки МОЗ не забезпечило лікарні достатньою кількістю засобів захисту. Тому у лікарів був вибір між костюмами від волонтерів та відсутністю захисту. 

Маніпуляція

«Тобто сертифікат (на захисні костюми – ред.) – це папірець, на якому написали, що він відповідає ДСТУ. Це не лабораторне підтвердження».

Максим Степанов, 25/05/2020 (28:14-28:21)

Маніпуляція

«МОЗ не видає сертифікати (на захисні костюми – ред.), сертифікати видають відповідно лабораторії».

Максим Степанов, 25/05/2020 (29:05-29:14)

По-перше Міністр суперечить сам собі. Спочатку говорить, що сертифікат – це звичайний папірець, який не є лабораторним підтвердженням, а вже за хвилину, що ці сертифікати видають лабораторії – іншими словами, сертифікат видається після лабораторного підтвердження. По-друге, сертифікат – це не звичайний папірець, а юридичний документ, який підтверджує відповідність товарів або технології виробництва державним чи міжнародним стандартам. Підставою для видачі сертифіката є в тому числі висновки лабораторних досліджень.  

Маніпуляція

«На початку квітня, коли вони вже уклали всі договори, ми побачили з ними в тих розрахунках, які вони мені дали, що 984 лікарні  отримали фінансування менше, ніж фінансування, яке було у минулому році. Більше того з цих 984 лікарень 332 лікарні отримали фінансування менше на 50% ніж було у 2019 році».

Максим Степанов, 25/05/2020 (32:15-33:01)

Про закриття лікарень міністр охорони здоров’я каже ще з початку травня, наприклад, в ефірі «Право на владу», під час засідання Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я, а також в інтерв’ю для ТСН та для «Україна 24». 

Ці дані є некоректними, але міністр продовжує їх повторювати.

За більш новими розрахунками Liga.net, фінансування з держбюджету стало меншим для 573 медзакладів, а не 984. Але частину коштів медзаклади щороку отримують від місцевих бюджетів, і 2020 рік – не виняток. Тобто фактична кількість лікарень з меншим фінансуванням буде ще меншою. 

Крім того, за тими ж розрахунками Liga.net, фінансування менше 50% отримали 224 лікарні, а не 332. З них третина – стоматологічні. Давно ви отримували безкоштовну стоматологічну допомогу? Питання риторичне. Ці заклади можуть забезпечувати свою діяльність. 

Степанов, як і у попередніх виступах, намагається сказати, що недофінансування лікарень призведе до їх закриття. Втім, це не так. На фінансування малопотужних лікарень перерозподілили понад 900 млн грн, які пішли в регіони як субвенція.

Крім того, за законом про державні медичні гарантії органи місцевого самоврядування, як і раніше, можуть фінансувати комунальні заклади охорони здоров’я, зокрема в частині оновлення матеріально-технічної бази, капітального ремонту, реконструкції, підвищення оплати праці медичних працівників (програми «місцевих стимулів»), а також місцеві програми громадського здоров’я та інші програми в охороні здоров’я (ст. 4).

До того ж спікер замовчує частину даних. Адже 961 медзаклад (майже 60% від усіх) отримає більше грошей ніж в 2019 році – це результат медичної реформи. 

Маніпуляція

«Почали аналізувати тарифи. Ну наприклад, беремо там тариф пролікований випадок інфаркт 16001,43 грн. Ну зрозуміло, що, ну тобто, цей випадок, він прорахований до копійки. 43 копійки. На жаль, ми не знайшли жодної лікарні в Україні яка може пролікувати за 16001,43 грн цей випадок».

Максим Степанов, 25/05/2020 (33:51-34:20)

По-перше, в постанові Кабміну (сторінка 6) прямим текстом зазначено, що в тариф НЕ включено вартість лікарських засобів, медичних виробів та витратних матеріалів. По-друге, реформою передбачено коригувальні коефіцієнти. Наприклад, для хірургічних відділень, що працюють цілодобово, передбачений коефіцієнт (1,3). По-третє, приватні клініки також підписують договори з НСЗУ. Наприклад, станом на 24 квітня 2020 року 5 клінік будуть надавати і хірургічну допомогу. Якби тариф був занизьким, приватним закладам не було б вигідно це робити.

А розрахунок до копійки можна пояснити тим, що коли говорять не про одну послугу, а про тисячі, ці копійки перетворюються у сотні та тисячі гривень, які мають бути враховані у бюджеті.  

Маніпуляція

«Наприклад, Німеччина переходила 4 роки, Хорватія переходила 8 років, поступово еволюційним шляхом. А у нас вирішили, ми можемо зробити це все з 1 квітня і буде нам щастя».

Максим Степанов, 25/05/2020 (51:00-51:12)

Міністр порівнює країни, що розвивалися роками, з Україною, в якій реформа почалася лише 1 квітня, але допускає логічну помилку і маніпулює. Кожна країна, що розвивалася роками, також починала зі свого «1 квітня». Реформа не робиться за один день, проте можна визначити день початку реформи. В Україні також передбачено поступовий перехід до нової моделі фінансування. Більш того, деякі лікарні готувалися до цього переходу з 2017 року.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний