Волевиявлення VS безпека: крізь пандемію до демократії | VoxUkraine

Волевиявлення VS безпека: крізь пандемію до демократії

Photo: VoxUkraine
8 Вересня 2020
FacebookTwitterTelegram
11718

Чергові місцеві вибори припали в Україні на час пандемії коронавірусу. Вони мають відбутися 25 жовтня. Втім що це означає в нинішніх умовах? Як стояти в чергах та заповнювати бюлетені безпечно? І на чий досвід варто спиратися нашій державі? Розповідаємо, як в Україні та інших країнах поєднують волевиявлення та карантин.

Як усе відбуватиметься в Україні?

Місцеві вибори мають відбутися в жовтні. Наразі Центральна виборча комісія лише запропонувала, як можна їх провести. 

По-перше, на кожній виборчій дільниці мають бути антисептики, дезінфікувальні серветки, безконтактні термометри – за це відповідальна місцева влада. Відвідувачі дільниць – у масках чи респіраторах. Працівники ж мають бути ще й у захисному одязі, а на обличчі окрім маски – захисні окуляри чи пластикові екрани. Цим їх має забезпечити місцева влада. Також всім виборцям мають вимірювати температуру. Тим, у кого вона вища за 37,2 С, або тих, хто має ознаки ГРВІ, просять утриматися і не відвідувати дільниці. Але все одно встановлять окремі спеціальні кабінки для голосування для тих, хто має ознаки ГРВІ. Провітрювання – принаймні щодвігодини, а краще – постійно; вологе прибирання – кожні 4 години, а ще дезінфекція перил, стільців, дверних ручок тощо. Загалом усього, до чого може доторкнутися відвідувач. Дезінфікувати мають і автомобілі, на яких перевозитимуть бюлетені.

Можливість проголосувати матимуть і пацієнти з COVID-19: у спеціально обладнаних виборчих дільницях безпосередньо в медзакладах. А от щодо громадян, які перебувають на самоізоляції, поки не дуже зрозуміло. Пропонують, щоб вони могли проголосувати за місцем проживання. Утім, для цього потрібно буде до 20:00 останньої п’ятниці перед виборами подати до дільничної виборчої комісії відповідну заяву та медичну довідку. Як саме люди, які змушені сидіти вдома, подаватимуть таку заяву до ДВК, у пропозиціях поки не пояснили.

Якщо дільниця розташована в навчальному закладі, навчання наступного дня після голосування можуть скасувати – якщо виборчим комісіям потрібен буде додатковий час для дезінфекції приміщення.

Втім такі норми – тільки пропозиції. Аби їх втілили в життя, ці умови має затвердити Уряд.

Крім звичайних протиепідеміологічних порад від ВООЗ і МОЗ, виборцям запропонували й декілька нових, а саме: мати власну ручку, без необхідності не приводити з собою на голосування дітей і обмежити час перебування на дільницях.

Як голосували за кордоном?

Від початку року вибори провели півсотні країн та регіонів. Усюди підхід був різним, однак загалом країни дотримувалися рекомендацій Міжнародного інституту демократії та сприяння виборам. Тобто шукали альтернативні способи голосування та забезпечували громадян необхідними засобами гігієни та захисту. Переважно держави намагалися обмежити контакти між виборцями та працівниками дільниць і захистити вразливі групи населення. 

Наприклад, у Сінгапурі під час проведення парламентських виборів минулого місяця перші 4 години «зарезервували» для людей за 65, а щоб уникнути скупчень відкрили додаткові дільниці для голосування. У Малайзії додаткові дільниці також відкривали, а ще зменшили кількість спостерігачів — але лише під час підготовки до виборів. У день голосування таких обмежень не було. 

У Південній Кореї дозволили проголосувати раніше, а ще – поштою, що досі могли зробити лише громадяни за кордоном. Для пацієнтів із COVID-19 і осіб, котрі перебували на самоізоляції, встановили спеціальні кабінки для голосування з додатковим захистом. 

Повністю поштою відбувся другий тур муніципальних виборів у німецькій Баварії. Для цього громадянам за адресою проживання надіслали листи з бюлетенями, які ті до зазначеної дати та часу повинні були відправити назад із відповідними позначками або безпосередньо вручити відповідальним особам на поштових дільницях.

У Новій Зеландії вибори відбудуться 19 вересня. Голосувати дозволять за допомогою онлайн-додатку, яким досі послуговувалися тільки громадяни за кордоном. А ще телефоном, коли про бажаного кандидата або партію сповіщають відповідальну контактну особу (до пандемії такий спосіб був доступним лише для людей з інвалідністю). Також влада розглядає й більш традиційні варіанти, зокрема волевиявлення поштою або розширене використання переносних виборчих скриньок. Варто зазначити, що від початку серпня кількість нових хворих на день у країні не перевищувала п’яти, деякі дні взагалі обходилися без нових випадків. Проте зараз у країні виявили нові кластери захворювання.

Пандемія проти демократії. Які ризики?

Голосування в умовах пандемії може бути не лише загрозою здоров’ю, але й викликом для демократії. Як саме? 

По-перше, відтермінування виборів може бути сприйняте як спроба узурпації влади й призвести до конфлікту між владою та опозицією. Так, у звіті Комітету виборців України йдеться про те, що зміна дати президентських виборів у Болівії дала підстави для політичного конфлікту в країні. Там представники опозиції звинуватили тимчасового президента в спробі втримати владу через відтермінування виборів та небажання встановити нові дати для голосування. 

В Україні можуть відтермінувати місцеві вибори, якщо більше половини країни опиниться у «червоній зоні». Втім, це поки лише заява головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, а не офіційна умова. 

Навіть якщо дата виборів не змінюється, карантин залишається. Карантинні обмеження зменшують можливості кандидатів проводити традиційні передвиборчі кампанії – з особистими зустрічами. Для деяких виборців такі зустрічі могли бути головним джерелом знань про політсилу. Нові ж онлайнові кампанії мають шукати, на кому зосередити свою рекламу в інтернеті. Відтак виборці, які до цього не цікавилися політикою через телебачення чи інтернет, матимуть обмаль способів отримати актуальну інформацію, кажуть дослідження. Отже, як вони зможуть оцінити, кого обирають?
До того ж, якщо онлайн-агітація погано врегульована, то є ризик додаткової реклами в день тиші та непрозорого фінансування цих кампаній.

До того ж, якщо показники захворюваності високі, явка на вибори може бути доволі низькою. Відповідно, результати можуть виявитися нерепрезентативними. 

В Україні, до прикладу, один етап виборів вже проводили в умовах пандемії. 15 березня цього року, за кілька днів після оголошення всеукраїнського карантину, обирали народного депутата в одномандатному виборчому окрузі №179 на Харківщині. Голосувати прийшли чверть виборців — 27%. Тоді як в попередні роки явка була вищою – 44% у 2014-му та 55% у 2012-му році. 

Можливе також зростання кількості порушень. Якщо спостерігачів на дільницях буде менше, то, ймовірно, буде більше зловживань. Отже складно визначити, наскільки прозорим і чесним буде таке волевиявлення.

В Монголії, до прикладу, спостерігачам спочатку дозволили працювати на окремих дільницях лише 2-4 години замість звичних 14. Однак після протестів «Коаліція за справедливі вибори» заборону майже всюди скасували.

Втім наразі значних порушень на виборах у різних країнах, пов’язаних саме з коронавірусними обмеженнями – зокрема і скороченням числа спостерігачів – не фіксували.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний