ФЕЙК: ВООЗ рекомендує діагностувати менше випадків COVID-19, щоб показати переваги вакцинації | VoxUkraine

ФЕЙК: ВООЗ рекомендує діагностувати менше випадків COVID-19, щоб показати переваги вакцинації

25 Лютого 2021
FacebookTwitterTelegram
861

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі мережі поширюють інформацію про те, що Всесвітня організація охорони здоров’я змінила свої рекомендації для лабораторій щодо проведення ПЛР-тестів. Тепер ВООЗ начебто радить зменшити кількість кіл ампліфікації, аби діагностувати менше випадків COVID-19.

Ампліфікація — це збільшення кількості певних фрагментів ДНК за допомогою полімеразної ланцюгової реакції. Авторка допису стверджує, начебто через зменшення кількості циклів ампліфікації виявлятимуть менше хворих на COVID-19, а потім це продемонструють як досягнення вакцинації. 

Скриншот допису

 

У своєму дописі авторка згадує публікацію на сайті “We love Trump” — платформі прихильників експрезидента США Дональда Трампа. Публікувати статті на “We love Trump” може будь-хто: для цього необхідно тільки зареєструватися. У заголовку публікації анонімного автора йдеться, начебто ВООЗ допускає, що багатоциклічні ПЛР-тести могли призвести до хибнопозитивних діагнозів. І додається: «Приготуйтеся, що Байдену припишуть заслугу зупинення пандемії».

Скриншот публікації на “We love Trump”

 

Однак насправді заяву ВООЗ цитують некоректно, перекручуючи зміст повідомлення. У публікації посилаються на оновлення на сайті організації від 20 січня 2021 року. У ньому йдеться про стандарти проведення полімеразної ланцюгової реакції для діагностики COVID-19. 

У ВООЗ наголошують: ризик хибнопозитивних результатів зростає, коли зменшується поширеність захворювання. Тобто зменшується ймовірність, що людина, яка отримала позитивний результат тесту, справді інфікована SARS-CoV-2, якщо захворювання стає менш поширеним.

Більшість ПЛР-аналізів — це допоміжний засіб у діагностиці, тому для більш точного діагнозу медичним працівникам радять також враховувати клінічні спостереження, анамнез пацієнта, наявність контактів із зараженими тощо. І якщо результати ПЛР-тесту не відповідають клінічним показникам пацієнта, у ВООЗ радять провести його повторно.

Про те, що попередні стандарти проведення ПЛР-діагностики призвели до хибнопозитивних результатів, у ВООЗ не заявляли. Так само у заяві організації взагалі не йдеться про те, що лабораторіям варто зменшити кількість кіл ампліфікації під час ПЛР-тестування, аби отримувати більш точні результати. 

Це хибне твердження поширилося після твіта лікаря-уролога Девіда Самаді, у якому він заявив, начебто ВООЗ радить зменшити кількість кіл ампліфікації. 

Скриншот твіта, нині видаленого зі сторінки Самаді

 

Доктор Ян М. Макей, вірусолог і доцент університету Квінсленда в Австралії, порівняв, як зменшення кількості циклів ПЛР-тестування впливає на кількість діагностованих випадків коронавірусної інфекції на основі статистики Великобританії. Навіть при зменшенні кількості циклів на 10 (наприклад, із 45 до 35), більшість тестів все одно виявляться позитивними. 

Офіційні статистичні дані про тестування у Великобританії,
скриншот з блогу доктора Макея

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний