Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють пост, у якому йдеться, що фактична смертність від COVID-19 становить 0,1%, що відповідає смертності від звичайних ГРЗ, в той час, як ризики серйозних побічних ефектів від вакцинації складають 3%.
Пояснюємо, чому це не так.
SARS-CoV-2 має більшу летальність та вищий ступінь заразності, ніж сезонний грип
Насправді, летальність COVID-19 з урахуванням як виявлених, так і невиявлених випадків (показник IFR) становить до 1,63%. У той час як для сезонного грипу летальність зазвичай значно нижча 0,1%.
Більш детально про показники летальності (CFR та IFR) ми писали тут.
Важливо зазначити, що рівень поширення та летальності від інфекції не є фіксованим, і він може суттєво відрізнятися залежно від численних факторів, таких як: здоров’я та вікова структура населення, мобільність населення та соціокультурні особливості, що на неї впливають, здатність держави забезпечити виконання правил соціального дистанціювання і схильність населення їх дотримуватися, спроможність медичних систем тощо.
Крім того, через вищу заразність і за відсутності вакцини та ефективних засобів лікування, SARS-CoV-2 поширюється масово і неконтрольовано, що може перетворювати навіть маленький відсоток смертності на значну кількість жертв, що й становить його основну небезпеку відносно звичайних спалахів ГРЗ (наприклад, сезонного грипу).
Ризики від COVID-19 та вакцини проти нього непорівнювані
Наразі виокремлюють три різні вакцини від різних компаній, які пройшли третю фазу випробувань і показали позитивний результат: від Moderna, Pfizer/BioNTECH i AstraZenecа/Оксфордського університету. Так, наприклад, вакцина AstraZenecа показала ефективність у запобіганню зараженню коронавірусом SARS-CoV-2 від 62% до 90% для різних груп, вакцина Moderna – 94,1%, вакцина Pfizer/BioNTECH – 95%.
Майже всі вакцини можуть викликати певні побічні реакції в невеликої кількості осіб, більшість із яких – це почервоніння шкіри, підвищення температури чи біль у м’язах.
Наразі некоректно порівнювати ризики COVID-19 з ризиками вакцинації проти нього, оскільки сама хвороба несе ризики смерті (особливо для осіб з груп ризику) на відміну від вакцини, яка може викликати незначні і переважно короткочасні побічні реакції, що не несуть ризиків для життя. Тобто, захист, який дають вакцини, що наразі доступні для застосування, переважає можливі ризики від побічних реакцій.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний