МАНІПУЛЯЦІЯ: У США 395 жінок повідомили про викидні після вакцинації від COVID-19

МАНІПУЛЯЦІЯ: У США 395 жінок повідомили про викидні після вакцинації від COVID-19

29 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
1246

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що в США 395 жінок повідомили через систему VAERS про викидні після вакцинації від COVID-19. Автор допису стверджує, що до системи надходять повідомлення лише про 1-10% побічних дій, тому реальна кількість викиднів може бути більшою. Крім того, за словами автора, жодна з вакцин не отримала ліцензію, а лише отримала дозвіл на період надзвичайного стану.

Скриншот допису, який поширюють у Facebook

Утім, автор маніпулює фактами. Жінки в США дійсно повідомляли про викидні після вакцинації, однак це не означає, що вакцина стала причиною цих викиднів.

Цей фейк вже перевірили незалежні іноземні фактчекери з Politifact, Science Feedback, Reuters, Lead Stories, FactCheck.org

Уперше інформацію про 395 повідомлень про викидні в США поширили в англомовній мережі — на британському сайті The Daily Expose та американському сайті The True Defender. Ресурс Media Bias/Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, оцінює The True Defender як ненадійне джерело, що часто поширює неперевірену інформацію, теорії змови та псевдонаукові твердження, а The Daily Expose — як конспірологічне і псевдонаукове видання. Тож слід обережно ставитись до інформації, яку публікують на подібних ресурсах.

VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System, Система звітування про несприятливі події після вакцинації) — це американська система моніторингу повідомлень про побічні ефекти, з якими стикаються люди після вакцинації. Будь-який пацієнт або медичний працівник може надіслати повідомлення про побічну дію як онлайн, так і офлайн. VAERS не визначає, чи стала вакцина прямою причиною побічної дії, але може виявити проблеми, які потребують ретельного дослідження.

В Україні пацієнти теж можуть повідомити про побічні ефекти після щеплення — їм слід звернутись до лікаря, який заповнить карту-повідомлення в Автоматизованій інформаційній системі фармаконагляду. Ці дані потім аналізує Державний експертний центр МОЗ України та публікує щотижневі звіти про загальну кількість вакцинованих та кількість людей, які мали побічні ефекти після щеплення.

Дані в системі VAERS оновлюють щоп’ятниці. Станом на 18 червня до системи надійшло 517 повідомлень про викидні (офіційна назва — спонтанний аборт). Точна кількість вагітних, що отримали вакцину, невідома. Утім, через мобільний додаток V-safe від Центрів з контролю і профілактики захворювань США жінки можуть повідомити, що під час вакцинації вони були вагітні. Станом на 14 червня кількість таких жінок скадала 124 597. Чи є серед цих жінок ті, які мали викидень після вакцинації, невідомо.

Кількість повідомлень про викидні станом на 18 червня 2021 року

Проте, як зазначають на самому сайті VAERS, повідомлення про побічні ефекти не свідчать про наявність причинно-наслідкового зв’язку між вакцинацією та негативним впливом. Співробітники системи заохочують пацієнтів, медичних працівників надсилати повідомлення, навіть якщо ті не впевнені, що вакцина стала причиною побічної дії. Повідомлення свідчать лише про наявність часового зв’язку, тобто повідомлені побічні ефекти трапились у період після вакцинації. Ба більше, VAERS не займається дослідженням причин конкретних побічних дій і реєструє в своїй системі всі надіслані повідомлення.

В США викидні трапляються в середньому в 10-15% усіх випадків вагітності. Більшість викиднів відбувається в перші три місяці вагітності. Тому і без масової вакцинації від COVID-19 були би повідомлення про викидні.

На сайті VAERS дійсно вказують, що далеко не всі пацієнти повідомляють про побічні дії. Особливо це стосується незначних, короткострокових ефектів, тоді як про серйозні проблеми зі здоров’ям пацієнти схильні частіше повідомляти. The Daily Expose стверджує, що до системи надходять повідомлення лише про 1-10% несприятливих подій. Автори статті посилаються на доповідь 2010 року, в якій зазначають: до моніторингової системи надходить менше, ніж 1% від усіх випадків з побічними діями. Проте цей висновок зробили на основі дослідження, що проводили в 2006-2009 роках. Тоді аналізували повідомлення про побічні ефекти після 45 різних вакцин. Немає підстав вважати, що статистика щодо побічних дій після вакцинації від COVID-19 буде ідентичною. 

Щодо вакцин від COVID-19, їх дійсно схвалюють для екстреного застосування на тлі пандемії. Однак наразі немає доказів, що вакцини від COVID-19 загрожують здоров’ю вагітних жінок. І, навпаки, є статистичні дані, що вагітні жінки гірше переносять захворювання на COVID-19: вони демонструють вищі показники ускладнень, госпіталізації, смертності при захворюванні.

Раніше VoxCheck спростовував схожі фейки про систему VAERS (тут і тут). Крім того, твердження про збільшення викиднів у Великій Британії теж виявились фейком.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний