Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію про зарплати і ціни на продукти харчування в Чехії та Україні. Кажуть, в Україні соняшникова олія коштує 53 грн, тоді як у Чехії — 25 чеських крон, або 27 грн. Водночас в Чехії працівники заробляють нібито 25 000 грн (у деяких дописах вказують 31 000 грн), а в Україні — лише 7 000 грн. Причому користувачі не уточнюють, йдеться про мінімальну чи середню зарплату.
Проте це порівняння є маніпулятивним. Користувачі соцмереж не врахували різницю в купівельній спроможності України та Чехії, а також інші відмінності, як-от різні ставки ПДВ у двох країнах. Нарешті, вони проігнорували той факт, що соняшникова олія в чеському магазині (фото справа) продавалась зі знижкою.
Порівняння цін і доходів у Чехії та Україні
На фото з чеського магазину видно, що 24,9 чеських крон — це акційна ціна, тоді як звичайна ціна без знижки — 46 крон (через низьку якість фото неможливо точно встановити кількість галерів (чеська крона складається зі ста галерів)). Коректним буде порівняння двох товарів без врахування акції.
Допис з порівнянням цін і зарплат поширюють щонайменше з березня 2021 року. Чехія публікує дані про середню зарплату поквартально, а не помісячно. Отже, необхідно порівняти ціни за соняшникову олію на вказаному фото та доходи в обох країнах за перший квартал (січень-березень) 2021 року.
Для більш коректного порівняння цін та доходів потрібно враховувати паритет купівельної спроможності (ПКС). Через різницю цін гроші мають різну купівельну спроможність у різних країнах. Наприклад, на зарплату в 6 000 грн можна придбати різну кількість товарів і послуг в Україні та Чехії. ПКС дозволяє порівняти доходи та видатки тих, хто живе у одній країні з іншими за допомогою переведення національних валют у міжнародні долари, що мають однакову купівельну спроможність.
Найбільш відомий приклад використання ПКС — індекс “Біг-Мака”, який порівнює національні валюти за тим, скільки потрібно коштів для придбання одного бургера “Біг-Мак”. У січні 2021 року один “Біг-Мак” в США коштував $5,66, а в Україні — 62 грн. Якщо ж ми скористаємось офіційним обмінним курсом станом на 31.01.2021 (28,19 грн/$), то вийде що на 62 грн ми не зможемо купити американський “Біг-Мак”. Тоді як американці зможуть на $5,66 купити 2,5 “Біг-Мака” в Україні. Тобто порівняння номінальних цін і доходів не дає повного розуміння про купівельну спроможність валюти.
Курс переведення національних валют у міжнародні долари можна подивитися на офіційному сайті МВФ. Станом на кінець 2020 року курс для України складає — 7,52 грн/$ ПКС, а для Чехії — 12,9 чеських крон/$ ПКС. Тепер порівняємо ціни і доходи з урахуванням ПКС:
Країна | Ціна на соняшникову олію, $ ПКС | Мінімальна місячна зарплата (1-й квартал 2021), $ ПКС | Середня місячна зарплата
(1-й квартал 2021), $ ПКС |
Україна | 7,04 | 798 | 1707 |
Чехія | 3.56 | 1 178 | 2 735 |
Таким чином, якщо перевести ціни та доходи в міжнародні долари, виявиться, що соняшникова олія в Україні майже вдвічі дорожче, ніж в Чехії. Зарплати в Україні в 1,4-1,6 рази менше.
Крім того, оподаткування впливає на кінцеву вартість товару. Слід враховувати різні ставки податку на додану вартість (ПДВ) на продукти харчування в Україні та Чехії. Якщо Україна встановлює ставку 20%, то Чехія — 15%.
Причини подорожчання соняшникової олії в Україні
В останні місяці ціна на соняшникову олію в Україні дійсно зросла. Згідно з даними Державної служби статистики, із січня по червень 2021 року середня ціна за літр соняшникової олії зросла з 42,07 грн до 64,95 грн, тобто в 1,5 рази. У чому ж причини подорожчання?
По-перше, падіння врожайності. У 2020 році виробництво соняшника зменшилося на 2,144 млн т або на 14,1% у порівнянні з 2019 роком.
По-друге, зросли ціни на соняшникову олію на світових ринках. Із другої половини 2020 року по травень 2021 року ціни на рослинні олії у світі постійно зростали. Українські виробники соняшникової олії здебільшого орієнтовані на зовнішні ринки — в 2020 році Україна експортувала 6,86 млн тонн соняшникової олії (10,81% від усіх надходжень України з експорту товарів), тоді як внутрішнє споживання олії в Україні складає близько 400 тис. тонн.
Для стабілізації внутрішнього ринку Міністерство економіки України підписало меморандум з асоціацією “Укроліяпром” (асоціація представляє більшість українських виробників рослинних олій) 19 квітня 2021 року. Відповідно до нього експорт соняшникової олії в маркетинговому році 2020/2021 буде обмежений до 5,38 млн т олії.
Наразі Антимонопольний комітет України веде розслідування щодо подорожчання продуктів харчування, як-от яєць та соняшникової олії. У результаті розслідування співробітники комітету з’ясують, чи порушували виробники принципи конкуренції при підвищенні цін.
VoxCheck раніше неодноразово спростовував маніпуляції про порівняння цін і доходів у різних країнах.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний