МАНІПУЛЯЦІЯ: Діти рідко помирають від COVID-19, їм не потрібно вакцинуватися й носити маски

МАНІПУЛЯЦІЯ: Діти рідко помирають від COVID-19, їм не потрібно вакцинуватися й носити маски

31 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
319

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У соцмережах поширюють статтю про те, що смертність від COVID-19 серед дітей та підлітків — надзвичайно низька, а отже вакцинація та маски їм не потрібні. Однак автори статті посилаються на нерецензоване дослідження, до того ж викривлюють його зміст. 

У дослідженні йдеться, що в Англії за рік зафіксували 3105 смертей серед дітей та підлітків. І лише 25 з них були спричинені COVID-19, тобто всього 0,8%. Діти, які померли від COVID-19, часто мали супутні хронічні хвороби, зокрема неврологічні. Однак це дослідження нерецензоване. Воно не проходило перевірку незалежних науковців, тож його результати ще не підтверджені. На порталі Research Square, де воно розміщене, застерігають: інформацію з таких препринтів (попередніх версій публікацій) не можна вважати доведеною.

Скриншот сайту Research Square. Червоним виділено застереження, що ця публікація — препринт дослідження

У статті запевняють: у дослідженні пишуть, що вакцини не принесуть жодної користі. Це неправда. У дослідженні йдеться, що більшість дітей та підлітків, які померли від COVID-19, мали супутні захворювання. Через це вони й потрапили до групи ризику. Тож незважаючи на низьку смертність, автори рекомендують вакцинувати хоча б дітей і підлітків з груп ризику.

Один з авторів, професор Рассел Вінер (Russell Viner) прокоментував, що рішення про вакцинацію дітей неправильно приймати на основі лише одного дослідження. Однак він вважає, що варто вакцинувати ті групи дітей, у яких можуть розвинутися ускладнення. Хоча ймовірність смертельних випадків невисока, вони все ж можуть важче перенести COVID-19 та потрапити в реанімацію. 

Менше заражень — і, відповідно, смертей — серед дітей могло бути через локдауни в навчальних закладах. Під час другої хвилі, коли відкрилися школи, серед школярів було набагато більше інфікованих, ніж під час першої хвилі. 

Крім цього, у статті йдеться, ніби препарати від Pfizer-BioNTech та Moderna — не вакцини. Авторка посилається на статтю видання Lew Rockwell, яке регулярно поширює конспірологію та антинаукові твердження. У статті стверджують, що препарати від Moderna та Pfizer-BioNTech — це «засоби генної терапії», які можуть змінити ДНК людини. Це фейк: мРНК-вакцини жодним чином не взаємодіють з ДНК: мРНК ніколи не потрапляє в ядро клітини, де міститься ДНК. Детальне спростування читайте за тут.

Говорити, що препарати від Pfizer-BioNTech та Moderna — це не вакцини, немає підстав. В Управлінні з продовольства і медикаментів США (тут і тут), ВООЗ (тут і тут), Європейському агентстві з лікарських засобів (тут і тут) та багатьох національних установах з питань охорони здоров’я їх класифікують як вакцини.

До речі, про носіння масок у дослідженні не йдеться взагалі. Натомість у статті пишуть, що маски викликають рак. Єдиний доказ цьому — світлина коробки дитячих масок, на якій нібито є попередження: «цей продукт містить речовини, визнані канцерогенами у штаті Каліфорнія». Однак перевірити, чи дійсно на коробці було таке попередження, і чи цю наліпку не приклеїли автори фото, неможливо. 

Фото зі статті

Раніше VoxCheck спростовував схожі фейки: подібні застереження стосуються не самих масок, а пластикових упаковок, в яких їх зберігають. На масках, вироблених у Китаї, теж були попередження, що хімікати — які додають в пластикові упаковки, а не маски — «можуть викликати рак» та «інші порушення репродуктивної системи». Самі ж маски безпечні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний